Kesinlikle Uygulamanız Gereken 14 WordPress SEO Ayarı

WordPress dünyaca ünlü ücretsiz içerik yönetim sistemidir. WordPress ile kolaylıkla e-ticaret siteleri, haber portalları, bloglar, şehir rehberleri kısacası her türlü siteyi kolaylıkla oluşturabiliyorsunuz. Sizleri yorucu ve masraflı yazılım geliştirme süreçlerinden tasarruf etmenizi sağlayarak projenize odaklanmanıza olanak vermektedir. Seotech.com.tr olarak WordPress sitelerinizde kesinlikle uygulamanız gereken SEO ayarlarını sizler için hazırladık.

Neden WordPress Sitenize SEO Ayarları Yapmalısınız?

WordPress siteniz ile arama motorları aracılığıyla daha fazla kişiye ulaşabilmek için SEO ayarlarını dikkatlice yapmalısınız.  Arama motoru optimizasyonu ile reklam gelirleri elde edebilir, ürünlerinizi satabilir ve işletmeniz için bütün dünyadan kolaylıkla müşteri bulabilirsiniz.

WordPress sitenizin arama motorlarında daha üst sırada yer almasını istiyorsanız aşağıdaki SEO ayarlarını yapmanızı tavsiye etmekteyiz:

1- SEO Plugin’siz Kalmayın

Wordpress Eklenti

WordPress Eklenti

WordPress içerik yönetim sistemidir. Wordpress kurulumu yaptıktan sonra bunun için ek olarak uygun bir SEO Plugin seçmelisiniz. SEO Plugin sizler için sitenizdeki neredeyse bütün SEO ayarlarını kolaylıkla yapacaktır. Örneğin her sayfa için ayrı meta açıklaması ve başlık girmeyi SEO eklentisi aracılığıyla yapabilirsiniz.

Tavsiye edilen seo pluginleri: Yoast SEO, All in One SEO Pack, wpSEO, Seo Ultimate.

2- Tema Seçerken Dikkat Edilecekler

Wordpress Tema

WordPress Tema

WordPress teması seçerken oldukça titiz davranmalısınız. Kod karmaşasına dönen ve kullanıcı dostu olmayan tasarımlardan uzak durmalısınız. Özellikle de mobil uyumluluğu olmayan tasarımları sitenize yüklememelisiniz. Ücretsiz olarak yayınlanan premium ve diğer temalara entegre edilebilecek kodlara karşı dikkatli olmalısınız, lisanslı almayı tercih etmelisiniz.

3- Kalıcı Bağlantı Ayarlarını Yapın

Kalıcı Bağlantı Ayarı

Kalıcı Bağlantı Ayarı

WordPress sitenizi kurduktan sonra yapmanız gereken önceliklerin başında kalıcı bağlantı ayarları yapmak gelmektedir. Kalıcı bağlantılarınızı uzun ve anlamsız olmasından kaçınmalısınız. Tersine bunlar kısa ve anlamlı olmalıdır. Sitenizin kalıcı bağlantı ayarlarından yazı ismini seçebilirsiniz.

4- Meta Description ve Title Ayarlamalarını Yapın

Meta ve Title Ayarları

Meta ve Title Ayarları

Sitenizin kurulumunu tamamladıktan sonra meta açıklamaları ve başlık ayarlarını anahtar kelimeleriniz ile uygun, ilgi çekici bir dille yazmanız gerekmektedir. Meta açıklama ve başlıkları anahtar kelime odaklı yapmak yerine okunabilir ve mantıklı olmasına dikkat ediniz. Meta keywordsler Google tarafından dikkate alınmamaktadır. Dolayısıyla meta keywords kullanmak vakit kaybı olacaktır. İşe yaramayan SEO teknikleri sayfasından benzeri SEO hataları bulunmaktadır.

5- Görsel Optimizasyonu

Wp sitenize yüklenilen görsellere dikkat etmelisiniz. Her resime mutlaka başlık, altyazı ve alternatif bir  açıklama girmelisiniz. Buna ek olarak yüklenilen görselleri sıkıştırarak gereksiz yüklenme hızından kurtulup boyut olarak tasarruf edebilirsiniz.

Tavsiye edilen eklentiler: WP Smush.it, EWWW Image Optimizer, CW Image Optimizer,Imsanity, Hammy, SEO Friendly Images

6- Site Haritaları Oluşturun

Site Haritası

Site Haritası

WordPress sitenizin seo ayarlarını yaparken atlanılabilen ayarlardan biri site haritalarıdır. Genellikle xml site haritaları seo eklentileri tarafından kurulmaktadır. XML site haritasına ek olarak videolar ve resimler için ek site haritaları oluşturmalısınız. HTML Site haritası da oluşturarak kullanıcı deneyiminine katkı sağlayabilirsiniz.

Önerilen WordPress Eklentileri: Google XML Sitemaps – Arnee Brachhold, Better WordPress Google XML Sitemaps, Udinra All Image Sitemap, Tree Website Map, WP SEO HTML Sitemap

7- Tema Ayarlarını Mutlaka Kontrol Edin

Her wordpress teması farklı yazılımcılar tarafından oluşturulmaktadır ve temaların içerisinde birçok ayar bulunmaktadır. WordPress tema ayarları içerisinden eklentilerinizle çakışabilecek bazı ayarlar bulunabilir. Örneğin, en sık yaşanan sorunlardan bir tanesi tema panelinin kendi içerisinde olan arama motoru optimizasyonu bölümünün sitenizde yüklü olan seo plugin’i ile çatışmasıdır. WordPress temanızın bütün ayarlarının doğru ve sizin sitenize yönelik olduğundan emin olunuz.

8- Arşiv ve Yazar Sayfalarınız İçin Noindex

Yazar ve arşiv üzerinden yürüyen WordPress siteniz yoksa çift index durumuna düşmemek adına yazar ve arşiv sayfalarına noindex kullanmalısınız. Noindex için bi yoast seo ya da all in one seo benzeri eklentilerinden birisini kullanmanız gereklidir. Noindex, nofollow eklediğiniz sayfaların tespitini yapabilmek için site içi seo araçlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.

9- Altsayfaları Gözden Seçirin

Alt sayfalarınızı mutlaka gözden geçirin. Bunlar içeriğinizin kopya algılanmasına sebebiyet verir. Altsayfaları kullanmıyorsanız noindex kullanmanızı tavsiye ederiz. Altsayfalarınızı aktif olarak kullanıyorsanız ve arama sonuçlarında yer almasını istiyorsanız gerekli meta descriptions ve title ayarlarını yapmalısınız.

10- Sayfalama ve Canonical

Aynı sayfaların tekrar eden linkleri içeriğinizin kopya olarak algılanmasına sebebiyet vermektedir. Canonical etiketi bu durumlarda kullanılmaktadır.  Özellikle de e-ticaret, video, portal türevi sitelerde sayfalama ve farklı url türevlerinden dolayı oluşan kopya içerik sorunları oluşmaktadır.

11- Etiket Kullanımına Dikkat Edin

Yoğun etiket kullanımı wordpress seo konusunda yapılan yanlışların başında gelmektedir. Etiketlerle içerik sayınızı fazlalaştırmak yerine sadece alakalı olabilecek etiketleri kulllanmak daha mantıklıdır. Ne kadar fazla etiket o kadar fazlaca ziyaretçi geri dönüşü olacak anlamına gelmemektedir.

12- Cache Eklentisi Kullanın

Az sayıda ziyaretçiniz olsa bile cache eklentisi kullanmanızı tavsiye ederiz. Cache eklentisi ile sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlayabilirsiniz. W3 cache gibi WordPress eklentileriyle aynı zamanda fazla sayıda css, js dosyalarınızı birleştirerek html’de küçükltmeler yapabiliyorsunuz.

Cache eklentisi yüksek ziyaretçili siteler için gereklidir. Örneğin haber sitelerinde sunucuya yoğun olarak istek gidip gelmektedir. Önbellekleme kullanarak bunu minumuma indirgeyebilirsiniz.

Önerilen WordPress Önbellekleme Eklentileri: W3 Cache, WP Fastest Cache,  WP Super Cache,  WPMU DEV Rating

13 – Yüksek Ziyaretçiler için Mutlaka CDN Desteği Alın

CDN

CDN

Yüksek sayıda ziyaretçisi ve dosyası bulunan siteleriniz için sunucuya düşen görevi hafifletmek adına Content Delivery Network hizmeti kullanmanızı öneririz.  CDN ile site içeriklerinizi hızlıca yükleterek kullanıcı deneyimine katkı sağlayabilirsiniz. CDN servisi alırken dikkat edeceğiniz en önemli noktalardan birisi hedef kitlenizin bulunduğu ülkelere cdn hizmetinin olmasıdır. Türkiye’deki bir site için sadece Amerika kıtasına hizmet veren CDN servisi kullanmak mantıksızdır. Çoğu CDN servisinin WordPress eklentisi ve desteği bulunmaktadır. Basit birkaç adımla sitenize entegre edebiliyorsunuz.

Tavsiye Edilen CDN Servisleri: Cloudflare.com, maxcdn.com, Incapsula.com, Edgecast,  Google App Engine, CDN77.com

14- Sosyal Ağları Es Geçmeyin

Sosyal Ağlar

Sosyal Ağlar

WordPress sitenizin kurulumunun ardından hızlıca sosyal ağları entegre etmelisiniz. Makalelerinize beğenme ve paylaşma butonlarına ek olarak sitenize ait sosyal medya hesaplarının takip edilmesi için gerekli optimizasyonu yapmalısınız.

Sonuç

WordPress sitenizden en iyi oranda geri dönüşler almayı istiyorsanız yukarıda anlatılan basit SEO tekniklerini uygulamasınız. Yukarıda bahsedilen x SEO WordPress ayarlarını yaptıktan sonra site dışı SEO işlemlerine başlamalısınız. Kullanmanız gereken 16 adet backlink sorgulama aracını kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Share

Comments

  1. Çok faydalı bir yazı tebrik ederim.

  2. teknoloji haberleri : Ekim 2, 2016 at 7:15 pm

    seo acısından cok Faydalı bir makale olmuş. Paylaşım için teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir