SEO Uyumlu Makale Yazmak İçin 14 Altın Kural

Google, her yeni algoritma güncellemesinde içeriği daha fazla ön plana çıkarıyor. İçerikler sitenizin otorite kazanmasında ve aramalarda daha fazla çıkmasında en önemli etkenlerin başında gelir. Özellikle kurumsal bir web sitesi idare ediyorsanız içeriklere her zamankinden daha fazla özen göstermeniz gerekmektedir. Kurumsal web sitelerinde sadece SEO uyumu değil ayrıca sitenizde ziyaret edecek potansiyel müşterilerinizi de düşünerek yararlı içerikler yayınlamanız gerekir. Kurumsal siteler için hazırladığımız içerik pazarlaması sayfasından detaylı bilgi almanızı tavsiye ederiz.

SEO uyumlu makale yazımı günden güne değişmektedir. Fakat değişmeyecek olan en önemli faktör yazının özgün olmasıdır. Özgün içerikler oluşturduğunuzu varsayarak bugün sizlere son güncellemelerle SEO uyumlu makale yazarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini 14 madde de açıklayacağız.

1- Konu Hakkında Araştırma Yapın

Çoğu insan makale yazarken aceleci davranmak ve bir an önce yayınlamak,  bir önce okunmasını ve etkileşim almasını ister. Bu yüzden araştırma yapmaktan çekinir. Konu hakkında ne kadar bilginiz olsa yapacağınız araştırmalar doğrultusunda güncel bilgiler edinebilirsiniz. Yararlı kaynaklardan aldığınız bilgileri yazı içerisinde örnek olarak sunmak hem yazınızı destekleyecek hem de Google tarafında yararlı içerik yazdığınıza dair olumlu notlar alacaksınız.

Konu hakkında araştırma yaparken yabancı kaynaklardan yararlanmayı unutmayın. Resmi kurumların sitelerindeki verilere linkler çıkabilirsiniz. Teknik konularda Google Akademik‘de konu üzerine yazılmış akademik makalelere ulaşarak buralardan alıntılar yapabilirsiniz.

2- Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Anahtar kelimeler içeriğin iskeletini oluşturur. Belirli bir hedef kitleye yazdığınız yazıları okutturmak, sitenize ziyaretçi çekmek istiyorsanız yazmaya başlamadan önce mutlaka anahtar kelime araştırması yapın. Anahtar kelime araştırmasında kullanabileceğiniz araçlar;

3- Yazı Taslağı Oluşturun

Yazı taslağı denilen olayın büyük bir kısmı kafanızda zaten oluşmaktadır. Yazıya başlamadan önce önemli kısımları, notları ya da maddeleri listelediğinizde yazının giriş gelişme sonuç bölümlerini net bir şekilde göreceksiniz. Taslak hazırladığınızda sadece o an için yazdığınız konuya odaklanarak daha hızlı bir biçimde yazıyı tamamlayabilirsiniz.

4- Merak Uyandırıcı Başlıklar Atın

Başlıklar bir yazının en can alıcı unsurudur. Yazının okunması için büyük oranda etkilidir. Başlıkları oluştururken anahtar kelimeleri mutlaka kullanın bu yöntem hem SEO için hemde yazının okunması için yararlıdır. Başlık oluştururken sorularla ya madde şeklinde başlıklar atabilirsiniz.

İlgi çekip bir kullanıcıyı sitenize çektiniz fakat içeriğiniz ile başlık uyuşmuyorsa ziyaretçiler siteden ayrılacaktır. Sitenize erişim sağlandığında sayfada kalma süresinin az olması algoritma tarafından içeriğin olumsuz içerik olduğu anlamına gelir. Bu yüzden mutlaka başlığı içerik ile ilgili biçimde yazın.

5- Alt Başlıklar Yazınızı Süsler

Yazınız birçok paragraftan oluşsa da alt başlıklar kullanmadığınız taktirde sayfada kalma süresi mutlaka düşecektir. Alt başlıklar sayesinde ziyaretçinin ilgisini perçinlersiniz. Yazının okunmasına attığınız alt başlıkların önemi oldukça fazladır. Alt başlıklarda sorular sorular sorabilir ya da bu yazıda yaptığımız gibi maddelerle de okunma sağlayabilirsiniz.

WordPress’de yer alan çeşitli SEO eklentilerini kullanarak yazı yazarken daha pratik şekilde

6- Paragrafları Kısa Tutun

 

Uzun paragrafları okumayı kim sever ki? Özellikle bizim gibi  okumayı çok sevmeyen toplumlarda ziyaretçiler çoğu zaman başlıkları okuyarak geçer. Bir de paragraflar uzun olursa sayfada kalma süresi minimuma iner.

Kısa paragraflar yazının okunulabilirliğinini arttırdığı gibi göze de hitap etmektedir.

Makale yazarken çeşitli WordPress SEO eklentilerinden yararlanabilirsiniz. 12 WordPress SEO Eklentisi İle Aramalarda Yükselin yazısında SEO uyumlu makale yazarken yararlanabileceğiniz eklentilerden de bahsettik.

7- 300 Kelimeden Az Yazı Yazmamaya Çalışın

Yazının uzunluğu her zaman önemli değildir fakat siz yine de en az 300 kelime yazmaya çalışın. Yazıyı 300 kelimeye tamamlayabilmek için tekrarlardan ve anlam bütünlüğünden ödün vermeyin.

Elbette 1000, 2000, 3000 kelimeden uluşan yazılar oldukça güçlüdür fakat yazınızın niteliği artık daha fazla ön plana çıktığı için uzun yazıp yazıyı boğmayı tercih etmeyin. Geride kalmış SEO teknikleri ile çalışmak sitenizi hızlı bir şekilde aramalarda düşürür. İşe yaramayan 10 SEO tekniği yazısında bu konu üzerine değindik.

8- Site İçi Linkler Vermeyi Unutmayın

Kendi siteniz içinde ilgili konulara önceden yazdığınız blog yazılarına link vermeyi asla unutmayın. Site içi linkler vermediğiniz yazılar SEO açısından hiçbir şey ifade etmeyecektir.

Site içi link yapısı oluşturmak için SEO uzmanlarından yardım alabilirsiniz.

9- Bolca Görsel Kullanın

İçeriklerde görseller sayfanın index alaması için önemlidir. Aynı zamanda bol içerik demek daha fazla ziyaretçinin sitede kalması demek. Ortalama 300 karakter bir yazı için en az 3 tane resim eklemenizi tavsiye ederiz. Görsellerin özgün olmasına konu ile ilgili olmasına ve dikkat çekmesine önem verin.

Görsel eklerken resim alt yazıları da eklemeyi unutmayın. Kaliteli görsel koymak için resim boyutu yüksek bir şekilde eklemeyin. İlerleyen zamanlarda yüksek boyutlu görseller sitenin hızını düşürecektir.  Site hızı SEO kriterleri açısından en önemli olan faktörlerin başında gelir. Bu yüzden resim boyutlarını bir kaç saniyelik işlem ile düşürmekten çekinmeyin.

10- Listelere Yer Verin

Her yazıda liste şeklinde maddeler eklemek mümkün olmasa bile liste ekleyebilmek için elinizden geleni yapın. listeler sayesinde yazı renkli bir karaktere bürünecektir. Algoritma artık daha fazla bileşenin olduğu içerikleri ön plana çıkartmakta.

11- Kaynak Linkler Vermekten Çekinmeyin

Kaynak linkler içerikleri destekler fakat link çıktığınız sitelerin mümkün olduğunca referanslı olmasına dikkat edin. Özellikle “gov” “edu”  uzantılı sitelerden çıktığınız linkler yazınızı google tarafında güçlendirecektir.

Kaynak olarak kullandığınız siteleri yazıya eklerken açıklama yapmayı unutmayın. Son güncellemeler ile kaynak link çıkma şekli sayfanın en altında “ilgili kaynakar” “yararlı içerikler” şeklinde bir başlık açıp altına linkleri başlığın altına ekleme yöntemidir. Kaynak linkleri  eklemek için bir sınır yoktur. Ne kadar farklı kaynaktan yararlandıysanız hepsini yazınıza ekleyebilirsiniz.

Yazdığınız özgün içeriklerin başkaları tarafından kaynak link olarak gösterilmeden kullanılmamasını istiyorsanız DMCA ile içerikleri güvence altına alabilirsiniz. DMCA Nedir? yazısından konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

12- Terminolojiye Önem Verin

Yazıyı yazarken teknik terimleri kullanmaktan kaçınmayın. Ziyaretçilerin bilmediği terimler varsa açıklama kısa bir yaparak ya da link çıkarak teknik terimler hakkında bilgi almalarını sağlayabilirsiniz.

Terminlojiyi sıkça kullanmak yazının otoritesini artırır. Aynı zamanda bu kelimeler anahtar kelimelerinizi destekleyeceği için aramalarda çıkma ihtimaliniz artacaktır.

13- Sonuç Yazarak Yazıyı Özetleyin

Makalelerde dikkat etmeniz gerek en önemli konu anlam bütünlüğünün olay ve zaman örgüsünün olmasıdır. Bir giriş yaptıktan sonra esas konulardan bahsedin ardından sonuç yazarak konuyu özetleyin. Kısa bir yazı yazdıysanız sonuç kısmını atlayabilirsiniz. Fakat oldukça uzun bir yazı ise mutlaka bir sonuç bölümü ile yazıyı taçlandırın.

14- Meta Açıklamalarında Bilgiler Verin

SEO uyumlu makale yazmanın püf noktalarından biri düzgün meta açıklamalarıdır. Meta açıklamalarında anahtar kelime kullanmayı unutmayın. Meta açıklamalarında terminolojiyi kullanırken kısa olmamasına dikkat edin. Konu hakkında kısa bilgiler vererek yazınızın doyurucu olduğunu da belirtebilirsiniz.

Meta ve title ayarlamaları, görsel ayarlamaları için Kesinlikle Uygulamanız Gereken 14 WordPress SEO Ayarı yazısına göz atabilirsiniz.

Sonuç Olarak

SEO uyumlu makale yazmak her geçen gün daha zor bir hale geliyor. Onlarca bileşeni bir araya getirip yukarıda bahsettiğimiz 13 maddeye dikkat etmeniz halinde mutlaka aramalarda üst sıralarda yer alacak içeriklere sahip olabilirsiniz. Unutmayın içerikler tüm SEO çalışmalarının baş tacıdır. Site içi SEO hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar

https://www.mobidea.com/academy/how-to-write-seo-friendly-content/

https://searchenginewatch.com/2017/03/22/how-to-create-seo-friendly-content/


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir