SEO İle Ek Gelir Elde Etmenin 5 Yolu

İnternet üzerinden çok farklı para kazanma yöntemi mevcuttur. Son zamanlarda ise sosyal medya üzerinden özellikle Youtube ya da Twitch gibi siteler üzerinden para kazanmak son derece popüler. Instagram, Twitter, Facebook sayfaları üzerinde çeşitli çalışmalar yürüterek reklam gelirleri elde etmeniz de mümkün.

Instagram’dan para kazanmak hakkında yazdığımız yazıda konu üzerine detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal medya üzerinden para kazanmaktan biraz daha karmaşık fakat daha garanti ve eski bir yöntemle yani arama motoru optimizasyonu ile nasıl para kazanılabileceğini ve neden SEO’dan para kazanmanız gerektiğini aktarmak istedik. Öncelikle SEO hakkında bilgi sahibi olmayanlar SEO nedir? yazısına kısaca göz atarsa konu daha anlaşılır olacaktır.

1- Affiliate Marketing Yaparak Para Kazanmak

SEO yaparak ek gelir elde etmek için en kazançlı yöntemlerden biri affiliate marketingdir. Türkçesi satış ortaklığı olan bu yöntem adından da anlaşılacağı gibi sizin siteniz üzerinden giden satış gerçekleştiren müşterilerden komisyon almanız şeklinde basit bir şekilde açıklanır.

Affiliate Marketing’in genelde CPA, CPS, CPL, CPC  ödeme yöntemleri mevcuttur.. CPA Aksiyon başı ödeme, CPS satış başı ödeme, CPL üye başı ödeme, CPC tıklama başı ödeme anlamına gelmektedir.

Affiliate marketing için network ağı kurmalısınız. Sitenizin site içi ve site dışı SEO açısından kusursuz olması da gerekli çünkü organik ziyaretçiye ihtiyacınız var. Örneğin akıllı saatler hakkında yazdığınız yazıların sıralamada üst sıralarda çıkması lazım ki çeşitli akıllı saat satan e-ticaret siteleri sizinle satış ortaklığı teklifinde bulunsun.

Affiliate marketing için SEO dışında sosyal medya reklamları ya da arama motoru reklamlarına da çıkabilirsiniz. Fakat yatırım getirisini (ROI) iyi bir şekilde ayarlamanız gerekli çünkü zarar etme ihtimaliniz var. Yani matematiği iyi ayarlamalı reklam giderlerinin geri dönüşüm oranı yüksek olmalı.

Arama motoru reklamları ve arama motoru pazarlaması arasındaki farklılıkları aktardığımız SEO ve SEM arasındaki önemli 3 fark yazıya göz atmanızda fayda var.

2- Adsense’den Para Kazanmak

Adsense en eski para kazanma yöntemlerinden biridir. Adsense’den para kazanmak için mümkün olduğunca kaliteli ve ziyaretçisi fazla olan bir siteye sahip olmanız gerekmektedir. Ne kadar ziyaretçiniz varsa Adsense gelirleriniz o kadar artacaktır. O yüzden SEO konusunda kendini geliştirmelisiniz.

Adsense gelirleri anahtar kelimeye ve tıklama başına göre değişmektedir. Bu yüzden adsense geliri yüksek kelimelere yönelebilirsiniz. Fakat internet sitenizden gelir elde ederken genellikle bu işten zevk almanızı öneriyoruz. Adsense için yazı yazmak bir süre sonra sitenizin otoritesini düşürebilir.

Google Adsense reklamları siteniz büyük oranda düşüş göstermediği taktirde aylık olarak ortalama bir gelir elde etmenizi sağlar. Yani aylık 800 TL kazanıyorsanız bir sonraki ay gelirler 300’e kadar düşmez. Bu yüzden en garanti para kazanma yöntemi Adsense’tir.

Sitenizi yeni açtıysanız Adsense gelirlerinizin düşük olması normaldir. Bu konuda biraz sabırlı olmanız gerekli. Çünkü sitenizin tam anlamıyla oturmasına aylık olarak belirli bir ziyaretçi sayısına sahip olması gerekli. Fakat sitenizin düzenli bir ziyaretçi kitlesi olduktan sonra işler artık daha da kolaylaşacaktır.

Bu yüzden Dünya’nın her yerinde Adsense ek gelir olarak en yaygın kullanılan yöntemdir.

3- Freelance SEO Hizmeti Vermek

SEO hizmeti verebilecek kadar bilgili iseniz mutlaka freelance hizmet vermeyi deneyebilirsiniz. Müşterileri açacağınız kişisel blog sitenizden elde edebilirsiniz. Bunun için de sitenizin SEO ile ilgili birçok anahtar kelimede sıralamada olması gerekli. Freelance SEO hizmeti vermek zamanınızı iyi bir şekilde ayarladığınız taktirde kazançlı bir iştir.

Zamanı iyi ayarlamak ile değinmek istediğim teklif verirken ne kadar vaktinizi harcayıp ne kadar gelir elde edeceğiniz dengesini ayarlamaktır. Bu yüzden teklif aşamalarında siteyi iyi bir şekilde analiz edip programınızı ayarlamanızı tavsiye ederiz.

SEO uzmanı sayfasından SEO uzmanı nasıl olunur detaylı bilgi alabilirsiniz.

4- Tanıtım Yazısı Almak

Yaptığınız SEO çalışmaları doğrultusunda siteniz ilgili kelimelerde aramalarda ilk sayfalarda ise mutlaka sitenizden tanıtım yazısı almak isteyen firmalar olacaktır. Hatta kimi zaman yazdığınız bir yazıdan link almak da isteyeceklerdir. Bu yöntemle para kazanmak oldukça karlıdır.

Fakat tanıtım yazısı alırken ya da link çıkarken dikkat etmeniz gereken en önemli konu link çıktığınız sitenin uygunsuz içeriklere sahip olmaması ve sitenizin kalitesini düşürecek seviyede kötü olmamasıdır.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken konu ise siteyi tanıtım yazılarına boğmamaktır. Çünkü sitenizdeki tanıtım sayısı arttıkça otoritesinde düşüş yaşanacaktır.

Bu yüzden tanıtım yazısı tekliflerinde ince eleyip sık dokumanızda fayda var.

Tanıtım yazısı alarak para kazanmak istediğinizde yazı başı ya da link başı satış gerçekleştirdiğinizden birim ücretlerin yüksek olması gerekmekte. Bu da siteniz ne kadar kaliteli ise o kadar ücret verileceği anlamına gelmektedir. Alexa rankınızın ve ziyaretçi sayınızın yüksek olmasının yanı sıra uygunsuz içeriklere link çıkışı olmaması gerekmektedir.

5- İçerik Pazarlaması İle Para Kazanmak

İçerik pazarlaması ile reklam almak için belirli bir hedef kitleye odaklanmış olmanız gerekmektedir. Sitenizin Alexa rankı yüksek olmayabilir ya da günlük binlerce ziyaretçisi olmayabilir fakat aramalarda üst sıradadır ve ilgi alanında bulunan firmaların sürekli karşılaştığı bir siteye sahipsinizdir.

Bu durumda her hangi bir aracıya ihtiyaç duymadan bannerlar aracılığıyla çeşitli reklam alanlarına reklam alabilirsiniz.

SEO’dan Para Kazanmanın Avantajları

Arama motoru optimizasyonu hizmetleriyle en yaygın para kazanma yöntemlerini aktardık. Fakat bunca uğraşa girerek neden bu şekilde para kazanayım diyenler için Neden SEO ile ek kazanç elde etmeniz gerek? sorusuna cevap vereceğiz.

1- Çünkü SEO Birçok Konuda Kendinizi Geliştirmenizi Sağlar

Arama motoru optimizasyon hizmetleri alanında yaptığınız çalışmalar bir süre sonra sizi farklı alanlarda da uzmanlaşmaya götürecektir. Örneğin sosyal medya pazarlaması, arama motoru pazarlaması, e-mail pazarlaması kimi zaman sunucu yönetimi gibi konularda kendini geliştirmenizin önünü açacaktır.

Çünkü arama motoru optimizasyonu yaparken birçok problem ile karşılaşacaksınız ve bir süre sonra bu problemler hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Dolayısıyla arama motoru optimizasyonundan para kazanmak, bu alanda kendini geliştirmek isteyenler belirli bir süre sonunda webmaster olabilecek şekilde kendilerini geliştirebilirler.

2- Freelance İş İmkanları Sayesinde Dünyayı Gezerek Para Kazanabilirsiniz

SEO yapmanın en cazip taraflarından biri freelance iş imkanlarıdır. Her firma kendi bünyesinde bir SEO uzmanı barındırabilecek ya da SEO firmalarından hizmet alabilecek maddi duruma sahip olmadığından bir kerelik ya da düzenli olarak SEO uzmanlarıyla çalışır.

Bu yüzden SEO uzmanlarının freelance iş imkanları oldukça fazladır. İşlerinizi dünyanın farklı yerlerinde gerçekleştirerek para kazanmaya devam etmenize olanak vardır.

Önceden de belirttiğimiz gibi ek gelir olarak SEO yapmak hem kazançlı hem de daha az yorucudur.

3- SEO’nun Geniş İş İmkanlarından Faydalanabilirsiniz

Uluslararası dev şirketlerin yanı sıra kobiler ya da şahıslar kurumsal sitelerinin aramalarda yükselmeleri için bir yarış halindedir. Haliyle iş imkanları çok fazladır. Birde İngilizce’niz varsa ve işinizi yurt dışında da sürdürebiliyorsanız danışmanlık yapabileceğiniz site sayısı milyonlarca olduğundan işsiz kalmanız neredeyse imkansızdır.

4- Farklı Sektörler Hakkında Bilgi Sahibi Olabilirsiniz

SEO danışmanlık hizmeti verirken farklı sektörlerdeki dev firmalar ile rekabet edersiniz. Firmaların dijital yatırımlarını gözlemler geleceğe yönetik ne gibi yatırımlar yapılması gerektiği konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Hangi pazarlarda ne kadar rekabet olduğunu öğrenirsiniz. Kısacası ister istemez piyasalar hakkında bilgi sahibi olursunuz.

 Sonuç Olarak;

Arama motoru optimizasyonu konusuna önem vermek kendinize yapabileceğiniz en değerli yatırımlardan biridir. Mevcut olan işinize ek olarak yapabilme imkanınız bulunmaktadır. Kendi işinizi yapmanın rahatlığına sahip olursunuz. Para kazanırken gezebilir, farklı konularda kendinizi geliştirebilirsiniz. Hatta uluslararası çoklu dilli danışmanlık hizmetleri sunabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir