Seo Nedir?

SEO arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir.  Türkçe olarak AMO olarak geçse de yaygın kullanımı İngilizce kısaltması olan SEO’dur. SEO arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilmek için yapılan işlemlere denilmektedir. Bu sayede internetteki görünürlük artarak hedef kitleye ulaşılmaktadır.

Göze karmaşık gözüken fakat birbirinin tekrarı işlerden oluşan seo sürekli gelişim ve değişim içerisindedir.

Arama Motoru Optimizasyonu Neden Var?

Google başta olmak üzere arama motorlarının kullanıcılarına doğru, kaliteli ve hızlı sonuçları sunması amacıyla oluşturduğu kriterleri içeren algoritmaları bulunmaktadır. Bu algoritmalar site içeriği, lokasyon, kodlama, açılış hızı, link sayısı, sosyal medyada ne oranda yer aldığı gibi onlarca kriteri gözden geçirerek en iyi siteleri arama sonuçlarında kullanıcılarına sunmaktadır.

SEO ise arama motorlarının belirlediği kalite yönergelerini sitelere uyguladıktan sonra sonuçlarda üst sıralarda yer alma işlemidir. Seo hizmetlerini  arama motorları değil şirketler yada freelancer seo uzmanları sunmaktadır.

White, Gray, Black Hat SEO Konuları

Black Hat SEO gizemli bir şeyleri çağrıştırmasın. Saçma sapan linkeri ve anahtar kelimeleri eklemekten başka bir şey değildir.

SEO  white, gray ve black olarak konulara ayrılmaktadır. Black hat seo arama motorlarının açıklarını bularak kısa sürede genellikle “kalitesiz” sitelerle üst sıralarda yer edinmek anlamına gelmektedir.

Black Hat Hackerların yüksek oranda Black Hat SEO çalışmaları gerçekleştirdiğini biliyor musunuz?

White hat seo ise organik seo olarak nitelendirdiğimiz kullanıcıyı bilgilendiren ve kalite puanları yüksek olan siteler oluşturarak arama sonuçlarında yükselme işlemidir.

Gray hat seo hem white hemde black arasındaki çizgiye denildiğini söyleyebiliriz. Gray hatde her iki teknikler bütünleşik olarak kullanılmaktadır.

Bir çok kişi farkında olmadan organik seo yaptığını düşünerek black yada gray seo hat tekniklerini uygulamaktadır. Biz Türkiyede şu ana kadar white hat seo tekniklerini tam anlamıyla uygulayanları görmedik. Bununda farklı sebepleri bulunmaktadır. En baştaki konu ise bizim düşüncemize göre google.com‘un gelişmiş altyapısı karşısında google.com.tr‘nin spam tekniklere karşı toleranslı ve gündemi geriden takip ederek gelmesidir. Böylece kısmen suistimallere açık haldedir.

Türkiye’de ve Dünyada Arama Motoru Optimizasyonu & Dijital Pazarlama

Türkiyede dijital pazarlama ve seo her gün gelişen sektör haline gelmektedir. Ticaretin online ortamda giderek artması şirketleri sanal ortama yatırım yapmaya zorlamaktadır. Dijital pazarlamanın kanallarını aktif olarak kullanan ve yararlarını gören firmalar hizmet almaktan öteye giderek içlerinde dijital pazarlama ekiplerini oluşturmaktadır.

SEO Nasıl Yapılır?

Seo işlemleri bir çok aşamadan oluşmaktadır. Projelerin başından itibaren planlama süreçlerine seo ekip üyeleri dahil olmaktadır. Pazar ve rakip araştırmaları yapılarak hedef kelimeler belirlenir, maliyetler çıkartılır. Yazılım, dijital pazarlama, içerik, tasarım ve diğer ekip üyeleri ile koordineli çalışarak arama motorlarının kalite yönergelerinin dışına çıkılmasını engeller ve ekiplerin kontrollerini sağlar.

Bütün bu işlemler site içi ve site dışı olarak temelde ikiye ayrılmaktadır. Site içi seo site hızı, içerik, tasarım kısacası site içerisinde yapılan seo işlemlerini kapsamaktadır. Arama motorlarında kalıcı sonuçlar hedefleniyorsa eksiksiz site içi optimizasyon yapılmalıdır. Sitelerinizin on page(site içi seo) eksiklerini görmeyi istiyorsanız site içi seo analiz araçlarına göz atabilirsiniz.

Site dışı seo(off page seo) ise site dışında yapılan link çalışmalarını kapsamaktadır. Off page seo alanında sitelere gelen linklerin kontrolleri sağlanır, linklerin kalitesi değerlendirme süreçlerine tutulur ve yenilerinin alınması sağlanır. Backlink sorgulama araçlarıyla sitelerinize gelen linkleri kontrol edebilirsiniz.

Rekabeti yüksek alanlarda etkin sonuçlar alabilmek için seo ekibini bünyenizde barındırmanız gerekebilir. White hat SEO işlemleri ciddi efor sarf edilmesi gereken alandır. Doğru bir seo stratejisi yürütmezseniz arama sonuçlarından siteleriniz kaldırılabilir. Bu yüzden doğru planlama dahilinde sabırlı olmalısınız.

Neden SEO Tercih Ediliyor?

SEO diğer dijital pazarlama alanlarında yüksek geri dönüşüm alanı veren, süreklilik içeren ve uygun fiyatlarla uygulanabilen alan olmasından dolayı firmalar tarafından tercih edilmektedir.

SEO Uzmanları ve SEO Firmaları

Seo alanında profesyonel deneyiminiz bulunmuyorsa seo uzmanı yada firmalarından destek almalısınız. SEO firmaları ve uzmanlarını tercih edebilirsiniz. İkisinin de kendilerine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Makalelerden öğrendiğiniz tekniklerde seo yapmaya çalışmayınız. Mutlaka profesyonel destek isteyiniz. Örneğin okuduğunuz bir makalede kısa ve anlaşılır link yapısına sahip olmanız gerektiğini öğrendiniz. Ardından sitenizin link yapısını anlık olarak değiştirdiniz. (Geçmiş olsun, 404 hataları ile başbaşa kaldınız.)

SEO ve SEM Arasındaki Farklar Nelerdir?

SEM(Search Engine Marketing) için kısaca ücretli google reklamları diyebiliriz. SEM açık arttırma usulünde çalışmaktadır. Bakiyeniz bittiğinde reklamlarınız yayından kaldırılmaktadır.

Seo organik arama sonuçlarında sıralamada yer almak için uygulanmaktadır. Bir yere bakiye aktarmazsınız ve süreklidir. Hedef kitleniz size ulaşmaktadır.

Meslek Olarak SEO Uzmanlığı

Seo Uzmanı Olmak Gece Gündüz Çalışmayı ve Stresi Beraberinde Getirir. Öyle anlatıldığı gibi “havalı” bir iş değildir.

Meslek olarak seo uzmanlığı popüler meslek olarak görülmektedir.

SEO uzmanları genellikle 3 site üzerinde çalışır. Bunlar büyük siteler, orta çaplı ve düşük rekabette olan siteler. Hepsinin kendilerine göre artı ve eksisi bulunmaktadır. Genellikle büyük çaplı yüksek ziyaretçisi bulunan siteleri tercih ederler. Bunun sebebi ise daha etkin sonuçları alabilme ve diğerlerine oranla daha düşük risk şansıdır.

Meslek olarak seo uzmanı olmak isteyenlerin sayısı bir hayli fazladır. Kolay para kazanılan meslek olarak algılanmaktadır fakat gerçekte ise gece gündüz çalışması gerektiğini gördüklerinde işin rengi değişebilmektedir.

SEO uzmanı olarak kendinizi geliştirmek istiyorsanız ilk olarak İngilizce öğrenmenizi tavsiye ederiz. İngilizce düşündüğünüzden yüksek sayıda “doğru” kaynaklar bulabilirsiniz. Türkçe içeriklerde doğru ve işe yarar kaynakların sayısı yok denecek kadar azdır. Sizlere işe yaramayan seo tekniklerini listeledik.

Yakında ücretsiz olarak sunacağımız kurslara başlayarak iyi bir temel elde edinebilirsiniz.

Arama Motoru Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

SEO uzmanı yada firması seçerken nelere dikkat edilmesi gereken yazımızı inceleyebilirsiniz. Firmaların yada uzmanın referanslarını sorgulama şansınız varsa mutlaka araştırın. Firmaların popülerliğine değil güvenirliğine ve internette hakkında yazılanlara bakın.

Sonuç Olarak;

SEO dijital pazarlamanın bir koludur. İnternetteki görünürlüğünü arttırmak ve arama sonuçlarında hedef kitleye ulaşmak isteyenler tarafından tercih edilir.

SEO önümüzdeki yıllarda yapay zekaların hayatımıza dahil olması ile birlikte tarih sayfasındaki yerini alabilir yada format değiştirebilir.


Comments

  1. Sitenizi ilgi ile takip ediyorum. Bilgiler icin tesekür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir