6 LinkedIn Stratejisi İle Sitenize Trafik Çekin

500 Milyon kullanıcı sayısını aşan LinkedIn, her türden firma için oranda bir pazarlama aracı haline gelmiştir. İşveren ve kurum hesaplarının yanı sıra bireyler hesaplardan yürütülen kampanyalar sayesinde internet sitenize kuruş dahi harcamadan önemli oranda trafik çekebilirsiniz.

LinkedIn bir iş bulma sitesinden çok çok daha fazlasıdır. Buradaki faaliyetleriniz hem kariyer için belirleyici olabilir hem de markaların bilinirliğini sağlayabilir. Freelance iş bulmak için de uygundur.

LinkedIn’i dijital pazarlama faaliyetleriniz için kullanabilirsiniz. Özellikle portföy sitesine müşteri çekmek isteyenler, belirli hedef kitlesine hitap eden bloglar ve kurumsal firmalar için LinkedIn stratejileri oldukça önemlidir.

Blog sitenize LinkedIn’den trafik çekebilmek için neler yapmanız gerektiğine göz atalım.

1- Profilinizi Güncelleyin

Profilinizde uzmanlık alanlarınızı ekleyip sahibi olduğunuz internet sitesinden de bahsetmeniz, profili görüntüleyenlerin hakkınızda fikir oluşturmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda okuduğunu okullardan çalıştığınız iş yerlerine kadar profili eksiksiz bir biçimde tamamlayın.

Öne çıkarabileceğiniz özelliklerinizden bahsedin. Profilinizde mutlaka anahtar kelimeler yer alsın.

İletişim bilgilerinde kişisel mail adresinizin yanı sıra sitenizde yer alan info ile başlayan kurumsal mail adreslerini de ekleyin. Anında mesaj için kullandığınız Skype, Google Hangouts, Wechat gibi platformları da ekleyerek insanların size kolaylıkla ulaşmasını sağlayın.

2- İletişim Ağınızı Büyütün

LinkedIn’in en etkili olduğu alan uzmanı olduğunuz sektör ile ilgili profesyonellerle görüşme imkanı sağlamasıdır. İletişim ağınızı genişleterek özellikle sektör ile ilgili hedef kitle profiline uygun kişileri takip ederek dikkat çekmeyi başarabilirsiniz. Kişisel ağınızı genişletmek için mail listenizi kullanabilirsiniz.

İletişim ağını genişletmek LinkedIn’deki güncel konuları takip edebilmenizi, daha fazla insan ile iletişime geçebilmenizi, paylaşımlarınızı daha fazla insana gösterebilmenizi sağlar.

3- Kaynakları Takip Edin

İlgilendiğiniz her türlü alan için LinkedIn’de kaynakları takip edebilirsiniz. Kayaklar geniş bir ağa sahip olabilmek için kullanılabilir. Sitenize LinkedIn’den trafik çekebilmek için güncel olayları da takip etmelisiniz.

İş dünyasında ve sektörünüz ile ilgili en yeni gelişmeleri LinkedIn aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Takip ettiğiniz kaynaklardaki yararlı içerikleri referans olarak bile kullanabilirsiniz.

4- Sitenize Linkler Verin

Sitenize trafik çekmek için mutlaka link paylaşımları yapmanız gerekiyor. Dahil olduğunuz gruplarda ve yaptığınız paylaşımlarda sitenizdeki blog yazılarına linkler vermek önemli oranda ziyaretçi çekecektir.

Gruplara dahil olarak paylaşımlar yapabilirsiniz. Bu paylaşımlarda grubun link paylaşımına açık olup olmadığını bilmeniz gerekiyor. Bağlantı paylaşırken bağlantının çok fazla reklam gibi görünmemesini sağlayın. Bağlantıları gören LinkedIn kullanıcıları ve takipçilerin işinde birer profesyonel olabileceğini unutmayın.

Blog yazılarını sadece kendinizin paylaşacağını düşünmeyin. Eğer kaliteli içerikler ve veriler sunarsanız sitenizi ziyaret etmiş kullanıcılar da yazıyı LinkedIn’de paylaşmak isteyebilir. dolayısıyla her ne konuda yazarsanız yazın sitenizde kaliteli içerikler bulunması gerektiğini unutmayın. Organik Backlink Almanızı Sağlayan 8 İçerik Türü yazısına göz atarak insanların paylaşmaktan hoşlandıkları içerik türleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

5- Paylaşımlarda Bulunun

Düzenli paylaşımlar yaparak sitenize ziyaretçi çekin. Paylaşımlarda sadece kendi siteniz ile ilgili olmasın sektör ve ilgi alanlarınızla ilgili paylaşımlarda bulunarak insanların sizi takip etmesini sağlayabilirsiniz.

LinkedIn kullanıcıları istatistiklerden ve görsellerden hoşlanır. Paylaşımlarda görsel kullanarak geri dönüşüm elde edebilirsiniz. Çok sık ya da çok az paylaşım yapmaktan kaçının haftalık belirli sayıda paylaşım yapın.Sosyal medya yönetiminde  kullandığınız sosyal medya takviminde LinkedIn’e yer verin.

Bazı gönderileri ön plana çıkarabilirsiniz. İlgi çekebileceğinizi trafik alabileceğinizi düşündüğünüz gönderilerde LinkedIn reklamlarından faydalanabilirsiniz. LinkedIn Reklam Hizmetleri sayfasından reklam modelleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

6- Yorumlar Yapın

Sosyal medya aracılığıyla kitlelere ulaşmak için yorumlar en etkili araçlardandır. Grup paylaşımlarında ya da bağlantı kurduğunuz kişilerin paylaşımlarında sitenizdeki içeriklere atıfta bulunarak yorumlar yapabilirsiniz. Bu sayede önemli oranda ziyaretçiyi sitenize çekmeyi başarabilirsiniz. Fakat yorumların saldırgan olmamasına dikkat edin. Kullandığınız üslup yumuşa olmalı.

LinkedIn’de Yapmamanız Gerekenler

LinkedIn diğer sosyal medya platformlarından çok farklı bir profile sahiptir. Burada işverenler, profesyoneller, hedef kitleniz gibi oldukça geniş bir alandaki insanlara hitap ediyorsunuz. Dolayısıyla kullandığınız dile dikkat etmeniz gerekiyor.

Kişisel paylaşımlar yapmaktan kaçının. Gittiğiniz gördüğünüz yerleri yaşadığınız hadiseleri Instagram, Twitter, Facebook gibi paylaşımlara saklayın. Kişisel paylaşımlara çok fazla yer vermek buradaki itibarınızı zedeleyebilir.

Siyasi ya da dini paylaşımlar yamaktan kaçının. LinkedIn daha çok profesyonel iş hayatı ile ilgilidir.

Her konuda ve sektörünüzde en iyi olduğunuzu destekleyecek paylaşımlardan ve yorumlardan kaçının. Unutmayın rakipleriniz ve uzmanlık alanınızdaki bir çok deneyimli insan bu platformda yer alıyor.

Sonuç Olarak

LinkedIn markaların ve bireylerin sitelerine trafik çekebilmelerini sağlayabilen bir platformdur. Öncelikle profilinizde uzmanlıklarını ve sitenizi ön plana çıkarmanız gerekir. Ardından bu platformu sosyalleşme aracı olarak kullanmanız gerekir. Paylaşımlar ve yorumlarda sitenize linkler vererek önemli oranda trafiğe sahip olabilirsiniz. Göz ardı etmeniz gereken nokta ise sitenizdeki içeriklerin kalitesidir. SEO’dan yoksun sitelerdeki kalitesiz içerikleri ön plana çıkarmak yarardan çok zarar sebep olur. Dolayısıyla site içi SEO gibi konuları göz ardı etmeyin. Site içi SEO Nasıl Yapılır? yazısından gerekli bilgileri alabilirsiniz.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir