12 Yöntemle Youtube Videolarının İzlenme Sayısını Arttırma

Youtube yayıncıları için video izlenme sayıları ve abone sayıları reklam alabilmek ve Youtube’dan gelir elde edebilmek için son derece önemlidir. Fakat çok fazla izlenme alabilmek sanıldığı kadar kolay değil. İnsanların sunduğunuz video içeriğine vakit ayırabilmesi gerçekten ilgilendikleri konulara değinmeli ya da herkesin yaptığından biraz daha işlere imza atmanız gerekir.

Youtube’da tıpkı Google gibi algoritması sayesinde kullanıcılar için en kaliteli olan içerikleri ön plana çıkarır. Youtube’da yapılan aramalarda üst sıralarda ve sizin için önerilenler kısmında çıkabilmek için videoları eklerken Youtube algoritmasına göre de çalışmalar yapmanız gerekir.

1- Başlıklar İlgi Çekici ve Anahtar Kelimeleri İçermeli

Video başlıkları videonun izlenebilmesindeki etkisi asla yadsınamaz. Bu yüzden video başlıklarının çok abartıldığını fark etmişsinizdir. Fakat başlıkları abartmak düzenli izleyici kitlesine ulaşmanızı sağlamaz. Bu yüzden abartı başlıklardan kaçının.

Başlıklarda bir diğer önemli hususta anahtar kelimeleri kullanmaktır. Video içeriğindeki anahtar kelimeleri başlıklarda kullanarak konu ile ilgili arama yapan kullanıcıların videonuza ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

2- Kaliteli Video Açıklamaları Yazın

Video açıklamaları Youtube algoritmasını etkileyebilme gücüne sahiptir. Bir video platformunda videonun içeriği kadar yazdığınız başlıklar açıklamalar da önemlidir. Çünkü yazı içerik üretebileceğiniz alan çok kısıtlıdır. Bu yüzden video açıklamaları yazarken tam bir özet gibi açıklama yaparak bilgiler sunarak içeriğinizi çeşitlendirin.

Video açıklamaları aramalarda görüneceğinden kullanıcıların videoya çekebilmek için de önemlidir. Bu açıklamalarda anahtar kelimeleri mutlaka kullanın.

Kaliteli video açıklamaları için hashtag kullanabilirsiniz. Hashtaglar kullanıcıların direkt olarak aram sayfalarına geçiş yapmalarını sağlar. Hashtagler aynı zamanda videonun bulunabilmesini de sağlar. Fakat açıklamayı Hashtaglere boğmak yapılan çalışmanın çöpe dönüşmesini sağlar. Youtube 15’den fazla hashtag bulunan video açıklamalarındaki tüm hashtaglari yok sayar.

Açıklamalarda kullanıcıların yararlanacağı bağlantılara linkler vererek içeriğin kalitesinin artmasını sağlayabilirsiniz.

3- Videoyu Yüklemeden Dosya Adını Değiştirin

Video oluşturduktan sonra, video oluşturduğunuz aygıtın ona atadığı isimle videoyu kaydetseniz bile Youtube’a yüklerken adını değiştirmeyi unutmayın. Videonun içeriğine ve anahtar kelimeye göre videonun dosya adını değiştirin.

Video isimlerini yeniden oluşturmak Youtube ve arama motorları açısından önemlidir. Arama motorları videonun dosya adını dizine ekleyerek sonuç getirir. Bu yüzden videoları Youtube’a eklemeden önce adının değiştirilmiş olduğundan emin olun.

4- Etiketlerini Düzenleyin

Etiketler videonun bulunabilmesini sağlar. Bu yüzden anahtar kelimelerden oluşan etiketleri oluşturmayı unutmayın. Kanal anahtar kelimeleri olarak adlandırılan kanal etiketleri, kanalınızın katagorize edilmesini sağlar.

5- Thumbnail Resimleri Optimize Edin

Tumbnail resimler öne çıkarılan görsellerdir. Bu görsellerin ilgi çekici olması ve bilgilendirici olması videonun izlenilebilmesini sağlar. Thumbnail resimlerde videonun başlığını yazabilirsiniz. Hatta birbirinin devamı olan videolarda bu resimlerde eklenen videonun kaçıncı bölüm olduğunu yazabilirsiniz.

Thumbnail resim boyutu 1280×720 olmalıdır. Kullanacağınız resim JPG, .GIF, .BMP, ve .PNG formatında olabilir. Resim en fazla 2Mb boyutunda olabilir.

6- Kartlar Kullanarak Kullanıcıların Diğer Videolara Göz Atmasını Sağlayın

Kartlar video duraklatıldığında ya da sonlandırıldığında çıkan görüntülü video bağlantılarıdır. Kartlar sayesinde eski videolarınızı izlenmesini sağlayabilirsiniz. Kartları etkili biçimde kullanabilmek için thumbnai resimlerin ilgi çekici olması gerekir.

Aynı zamanda verilen bağlantıların içerik ile ilgili olması gerekir. Kartlar hakkında daha fazla bilgi alabilmek için Youtube’da bulunan İşi Kartlara Bırakın makalesine göz atmanızda fayda var.

7- Oynatma Listesi Oluşturun

Oynatma listeleri videonuzu izleyen kullanıcıların diğer videolarınızı da izlemesini sağlar. Kanal optimizasyonunda oynatma listesi oluşturmak yapmanız gereken ilk işlemlerden biridir.

İçeriğin kaliteli olması oynatma listesine tıklanmayı sağlar.

8- Youtube’da Aktif Olun

Youtube kanal optimizasyonunda sadece içerik yayınlayıp metriklere bakmak yeterli değildir. Önemli olan kendi kitlenizi oluşturmaktır. Youtube videolarının (eğer viral değilse) %50’si abone olmuş kullanıcılar tarafından izlenir.

Kendi kitlenizi yaratabilmek için kanalınızla alakalı videoların altına yorumlar bırakabilirsiniz. Yorum bırakırken yayınladığınız videonun o konuya açıklık getirdiğinden bahsedebilirsiniz. Youtube’u aktif bir şekilde kullanarak yayıncılar farklı ile bağ kurmanız kanala abone çekmeyi sağlar. Farklı yayıncıların sizin videolarnıza ve kanallarına bağlantı vermesinin yanı sıra siz de onların kanalına bağlantı verebilir hatta birlikte içerik oluşturabilirsiniz.

9- Sosyal Medya Hesaplarından Youtube’a Ziyaretçi Çekin

Kanala abone çekmek videoların izlenmesini sağlamak için sosyal medya hesaplarından faydalanabilirsiniz. Facebook’ta Instagramda’da Twitter’da videonuzu paylaşarak farklı kanallardan izleyici çekebilirsiniz.

Sosyal medyada yapılacak paylaşımlarla kanal optimizasyonu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu çalışmaları SEO’daki site dışı SEO çalışması gibi düşünebilirsiniz. Sosyal medyadan sitenize ziyaretçi çekin yazısından konu hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

10- Promosyonlar ve Hediyeler Sunun

Youtube algoritması etkileşimi fazla olan videoları ön plana çıkarıyor. Bu yüzden videolarda yapılan yorumlar ve videonun beğenme sayıları videonun ön plana çıkmasında etkilidir.

Hediyeleri herkes sever. Yotuube videolarında etkileşimi desteklemek izleyicilerin yorum yapmalarını sağlamak için promosyonlardan ve hediyeleri kullanabilirsiniz.

Promosyonları sosyal medyada da kullanabilirsiniz.

11- Videolarda Altyazı Ekleyin

Videoların içeriklerinde ne olduğunu algoritmanın bilmesi pek mümkün değildir. Fakat altyazılar sayesinde algoritmaya içeriğin ne olduğunu iletebilirsiniz. Yazılı içerik ne kadar fazlaysa videonun aramada çıkma ihtimali o kadar yüksek olur.

Altyazı eklemek işitme engelli izleyiciler için de gereklidir. Aynı zamanda otomatik çeviri ile de farklı dillerdeki altyazılar da eklenebilir. Böylelikle başka ülkelerden de izleme alabilirsiniz.

Videolarda daha fazla izleme alabilmek için altyazı eklemek istiyorsanız. Kendi altyazılarınızı ekleme makalesine göz atabilirsiniz.

12- Düzenli İçerik Oluşturmanın Önemi

Youtube düzenli içerik ekleyen kanallara her zaman değer verir. Bu yüzden haftada bir içerik yayınlıyorsanız gün aralıklarının eşit olmasına dikkat edin.

Videoları kaliteli kameralarla çekin. Yüksek çözünürlük sunabilmek kullanıcı deneyimi açısından önemlidir. Sesin anlaşılabilir ve temiz olduğundan emin olmanız gerekir. Olumsuz yorumlar ve dislike almamak için videonun teknik kalitesinin  yüksek olması gerekir.

Sonuç Olarak;

Youtube kanal optimizasyonu yaparak izleyici ve abone sayısı arttırmak istiyorsanız öncelikle başlıklara, video açıklamalarını optimize etmeniz gerekir. Thumbnail resimlerin ilgi çekici olması da videonun izlenmesini sağlar. Bir diğer izlenme arttırabilecek çalışma ise videolara altyazı eklemektir. Listeler kartlar ve sosyal medya paylaşımları da kanalınıza abone sağlar. Seotech sosyal medya uzmanlarına göre sosyal medyada yapılacak çalışmalar ile kanalınıza abone çekebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir