11 Adımda SEO Uzmanı ya da Şirketi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Google başta olmak üzere diğer arama motorlarından organik ziyaretçi elde etmek istiyorsanız arama motoru optimizasyonu hizmeti almalısınız. SEO hizmeti ile uzun vadeli hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Organik aramalardan gelen ziyaretçiler siteniz için en iyi ve kalıcı sonucu sunmaktadır. Bu kadar öneme sahip olan SEO hizmetini alırken dikkat etmeniz gereken bazı kurallar vardır. Bunları da sizler için listeledik:

1. Referans isteyin

Referans İsteyin

Referans İsteyin

SEO şirketi ya da uzmanlarıyla anlaşma yapmadan önce referans istemelisiniz. Bu alanda nitelikli referansı bulunmayan kişi ve kurumlardan SEO desteği almayın. Özellikle de kendilerini “SEO Uzmanı” olarak lanse eden kişiler gerçek dışı referanslar sunabilmektedirler. Verilen referansları kesinlikle teyit edin.

2. Şirket – SEO Uzmanının Geçmişine Bakın

kariyer

Bulduğunuz SEO şirketi ve uzmanlarının geçmişlerini inceleyiniz. Google, Facebook, Twitter gibi araçları kullanarak geçmişte firma hakkında yapılan eleştirileri görebilirsiniz. Yoğun eleştiri alan firmalardan uzak durmanızda fayda var.

3. Pazar Araştırması Yapın

Pazar Araştırması

Pazar Araştırması

SEO içerisinde farklı çalışma teknikleri içeren bir alandır. Her siteye özel SEO stratejileri oluşturulur. Sitenin yaşı, geçmişte yaptığı SEO çalışmaları, içerikleri, kullanılan sunucu, sektörü, rakiplerinin yaptığı SEO çalışmaları gibi bir çok etken göz önünde bulundurularak SEO teklifleri hazırlanmaktadır. Bundan dolayı sizlere verilecek SEO tekliflerinde çok farklı fiyatlar görebilirsiniz.

4. Bilgi Seviyesini ve Deneyimini Ölçün

Bilgi Seviyesini Ölçün

Bilgi Seviyesini Ölçün

SEO belirli standartları gözükmeyen bir alan olarak bilinmektedir. Bu yüzden birkaç deneme yanılma yöntemiyle sonuç elde eden kişi ve şirketler SEO hizmeti de vermeye başlamıştır. Muhatap aldığınız kişilerin bilgi seviyelerini ölçmelisiniz. Bunun için SEO ve dijital pazarlama hakkında rastgele sorular sorarak verdiği cevaplara dikkat edebilirsiniz. Verilen cevaplar tutarlı değil ve giderek daha karışık bir hal alıyorsa bu olası problemlerin habercisi olabilir.  Unutmayın, SEO sektöründe 6 ay ya da 1 sene gibi kısa sürede dışarıya hizmet verebilmek ve nitelikli referanslara sahip olabilmek zordur. Bu nedenle kişilerin en azından bu alanda 2 senenin üzerinde deneyim sahibi olması beklenmelidir.

5. Site Dışında Yapılacak Çalışmalar için Örnek Raporlar İsteyin

Rapor

Rapor

Site dışı SEO çalışması en kilit yerlerden bir tanesidir. Site dışı SEO çalışmalarında yapılacaklar sitenizin arama sonuçlarındaki ömrünü ve performansını belirleyecektir. Bu nedenle site dışı SEO çalışmaları yaptırmadan önce mutlaka SEO şirketi ve SEO uzmanlarından örnek raporlar talep edin. Bu raporlarda anahtar kelimelerdeki başarı ne kadar sürede ve ne oranda sağlanmış bunları detaylıca inceleyin.

6. Hiçbir SEO Şirketi ya da Uzmanı Garanti Veremez!

Garanti

SEO çalışmaları Google dışarısında gerçekleşmektedir. Google arama sonuçlarına hiçbir şekilde dışarıdan müdahale söz konusu değildir. Google dahi kimse böyle bir müdahalede bulunamamaktadır. Arama sonuçlarında yükselme işlemi Google’ın belirlediği kriterlerinin yerine getirilmesiyle elde edilmektedir. Bundan dolayı sizlere arama sonuçlarında ilk sıra garantisi veren kişi ve kurumlardan uzak durunuz.

7. Ön Ödemeli Sistemlerden Uzak Durun!

Ön Ödeme

Ön Ödeme

Bazı firma ve kişiler ön ödemeli sistemle çalışmaktadır. Sizlerden anahtar kelimelerinizde ilk sayfaya gelmesinin ardından para talep etmektedirler. Sitenizin ilk sayfaya kısa sürede gelmesi ve sizden ödeme alabilmek adına “Black Hat SEO” dediğimiz teknikler uygulanmaktadır. Black Hat SEO teknikleri sitenizin kısa süreli yükselmesini sağlarken uzun süreli olarak arama sonuçlarından ceza almasına sebebiyet verebilir. Arama sonuçlarından ceza almanız bütün arama sonuçlarından kalıcı olarak kaldırılmanıza neden olabilir.

8. 50 TL’lik SEO’lardan Uzak Durun

ucuz-linkler

Günümüzde SEO kompleks çalışmaları barındıran alandır. Sosyal medya, e-mail pazarlaması kısacası bütün dijital pazarlama kanallarını kullanarak etkin sonuçlar alınabilmektedir. 50 TL gibi ücretlere SEO hizmeti vermek gerçek dışıdır. Sitenizi otomatik link ekleyen programlarla birkaç dakika içerisinde binlerce düşük kaliteli linki ekleyerek düşük ücretler talep etmektedirler. Bu nedenle böyle çalışmalardan uzak durunuz. Anahtar kelimelerinizde yükseliş yerine sitenizin tamamında düşüş yaşayabilirsiniz.

9. SEO Uzun Vadeli Çalışma Gerektirir

Uzun Süreli Yatırım

Uzun Süreli Yatırım

Arama sonuçlarında yükselmek ve kalıcı bir yer edinmek belirli süreçler almaktadır. Bir SEO çalışmasından etkili sonuçlar almanız minumum 6 ay sürmektedir. Birkaç ay içerisinde olumlu sonuçlar vaad etmek gerçek dışıdır. seotech.com.tr olarak hizmet verdiğimiz firmalara ve kişilere uzun vadeli çalışmalar gerçekleştirmekteyiz. Kısa sürede arama motorlarından ceza alınmasını sağlayacak hiçbir teknik tarafımızca kullanılmamaktadır.

10. İşe Başlamadan Önce Çalışma Planını Öğrenin

Çalışma Planı

Çalışma Planı

Çalışmaya başladıktan sonra mutlaka düzenli raporlar isteyiniz. Sizlere site dışı SEO işlemleri için kaliteli siteleri göstererek sonrasında spam diye tabir edilen link çöplüğü sitelerden backlink sağlıyor olabilirler. Bu backlinkler uzun vadeli düşünüldüğünde sitenize yarardan çok zarara neden olacaktır.

11. Bir Site Dışı SEO Analiz Aracını Kullanmayı Öğrenin!

Seo Aracı

Seo Aracı

Site dışı SEO analiz aracı kullanmayı öğrenerek yapılan çalışmaları ve size sunulan referansları detaylı inceleme şansına sahip olursunuz. Ücretli ve ücretsiz backlink sorgulama araçları sayfamızdan kendiniz için uygun araçları seçebilirsiniz.

Not: Yatırım yaptığınız projelerinizi arama motoru optimizasyonu ile değer kazandırabilir ya da paranızın çöpe gitmesine neden olabilirsiniz. SEO web projelerinizin en önemli alanlarından bir tanesidir. Sürekli kontrol altında tutmalı ve SEO şirket ya da uzmanı seçerken dikkatli olmalısınız. SEO milyar dolarların olduğu ve içerisinde kötü niyetli kişilerin bolca bulunduğu bir sektördür. seotech.com.tr olarak her zaman organik SEO hizmetleri sunmaktayız ve sitenizin arama sonuçlarında sıkıntı yaşamanıza neden olacak çalışmalar yapmamaktayız.

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir