Sosyal Medya Hesaplarınızı 12 Yöntemle Güvence Altına Almak

Kullandığımız sosyal medya platformlarına kişisel tonlarca veri kaydetmekteyiz. Telefon numaralarımız, ev ve iş adreslerimiz, kredi kartı bilgilerimiz bu verilerden sadece birkaçı. Bu kadar bilgi depoladığımız sosyal medya hesaplarımızın çalınması devamında başımıza umulmadık işler açabilmektedir.

Çalınan sosyal medya hesaplarından veya mail hesaplarımızdan birçok özel bilgiye erişim sağlanmaktadır. Özel bilgilerin ve kişisel yazışmaların her an 3. kişilerin eline geçebileceğini unutarak yaşamak, durumun ne kadar ciddi olduğunun farkına varamamak, güvenlik önlemleri almamamıza ve saldırıya açık bir halde sosyal medya kullanmamıza sebep oluyor.

Kurumsal sosyal medya hesaplarının da çalınması çeşitli problemlere neden olmaktadır. Kurumsal hesapların çalınması itibar yönetimi açısından sorun teşkil etmektedir. Aldığınız sosyal medya reklamların bilgilerine ulaşılabilir ya da saçma paylaşımlar ile itibar zedeleme çalışmaları yürütülebilir. Online itibar yönetimi hizmetlerine göz atarak bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal medya hesabınızın çalınmaması için almanız gereken 12 önleme göz atacak olursak;

1- Güvenilir Şifreler Oluşturun

123456, 77777, qwerty, 123123, 55555 gibi şifreler kullanıyorsanız tebrik ederiz dünya üzerinde şifrelerinin çalınması en yüksek hesaplardan biri sizinki. 2016’nın en çok kullanılan şifrelerinin yer aldığı haber için buraya göz atın. En sık kullanılan hack yöntemi olarak şifre kırma programları ön plana çıkmaktadır. Bu programlar en sık kullanılan şifreleri ilk etapta dener dolayısıyla şifrenizin zor kırılabilir olması önemlidir. Şifre seçerken bu özelliklere dikkat

 

etmenizi öneriyoruz.

  • Çok kullanılan şifrelerden uzak durun.
  • Sözlükte yer alan kelimelerden şifre yaratmayın.
  • Noktalama büyük küçük harf ve numaralar ile zor şifreler oluşturun.
  • Her platform için farklı bir şifre kullanın.
  • Telefon numarası veya T.C kimlik numarası gibi kişisel bilgilerinizden şifre yaratmayın.

2- Mail Şifrenizi Güvenli Bir Hale Getirin

Sosyal medya hesapları mailleriniz ile bağlantılıdır. Mail adreslerinizin çalınmaması için şifrelerinizi güncellemeniz gerekmektedir. Mail hırsızlığı sayesinde bağlantılı tüm hesaplar çalınabilir. Yönettiğiniz web sitelerine bile erişim sağlanılabilir bu yüzden şifrelerinizi biraz önce anlattığımız gibi güçlü bir hale getirin.

Tüm hesaplarınızı telefonunuz eşleştirmeyi unutmayın. 2 adımlı güvenliği kullanmıyor olsanız bile çeşitli güvenlik ihlalleri olduğu sırada mesaj olarak uyarılar gelecektir.

3- Güvenilir Wifi’lere Bağlanın

Sosyal medya hesaplarımıza genellikle telefonlarımız üzerinden bağlanıyoruz. Telefonlardan yaptığımız her girişte operatörün sağladığı interneti kullanmıyorsanız mutlaka güvenilir wifi ağlarını tercih edin. Özellikle halka açık wifilara bağlanmaktan kaçının. Ülkemizde çok yaygın olmasa da bilişim suçlarının yaygın olduğu ülkelerde hackerlar için en kolay yollardan biri wifi üzerinden şifre çalma yöntemleridir.

4- 2 Adımlı Doğrulama Kullanın

 

2 adımlı onaylamayı kullandığınız tüm hesaplar üzerinden etkinleştirmenizi öneririz. Hesaplarınıza bağlanırken biraz zahmet çekeceksiniz ama inananın hesaplarınızın çalınmaması için alabileceğiniz en etkili yöntem doğrulamaları etkinleştrimektir. Facebook, twitter, instagram, gmail, yandex mail, pinterest, whatsapp hemen çoğu sosyal medya platformunda 2 adımlı doğrulama mevcuttur.

Eğer mail hesaplarınızda iki adımlı doğrulama kullanmıyorsanız mail adresinizin şifresi başkalarının eline geçmiş olabilir. Gmail hesapları için 2 adımlı doğrulama için: https://support.google.com/accounts/answer/185839?hl=tr

2 Adımlı doğrulamayı Apple kimliğinizde de kullanmayı unutmayın. Apple hesabı çalınması durumda fotoğraflarınızdan sosyal medya hesaplarınıza kadar tüm bilgilerinizin çalınması mümkündür. 2 adımlı Apple kimliği doğrulama için buradan yardım alabilirsiniz.

5- Çıkarken Oturumu Kapatmayı Unutmayın

Kişisel bilgisayarınız da dahil olmak üzere sosyal medya hesaplarından çıkarken mutlaka hesabınızı kapatın ve asla parolayı hatırla demediğinizden emin olun. Hesap çalınma olaylarının temelinde açık bırakılmış oturumlar yer almaktadır.

6- Şifre Yönetim Programları Kullanın

 

Uzun ve kırılması zor şifreler ürettiğinizde ve fazlaca hesaba sahip olduğunuzda şifrelerin akılda kalması zordur. Özellikle SFka19fl/ıq45341–wS12 gibi kırılması imkansız şifreler kullanıyorsanız aklınızda kalması için Einstein beynine sahip olmalısınız.

Şifre yönetim ya da şifreleme programları de denilen bu programlar, tüm şifrelerinizi açık kaynak kodlu veri tabanında saklanması sağlar. Böylelikle tüm şifrelerinizi akılda tutmak zorunda kalmazsanız. Fakat bu programları kullanırken sürekli yedekler almayı unutmayın veritabanı kaybolduğu taktirde tüm şifreleriniz kaybolacaktır.

Şifre yönetim programlarında en etkili programlardan biri Keepass‘tir. Onlarca farklı hesaba sahipseniz mutlaka bu programı kullanın.

7- İşletim Sisteminizi Güncelleyin

Güvenlik açıkları genellikle sürümlerde meydana gelir. Hackerlar sistemi ya da tarayıcısı güncel olmayan kullanıcıların peşine düşer. Kullandığınız tarayıcıları ve işletim sistemini sürekli güncel tutun. Bilgisayarınızda ya da telefonlarınızda oluşacak güvenlik açıkları yüzünden hacklenme yaşarsanız sosyal medya hesaplarınız ve kişisel tüm depolarınız hackerların eline geçer.

8- Bilgisayar ve Telefonlarınızı Virüslerden Arındırın

Bilgisayarınızda ya da telefonunuzda virüs olması durumunda tüm şifrelerinizi kaybetme ihtimaliniz vardır. Çeşitli yazılımlar bilgisayarınızdaki tüm yetkiyi kaybetmenizi sağlayabilir.

Çeşitli antivirüs programlarının yanı sıra farklı programlar ile de bilgisayarınızı ve telefonlarınızı taratmanızı tavsiye ediyoruz. Aynı zamanda bilgisayarınızdaki güvenlik duvarının her zaman açık olduğundan emin olun.

9- Şifreleri Düzenli Olarak Değiştirin

Kullandığınız şifreleri düzenli olarak değiştirmenizi tavsiye ediyoruz. Şifreniz çalınmış ve başkaları tarafından kullanıma hazır bir biçimde depolanmış olabilir. Hesabınızın güvenliğini arttırmak için tüm şifrelerinizi düzenli olarak değiştirin.

Sosyal medya platformları hesap güvenliği açısından sürekli uyarılarda bulunur. Uzun süredir değiştirmediğiniz şifrenizin değiştirilmesi istenir. Sosyal medya hesaplarınızda çıkan güvenlik önlemlerine mutlaka uymanızda fayda var.

10- Phishing Saldırlarına Karşı Uyanık Olun

Phishing saldırıları en basit şifre ele geçirme yöntemidir. Saldırıya bu ismin verilmesinin sebebi gerçekten yöntemin balık tutmaya benzemesidir. Phishing (oltalama) saldırısında sosyal medya sitesine benzer hatta birebir bir web sitesi hazırlanır. İsim benzerliği de yapıldıktan sonra çeşitli linklere tıklayıp gelen kullanıcılar beklenir. Eğer dikkatli bir internet kullanıcı değilseniz bu siteleri gerçeğinden ayırt etmeniz zordur.

Siz hesabınıza giriş yaptığınızı düşünürken aslında olan şifrenizin çalınmasıdır. Bu yüzden hesabınıza giriş yapmadan doğru yerde olduğunuza mutlaka dikkat edin ve yönlendirilmiş linklerden sosyal medya hesabınızı açmaya çalışmayın. Phishing saldırıları hakkında detaylı bilgiye buradan göz atabilirsiniz.

11- Güvenmediğiniz Mailleri Açmayın

Phishing saldırıları genellikle gelen mailler üzeriden yapılmaktadır. Maillerden gelen link çıkışları sanki sizi Facebook ya da Twitter’a yönlendiriyormuş gibi davranır hesabınıza gireceğinizi düşünürken şifreleriniz çalınır.

Gelen mailler birçok virüs taşıyor olabilir. Güvenmediğiniz mailleri açtığınızda indirmeniz gerektiği söylenilen hiçbir dosyayı indirmeyin ve linklere asla tıklamayın.

12- İzin Verilen Uygulamaları Denetleyin

Telefonlarımıza indirdiğimiz birçok uygulama çeşitli uygulamalara, telefon rehberinize erişim izni istemektedir. Hesaplarınızın çalınmasına engel olmak için indirdiğiniz bu uygulamalardaki izinleri kaldırmanız gerekmektedir. Özellikle üzerinden kazanç sağladığınız bir uygulama varsa mutlaka bu uygulamaları güvence altına almalısınız. Daha önce yazdığımız Instagram’dan para kazanma yöntemi yazısından Instagram’dan para kazanma hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Zararlı uygulamaları yüklemekten kaçınmak için app store ya da play store dışında hiçbir kaynaktan uygulama  yüklememeyi tavsiye ediyoruz. Unutmayın telefonlarımızın ele geçirilmesi birçok hesabın ele geçirilmesi demektir.

Sonuç Olarak;

Dolandırıcılık faaliyetleri ve çeşitli hack işlemleri ile sosyal medya hesaplarınız çalınabilmektedir. Hesabınızın çalınmamasını önlemek için dikkat etmeniz gereken 12 unsuru açıkladık. Bilinçli internet ve sosyal medya kullanıcı olarak etrafta her zaman tehlikenin var olduğunu unutmamanız dileğiyle.

Geçtiğimiz günlerde kaleme aldığımız öldükten sonra sosyal medya hesabınızı nasıl yönetirsiniz yazımızdan sosyal medya kullanımı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kaynaklar

http://www.bilgiguvenligi.gov.tr/son-kullanici-kategorisi/phishing-saldirilari-ve-sahte-sistemler.html

https://medium.com/turkce/sosyal-medya-hesaplar%C4%B1n%C4%B1-g%C3%BCvenli-hale-getirmek-a98974520ddd

https://support.twitter.com/articles/20171986?lang=tr


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir