Sizi Takip Etmeyen 10 Özel Arama Motoru

Arama motoru denildiğinde akla ilk olarak google gelmektedir çünkü google arama motoru rakiplerinden açık ara öndedir. Google gelirlerinin önemli bölümünü reklamlarından elde etmektedir. Google ve diğer arama motorları hedef kitleye yönelik reklamlar yapabilmek için sizi sürekli olarak takip ettiğini biliyormusunuz?

Chrome, firefox gibi tarayıcılarda yeni gizli sekme açarak internette gizli kalamazsınız.
Arama motorları olmasa bile mutlaka bir araç sizi izliyordur :)

Arama motorları olmasa bile mutlaka bir araç sizi izliyordur 🙂

 

Arama motorlarının sizi izlemesini engelleyen ve proxy hizmeti veren arama motorlarını sizler için derledik.  Sizleri izlemediğini söyleyen bu arama motorları arama yaptığınız terimleri, lokasyon bilginizi, ip adresiniz gibi belirgin sonuçları gizlediğini söylemektedir. Ne kadar doğru bilmiyoruz fakat listeyi sizlerle paylaşıyoruz.

Aşağıda yer alan arama motorları Türkçe tatmin edici sonuçlar vermiyor.

1- DuckDuckGo

Gabriel Weinberg tarafından Amerikada kurulan DuckDuckGo arama motoru gizliliğe büyük önem vermektedir. Kullanıcı verilerini kullanarak arama sonuçlarını iyileştirmez. Reklamlar olmadan sonuçlarını sunmaktadır. Günlük 10M üzerinde siteyi taramaktadır. Perl dilinde kodlanmıştır.

DuckDuckGo Özellikleri

  • Kullanıcılarına cloud sunmaktadır. Kaydettiğiniz ayarları başka bir yerde tekrardan  yükleyebiliyorsunuz.
  • Bölgeye göre arama yapabiliyorsunuz.
  • Arama sonuçlarını kategorize edilmiş halde görebiliyorsunuz.
  • Arama sonucunun altında kısa cevaplar resimlerle görebiliyorsunuz. Google Rank Brain algoritması benzeri
  • Bütün arama sonucu tek bir sayfada.
  • Reklamları kapatabiliyorsunuz.
  • ! ile belirli sitelerde arama yapabiliyorsunuz. Örneğin twitterda arama yapmak için duckduckgo arama bölümüne !twitter seotech yazmanız yeterli olacaktır.

2- Startpage

Startpage dünyanın en iyi gizli arama motoru olma sloganını kullanmaktadır. Arama yaptığınızda bilgilerinizi saklamaz. Arama sonucunu size getirerek ip adresinizi kaydetmez ve sizi izleyen çerezleri kullanmaz.

Arama sonuçlarında gizli kalmanızı sağlayacak proxy seçeneği bulunmaktadır. Diğer güzel bir özelliği gene Hightlight özelliği… Arama sonuçlarında yazdığınız terimleri gireceğiniz sitede net görmek istiyorsanız bu seçenek üzerinden ilerleyebilirsiniz. Chrome’a ekleyerek kullanabilirsiniz.

https://www.startpage.com/eng/protect-privacy.html?&hmb=1 adresinden gizlilik politikası hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

3- WolframAlpha

Wolfram Alpha sistematik bilgileri sunan bilgi motorudur. Wolfram Alpha aradığınız terimlere kesin sonuçlar vermektedir. Geliştiricisi olan Stephen Wolfram öncesinde gelişmiş matematiksel yapmayı sağlayan Mathematica projesinin kurucusudur. Kurucusu WolframAlpha’nın daha gelişmiş bir versiyonu olduğunu söylemektedir.

WolframAlpha İstanbul yazdığınızda İstanbul’a ait tarihsel ve güncel bilgileri sunuyor. Harita, sıcaklık, İstanbulda doğan ünlü kişiler, popülasyon, yakın şehirler gibi onlarca bilgi sunuyor.

Seotech.com.tr yazdığınızda ise websitesine ait bilgileri whois bilgilerini gösteriyor. turkey vs greece yazıldığında da karşılaştırma yapıyor.

WolframAlpha alpha üzerinde webmasterların gizli korkusunu görebilirsiniz. Sizi arama sonuçlarında sitelere yönlendirmiyor. 🙂 

WolframAlpha arama motorunun ücretli versiyonu bulunmaktadır. Gelimiş analizler üzerinden arama sorguları yapmak için  http://www.wolframalpha.com/pro/? adresinden detaylarına bakabilirsiniz.

4- Privatelee

Rakipleri karşısında biraz sönük kalıyor. Arama yaptığınız anahtar kelimeleri takip etmiyor. PowerSearch komutlarını içermektedir. Bu komutlar ile büyük siteler üzerinde duckduckgo’nun sunmuş olduğu benzer şekilde aramalar yapabiliyorsunuz. https://privatelee.com/search/?q=PowerSearch adresinden bu komutların listesini görebilirsiniz.

5- Hulbee

Hulbee arama motorlarının lokasyon ve arama geçmişinizi takip etmeden arama yapmanıza olanak sağlamaktadır. Hulbee İzlenmeden güvenli arama yapabileceğinizi söylemektedir. Hulbee diğer gizlilik sunan arama motorlarından farklı olarak lokasyon ve dil seçeneği bulunuyor. İstediğiniz dile ve bölgeye göre arama sonuçlarını hulbee üzerinden alabilirsiniz. Sanırım en güzel özelliği direk müzik arayabiliyor ve listeler oluşturabiliyorsunuz.

6- Lukol

Lukol proxy serverları üzerinden google üzerinde arama yapılmasını sağlamaktadır. Google üzerindeki izlenebilir yöntemleri kaldırarak işletim sistemi, ip adresi, lokasyon gibi bilgilerinizin kaydedilmesini engeller.

7- Yippy

Diğer arama motorlarından farklı bir yapıya sahip olan yippy arama sonuçlarını kümeler halinde göstermektedir. Arama sonuçlarını manuel olarak filtreyebilirsiniz. Yippy resim, web, haber, iş, blog, devlet hatası gibi tiplerde arama yapmanıza olanak veriyor.

8- Gibiru

Oldukça hızlı olan gibiru datanızın 3. parti uygulamaları ile paylaşılmasını engelliyor. Google’ın izleme yöntemlerini kaldıran gibiru ile verilerinizi gizli tutarak arama yapabilirsiniz.

9- Metager

Alman yapımı olan metager ile aramalarınızı gizli tutabilirsiniz. Aradığınız anahtar kelimelerinizi ve izlenebilir bilgilerinizi metager kaydetmemektedir.

10- Oscobo

Birleşik Krallığın Anonim Arama Motoru başlığına sahip web sitesi verilerinizin izlenmesini engellemektedir. Resim, video ve haber arayabiliyorsunuz. En belirgin özelliği ise proxy serverları üzerinden arama sonuçlarını anonim olarak açmanıza imkan vermesidir. IP adresinizi gizli tutarak metager.de üzerinden proxy ile arama sonuçlarındaki sitelere bağlayabiliyorsunuz. Proxy kullandığında biraz yavaş oluyor ve arada resimler gidebiliyor.

Son Olarak;

DuckDuckGo - 95%
Startpage - 80%
WolframAlpha - 60%
Privatelee - 50%
Lukol - 80%
Yippy - 85%
Gibiru - 90%
Metager - 70%
Oscobo - 65%

 Sonuç Olarak: Ne Kadar Etkili?

Yukarıdaki listede yer alan arama motorlarının büyük çoğunluğu google, bing gibi arama motorları üzerinden izlenmemeniz üzerine kurulmuştur. Bunlarla uğraşmak yerine vpn hizmeti alabilirsiniz. İnternetiniz yavaşlamaz ve kesin bir şekilde ip adresinizi ve diğer belirgin bilgilerinizi gizleyebilirsiniz. Ayrıca bazı chrome ve firefox eklentileri sitelerin sizleri izlemesi için koyduğu çerezleri kaldırmaktadır.

Websitelerin gelirleri reklamlardan gelmektedir. Bundan dolayı siteler sizleri sürekli olarak izleyerek davranışlarınızı analiz ederek ilginize yönelik içerikler, reklamlar gösterir. İnternette gerçek anlamda gizlenmek kolay olmayabilir. Güvenlik uzmanı olmanız gerekmektedir. VPN dahil kullandığınızda sizleri bulabileceklerini belirtmekte fayda var.

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir