Kariyer Olarak İçerik Yazarlığı

İçerik yazarı olmayı hiç düşündünüz mü? Kelimeler ile aranız iyiyse yazmayı seviyorsanız içerik yazarı olma fikrini düşünebilirsiniz. İçerik yazarı olmak için neler yapmanız gerekiyor bu işi yaprak para kazanabilir misiniz? gibi soruları yanıtlamaya çalışacağız.

İçerik Yazarı Kimdir?

İçerik yazarları çeşitli siteler için blog yazıları, tanıtım yazıları, site içi tüm içerikleri yazan kişilerdir. Kısacası çalıştığınız sitelerdeki içerikler sizden sorulur. Sürekli farklı konular hakkında yazmanız gerekir dolayısıyla yazarken bir yandan çok okumanız gerekmektedir.

İş Alanları Nelerdir?

İnternet demek içerik demektir. Sosyal medya da dahil olmak üzere her alanda içerik en önemli ihtiyaçtır. Bu yüzden içerik yazarlarının çalışma alanları sınırsızdır. Kurumsal web siteler, blog siteleri, e-ticaret siteleri, haber siteleri kısacası tüm siteler için içerik üretimi ya da makale yazımı gerçekleştirerek para kazanabilirsiniz.

Nasıl İçerik Yazarı Olabilirim?

İçerik yazarı olabilmek için kendinizi kanıtlamış olmanız gerekmektedir. Çeşitli forumlarda, eleman sitelerinde yaptığınız işler ile ilgili bilgiler sunarak içerik yazarı olmaya müsait olduğunuzu kanıtlamanız gerekmektedir.

Başlangıç için fireelance işleri kovalayabilirsiniz. İlk aldığınız işlerin biraz daha kolay olmasına ve zamanının geniş olmasına dikkat edebilirsiniz. Kısa zamanda çok iş yapılması teklif edilen işler başlarda sizi çok zorlayacaktır. Dolayısıyla ben bu işi yapamam içerik yazarlığı bana göre değil dememek için yazmanız için zaman tanınan işleri seçmenizde fayda var.

İçerik Yazarı Nasıl Para Kazanır?

Eğer freelance çalışıyorsanız para kazanmak elinizi ne kadar taşın altına koyduğunuza bağlıdır. Zor işler alarak daha fazla para kazanabilirsiniz. Fakat zaman ve konu bakımından sizi zorlayacak işlerin altından kalmak hiç kolay değildir. Örneğin bir motorun iç aksamlarını tanıtan bir yazı yazmanız istenilebilir ya da ses sistemleri ile ilgili bir tanıtım yazısı yazmanız beklenir.

İçerik yazarlığı teknik konular yazmak gerektiğinde bazen oldukça fazla okumanızı gerektiren bir meslektir. Dolayısıyla ben ne yapıyorum diye kendinizi sorgulayabilirsiniz.

Diğer para kazanma yöntemi blog sitesi yönetimidir. Kendi oluşturduğunuz blog sitesinden yazdığınız yazılar eğer beğeni alır ve belirli bir kitleyi yakalamayı başarabilirsiniz reklamlardan para kazanmamanız için hiç bir engel yoktur.

Freelance çalıştığınızda kendi blogunuzu yönettiğinizde işinizin patronu olursunuz. Fakat çeşitli firmalarda içerik yazarı olarak da çalışabilirsiniz.

Firmalarda içerik yazarı olabilmeniz için CVnizin epey dolu olması lazım. Özellikle bir SEO ajansında çalışmak istiyorsanız mutlaka önemli siteler için içerik yazmış olmanız beklenir.

İçerik yazarlığında kazanacağınız ücretler kendinizi ne kadar geliştirdiğinize bağlı olarak değişmektedir.

İçerik Yazarının Vasıfları Nelerdir?

İçerik yazarı olabilmek için öncelikle sıkılmadan her konuda yazmayı benimsemiş olmanız gerekmektedir. İşinizi severek yapmalı ve zamanı iyi kullanmalısınız. Her konuda yazı istenebileceği için iyi bir araştırmacı olmanız beklenir. Hemen hemen her konuda bilgili olmalı ve yabancı kaynaklardan da yararlanmayı bilmelisiniz.

  • Zamanı iyi yönetebilmeli
  • Dil kurallarına hakim olmalı
  • İşini sevmeli
  • Araştırmacı olmalı
  • İyi bir okur olmalı
  • Yazım teknikleri üzerine bilgili olmalı

Kendimi Nasıl Geliştirebilirim?

Öncelikle sizin gibi içerik yazan önemli kişilerden tavsiye makaleleri okuyabilirsiniz. Yazacağınız konular ve sizden istenilen metinler ile ilgili örnekleri gözden geçirmelisiniz.

SEO uyumlu makale yazarı olabilmek için biraz SEO bilgisi kazanmak için çeşitli eğitimlere katılabilirsiniz. SEO uyumlu makale yazımını ele aldığımız yazıya göz atabilirsiniz. İyi bir yazar olabilirsiniz fakat unutmayın içerik genellikle arama motorunda yükselmek için yazılır. Bu konuda bilgi sahibi olmak sizi bir aranan içerikçi yapacaktır.

Yazar olarak çeşitli yazım teknikleri üzerine kendinizi geliştirebilirsiniz. Örneğin hipnotik yazım tekniklerinde uzmanlaşmayı seçebilirsiniz. Bu teknikte uzmanlaşmak epey zordur.

Sonuç Olarak;

İçerik yazarı olmaya freelance makale yazarlığı ile başlayabilirsiniz. Deneyim kazandıkça daha zor teknik terminolojinin olduğu işler alıp kendinizi deneyebilirsiniz. İçerik yazarlığı için SEO firmalarıyla, e-ticaret siteleriyle, haber siteleriyle kısacası içerik üretiminin olduğu tüm siteler il çalışabilirsiniz. İş alanları bu yüzden oldukça geniştir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir