Organik Backlink Almanızı Sağlayacak 8 İçerik Türü

İçerik hiç bir zaman popülerliğini kaybetmeyecek bir unsurdur. Aynı zamanda site trafiğini arttırmak, sitenizin anahtar kelimelerde üst sıralarda yer almasını sağlamak gibi görevler, kaliteli özgün içerikler sayesinde gerçekleşir. Bu yüzden içerik editörleri düzenli olarak içerik oluşturarak sitenin güncel kalmasını sağlar.

Belirli bir hedef kitlesine ve anahtar kelimeler çerçevesinde içerik oluşturulur. Düzenli olarak da içerik oluşturulduğu için mutlaka birbirinin benzeri yazılar ortaya çıkar. İçeriklerin çeşitlenmesi bu yüzden önemlidir.

Sitenize haber siteleri gibi rankı yüksek sitelerden backlink verilmesi arama motoru optimizastonu açısından oldukça değerlidir. Fakat bu sitelerden link çıkışı oldukça zordur. Organik backlink alabilmek için oluşturabileceğiniz içerik türlerine göz atalım.

1- Illustrasyon İçerikleri

İçerikler artık sadece yazılardan oluştuğu zaman ne kadar yararlı olursa olsun okunma oranları düşüyor. İnternet kullanıcıları bir sayfada vakit harcarken sayfanın tasarımının da göze hitap etmesini bekliyor. Bu yüzden sayfalar ile ilgili özgün illustrasyonlardan yararlanabilirsiniz.

2- Infografikler

Infografikler akılda kalması kolay, etkili ve fazla bilgi içerdiği için paylaşımı en fazla olan içerik türüdür. Bu türden bir çalışma yapmak için güvenilir sayısal verilere sahip olmanız gerekmektedir.

Aynı zamanda grafik programlarına hakim ve bu alanda eğitim almış kişilerle çalışmanız gerekmektedir.

Infografikler marka bilinirliğini de sağlar. Sitenize link verilmese de adınızın ve logonuzun infografik içerisinde yer almasını markanızın akılda kalmasını sağladığı sağlar. Başka sitelerden link verilmediği taktirde kullanıcılar sitenizi merak ederek direkt girişler de sağlamaktadır.

Infograiklerin bir diğer özelliği ise referans niteliğinde olmasıdır. Yazdıkları makalelerdeki bilgilerin doğru olduğunu kanıtlamak isteyen yazarlar yapmış olduğunuz infografikleri sık sık paylaşır. Eğer yeteri kadar özgün ve ses getiren bir infografik oluşturmayı başarabilirseniz, trafiği çok yüksek bilinirliği fazla sitelerden backlink almamanız için herhangi bir sebep yoktur.

3- Referans Alınan İçerikler

Bir yazının referans alınması için içinde mutlaka sayısal veriler barındırması gerekir. Marka değeri yüksek bir sitenin idaresini makalelerinizin referans alınması daha da kolaylaşacaktır. Bu yüzden sayısal veriler kullanmak oldukça önemlidir.

Referans alınmak için sadece sayısal istatistikler paylaşmanız yeterli olmayabilir. Eğer makalenizi az insan okuyor ve fazla göz önünde bulunmuyorsa paylaşımı da mümkün olmayacaktır. Bu türden yazdığınız yazılar için sosyal medyada reklama çıkabilirsiniz. Sosyal medya reklam hizmetleri sayfasından gerekli bilgili alabilirsiniz.

4- Eğitim İçerikleri

Bir konu üzerine ciddi anlamda eğitim içeren yazılar yazmayı başarabilirsiniz birçok site tarafından makalenizin paylaşılması muhtemeldir. Eğitim içerikleri oluşturmak için çok fazla araştırma yapmanız gerektiğini unutmayın. Bu türden içerikler oluşturmak bu yüzden zordur.

Eğitim içerikleri Google tarafından da kullanıcı yararlı olarak algılanır. Kullanıcı yararlı olan içerikler sitenizin daha fazla dikkate değer olduğunu gösterir.

5- Harita İçerikler

Haritalı içerikler her zaman ilgi çeker. Günümüzde de arama motorlarının ve hizmet sağlayıcılarının çeşitli haritalar sunduklarını fark etmişsinizdir. Bu tarz içerikler oluşturarak hedef kitlenizi şaşırtabilirsiniz. Aktardığınız bilgileri haritada gösterebilirsiniz.

Harita içerikler haber siteleri tarafından da paylaşılır. Fakat yaptığınız haritaların gerçek bilgilerden oluştuğundan emin olmanız gerekir. Haritalar aracılığıyla detaylı analizler de sunabilirsiniz.

6- Araçlar

Hizmet verdiğiniz sektör ya da hedef kitlenizin ilgilenebileceği herhangi bir araç yapmak paylaşılmanın en garanti yoludur. Eğer yaptığınız araç ücretli olursa araç üzerinden para kazanabilirsiniz.

Fakat yarattığınız araç ücretsiz olursa daha fazla insan kullanacaktır. Daha fazla insanın kullanması sitede daha fazla zaman geçirilmesini sağlayacak. Aynı zamanda popüler siteler tarafından aracınızın paylaşılması da sağlanacaktır.

Araç yapmak uzmanlık isteyen ve zaman alan bir iştir. Araç yapmak ile sitenize sağlayacağınız faydalara göz atalım;

  • Marka bilinirliği sağlar
  • Geri dönüşüme olumlu etki eder
  • Organik backlink sağlar
  • Referans sağlar

7- Etkinlik Düzenlemek

Etkinlik düzenlemek SEO siteleri arasında oldukça yaygındır. Çeşitli eğitimler verebilir, sektörün ünlü isimlerini davet edebilir, sinema ile ilgili bir siteniz varsa gösterimler bile düzenleyebilirsiniz.

Etkinlik düzenlemek de organik backlink almanızı sağlayacaktır. Özellikle ünlü kişiler ile ilgili bir etkinli düzenlerseniz ve sektörün öncülerini bir araya getirirseniz birçok önemli firmanın etkinlik listesine dahil olmayı başarırsınız.

Eğitim etkinlikleri düzenleyerek firmanızın bilinirliğini arttırabilirsiniz. Her katılımcı markanızın reklamını yapan birer birey olacak ve içeriklerinizin eğitim  programlarınızın paylaşılmasını sağlayacaktır.

8- Testler

Testler son yıllarda giderek önem kazandı. Eğer yeteri kadar ilgi çekici testler sunarsanız özellikle sosyal medyada paylaşım sağlanır. Testler ile ziyaretçilerin bilgi seviyesini de ölçebilirsiniz.

Testler popüler siteler tarafından da backlink almanızı sağlar.

Sonuç Olarak;

Organik backlink için yapmanı gerekenler genel itibari ile kullanıcı yararını gözetmektir. Arama motoru optimizasyonunda da kullanıcı yararı gözetilir. Özgün, sayısal veriler içeren, eğitici bilgiler yer alan, her türlü etkinlik, infografik, içerik markanızın bilinirliğini, arama motorlarında yükselmeyi ve organik backlink almayı sağlar.

Backlink analizi konusunda önceden yazdığımız En iyi 16 ücretli ücretsiz backlink sorgulama aracı yazısına göz atarak detaylı bilgi alabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir