Site Hızını Arttırmanızı Sağlayacak 6 WordPress Eklentisi

Aramam motoru optimizasyonu çalışmaları doğrultusunda organik trafiği büyük oranda arttırmış olabilirsiniz. E-ticaret siteniz varsa satışları da arttırmış olabilirsiniz. Fakat siteniz ile ilgili gözden kaçıracağınız tek bir ayrıntı tüm rüzgarın tersten esmesine sebep olabilir.

Bahsettiğimiz ayrıntıyı az çok tahmin etmişsinizdir, site hızı. Site hızının ve sayfa açılış hızlarının arama motorları açısından önemi tahmin ettiğinizden daha fazla. Çünkü sayfaların yavaş yükleniyor oluşu demek sadece bir kaç saniye sayfanın geç yüklenmesi demek değil.

Sayfalar geç yüklendiğinde saniyeler içinde siteden çıkan ziyaretçiler zincirleme bir reaksiyon başlatır. Bu reaksiyon sayfada kalma sürelerine, satış oranlarına, arama sonuçlarına kadar uzanmaktadır. Aynı zamanda site hızı kullanıcı deneyimi açısından da önemlidir. Kullanıcı deneyimi tasarım önerilerine buradan göz atabilirsiniz.

Bu yüzden site hızı her zaman test edilmeli ve hızın en yüksek olacağı şekilde optimizasyonu yapılmalıdır. Eğer WordPress kullanıyorsanız bu konuda şansınız biraz daha fazla. Çünkü site hızını yükseltebileceğiniz birçok basit eklentiyi dakikalar içinde kurup kolaylıkla kullanabilirsiniz. Kesinlike uygulamanız gereken 14 WordPress SEO ayarı yazısına da göz atarak WordPress’i etkili biçimde kullanmanın yollarını öğrenebilirsiniz.

WordPress için sitenizin hızına katkıda bulunabilecek eklentilere göz atacak olursak;

1- WP-Optimize

Uzun süredir WordPress kullanıyorsanız veri tabanının sürekli şiştiğini fark etmişsinizdir. WordPress genel olarak onaylanmış ya da onaylanmamış yorumlarda dahil olmak üzere kendi tablolarını oluşturur. Bu yüzden içerikler arttıkça, görseller ya da yorumlar arttıkça veri tabanı doluyor haliyle bu durum site hızına olumsuz yönde etki ediyor.

Veri tabanındaki doluluk oranını en aza indirmek için kullanabileceğiniz wordpress eklentilerinin başında WP-Optimize gelmektedir. Bu eklentiyi ekleyip çalıştırdıktan sonra MySQL tabloları sıkışacak, spamlar, gereksiz yorumlar, çöp kutuları gibi herhangi bir işlevi olmayan verilerin temizlenmesi sağlanacaktır.

2- WP – Smush

Görseller siteniz için vazgeçilmezdir. Özellikle kullanıcılara görseller aracılığıyla bir olayı anlatmak, örneklendirmek veya onların göz zevkine hitap etmek istiyorsanız resim kalitesinden ödün vermek istemezsiniz. Fakat boyutu fazla olan görseller hızdan ödün vermenize sebep olur.

WP- Smush, eklediğiniz görsellerin boyutunu kaliteyi bozmadan küçültmeye yarar. Bu sayede görüntü kalitesinden ödün vermeden resimleri gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz. Bu eklenti kullanılmayan renkleri görsellerden çıkartır. JPEG, GIF, PNG gibi en çok kullanılan görsel formatlarını büyük oranda sıkıştırma becerisine sahiptir.

SEO açısından görsel optimizasyonu nasıl yapılmalı daha detaylı bilgi almak istiyorsanız 11 Adımda SEO İçin Görsel Optimizasyon Nasıl Yapılır? yazısına göz atmanızda fayda var.

3- BJ Lazy Load

Sitenizdeki her sayfanın açılış hızı aynı değildir. Bu durumun oluşmasında büyük oranda yüklediğiniz görsellerin boyutları, formlar ve çeşitli görsel efektler etkilidir. Sayfada her ne olursa olsun ilk girildiği anda çalışan ne varsa bir anda otomatik olarak yüklenir.

Bu durumu akan trafikte birden fazla bağlantı yolunun tek bir yolda birleşmesi ile açıklayabiliriz. Bir anda tüm araçların ana yola girmeye çalışmak istemesi trafiğin tıkanmasına sebep olmaktadır. Haliyle akan trafiğin hızında yavaşlama meydana gelir.

İşte tam bu noktada BJ Lazd Load eklentisi devre girer. Geçiş üstünlüklerine göre sayfanın yüklenmesini sağlar. Yani kullanıcın o an itibari ile görebileceği içerikleri yükler. Uzun sayfalarda bu eklentiyi kullanmak site hızı açısından oldukça verimlidir. Kullanıcı sayfada aşağılara indikçe yükleme işlemleri gerçekleşir. Dolayısıyla kullanıcı herhangi bir yavaşlık fark etmez.

4- WP Fastest Cache

Sitenizi son derece hızlandırmak için kullanmanız gereken eklentilerin başında WP Fastest Cache gelmektedir. Milyonlarca indirme sayısına sahip ve her zaman 5 yıldız bir eklenti. Tam anlamıyla performans canavarı.

Statik HTML dosyası oluşturan program tüm önbellek işlemini kendi üzerinden yaparak sitenizin yavaşlamasının önüne geçiyor. Kurulumunun kolay olması, ücretsiz sürümü ile de iş görür olması ve gerçekten kurulduğu andan itibaren farkı hissettirmesi ile site hızı konusunda en sevdiğiniz yardımcınız olacak.

5- W3 Total Cache

Cache eklentileri içinde bir diğer vazgeçilmez olan W3 Total Cache, kendini yeteri kadar ispatlamayı başarmış bir eklentidir. 10 kata varan hız artışının yanı sıra arama sonuçlarına da etki ettiği bilinmekte. Aynı zamanda ücretsiz olan W3 Total Cache %80’e kadar bant genişliği sunar.

Fakat bu eklentinin en çok şikayet edilen yanı gerçekten oldukça karmaşık olmasıdır. Eğer küçük trafiği az bir siteye sahipseniz alternatifi olan başka ücretsiz Cache eklentilerini kullanabilirsiniz.

6 – WP Super Minify

Java Script ve CSS dosyalarının yavaş yüklenmesi sayfanın yavaş açılmasına sebep olan tekenlerdendir. WP Super Minify, CSS ve Java Script dosyalarının sıkıştırılmasını sağlayan en başarılı eklenti olarak bu noktada imdadınıza yetişecektir.

Bu eklentinin en başarılı yönü ise kolay kuruluyor olması. Gözle görülür çok fazla hızı mümkün kılmasa da küçük bir eklenti için gayet başarılıdır.

WP Super Minify gibi WordPress’de mutlaka kullanmanız gereken eklentileri ele aldığımız 12 WordPress SEO eklentisiyle sıralamalarda yükselin yazısı da ilginizi çekebilir.

Sonuç Olarak;

Siteniz için yaptığınız çalışmaların karşılığını alabilmek site hızı düşük olduğunda pek mümkün değildir. Site hızını mümkün olan yüksek seviyede tutabilmek için öncelikle görselleri makul boyutlarda yüklemeniz gerekmektedir. Ardından yukarıda belirttiğimiz eklentileri özellikle Cache eklentilerini ekleyerek çeşitli önlemler alabilirsiniz. Eğer Cache eklentileri kullanmıyorsanız çok fazla eklenti yüklemek de sitenizin hızına olumsuz yönde etki edecektir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir