İşe Yaramayan 10 SEO Tekniği

SEO hakkında kendini geliştirmek isteyenlerin yaşadığı en büyük problemlerden birisi güncel ve doğru kaynak bulamamasıdır. Seotech.com.tr olarak işe yaramayan seo tekniklerini sizler için sıraladık. Arama motoru optimizasyonu uzmanı olmak isteyenlerin işe yaramayan ve güncelliğini yitiren SEO tekniklerini sitelerinde uygulamaları hem maddi hem de manevi açıdan kayıplara yol açmaktadır.

İşe Yaramayan Teknikler Sitenize Zarar Verir!
Aşağıdaki maddeler için ama ben denedim çalışıyor diye düşünebilirsiniz. Uzun vadede sitenize zarar verebilir.

SEO teknikleri belirli süreçler sonunda tecrübelerle öğrenilmektedir. Örneğin, organik backlink ağı kurma süreci belirli zaman ve deneme yanılma yöntemlerini içerebilmektedir.  Bu  yüzden internette okuduğunuz her SEO tekniğini siteniz üzerinde uygulamadan önce deneyimleyerek üzerinde analizler yapın!

Unutmayın anlık yükselten SEO teknikleri bir gün sitenizi arama sonuçlarından silebilir!

Aşağıdaki listede işe yaramayan fakat ısrarla kullanılan 10 SEO tekniği bulunmaktadır.

1- Toplistler, Dizinler ve Sosyal İmlemeler

sosyal-imleme

Toplistler, dizinler ve sosyal imlemeler 2010 öncesinde arama sonuçlarında kısa sürede yükselmenizi sağlamaktaydı. Ancak yazılımlar aracılığıyla otomatik olarak toplist, dizin ve imlemelere gönderilen (binlerce) linkler günümüzde işe yaramamaktadır. Burada yapmanız gereken organik backlink ağı kurarak sitenize gelen referans linkleri sürekli olarak kontrol altında tutmanızdır.

2- HTML İçerisine Farklı Amaçlarla Kod Gömülmesi

display.none

Arama sonuçlarının kullanıcı deneyimine önem vermesinin öncesinde HTML içerisinde “kodların gömülmesi” gibi  farklı teknikler kullanılarak  seo için olumlu etkiler yapabilmekteydi. Artık html içerisine farklı kodlar ekleyerek bunlardan sonuç beklemek oldukça gereksizdir. Bu yüzden kod yapınızı schema.org referansıyla semantik yapıda oluşturmalısınız. Örnekte yer alan display:none kodları genellikle  verilen linklerin gizlenmesi için kullanılmaktadır. Yaygın olarak sitenizi ele geçiren kişiler tarafından kullanılır. Bundan dolayı sitenizi site içi seo araçları yardımıcı vasıtasıyla tarayarak sitenizi kontrol altında tutunuz.

3- Iframe Cambazlığı

Iframe ile geçmişte “cambazlıklar yapılarak” arama sonuçlarında yükselmeyi beklemeyin! Hatta gerekmedikçe iframe kullanılmamasında fayda vardır.

4- Alakasız Trafik Akışı

Alakasız trafik akışı artık işe yaramamaktadır. Türkçe bir sitenin Çin’den ziyaretçilerinin olması akıla yatkın değildir. Google sitenize gelen trafiğin kaynaklarını ve sürekliliği analiz etmektedir. Alakasız trafik akışları sitenizin arama sonuçlarında ciddi darbeler almasına neden olabilir.

5- SEO Programlarıyla Yapılan Çalışmalar

bookmarking-demon

 

Otomatikleşmiş SEO programlarıyla yapılan çalışmalar sitenize ciddi zararlar vermektedir. Geçmişte işe yarayan otomatik programlarla yapılan çalışmalar şimdilerde anti-seo tekniği olarak kullanılmaktadır. Türkçe sitenizin İngilizce makale dizinlerinde olmasının pek bir anlamı yoktur. Her site kategorisine ayrı stratejiler geliştirmelisiniz. Örneğin haber siteniz varsa haber sitenizin hitlerini arttıracak seo çalışmaları yürütmelisiniz.

6- Meta Keywords ve Diğer Meta Açıklamalar

keyword

Google artık meta keywordleri ciddiye almamaktadır. Hatta meta description ve title siteniz ile alakasız olduğunda arama sonuçlarında Google’ın siteniz için belirlemiş olduğu meta açıklama ve başlık gözükmektedir. Sitenizi gereksiz meta etiketleri ve açıklamalarla doldurarak şişirmeyin!

7- İçeriklerin Yazılımsal Teknikler Kullanılarak Oluşturulması

İçeriklerin otomatik olarak oluşturulması ciddi problemlerin başında gelir. Anlık size getirebilecek bu yöntem arama sonuçlarından kaldırılmanıza ve”manuel spam” uyarısı almanıza sebebiyet verebilir. Kelimelere oranlar vererek içerik oluşturmak ya da diğer sitelerden gelen içerikleri “kesip biçerek” yayımlamak işe yarayan SEO teknikleri arasında yer almamaktadır.

8- Alexa, DMOZ ve Pagerank Yükseltemeleri

pagerank

Google, Pagerank algoritması üzerine kurulmuştur. Aynı zamanda da dmoz dizinine eklenen siteleri insanların kontrolünden geçtiği için hep değerli görmüştür ve bir aralar bu dizindeki açıklamaları alarak arama sonuçlarında göstermiştir. Günümüzde akıllı algoritmaları kullanan ve kullanıcı deneyimine önem veren Google Pagerank algoritmasını artık güncellememektedir. Dmoz dizinlerinede manipülasyonların yapılması sebebiyle eskisi kadar önem verilmemektedir. Alexa değerleri de yanıltıcı olabileceğinden dolayı güvenilmesi gereken bir kriter değildir.

9- Daha Fazla Backlink ve Anahtar Kelimelere Yüklenmek!

backlinkler

“Ne kadar çok backlinke sahip olursam arama sonuçlarında da o kadar üst sıralarda yer edinirim” mantığı geçmişte hakimdi. Günümüzde backlinklerinizin alakalı sitelerden ve organik yöntemlerle alınmış olması gerekmektedir. Anahtar kelimelerinizde aldığınız yüksek sayıdaki backlinkler sizleri arama motoru sonuçlarından kaldırılmanıza neden olabilir. Backlink sorgulama araçları sayfasından sitenize gelen linkler hakkında bilgi alabilirsiniz.

10- Paravan Link Ağı Oluşturmak

paravan-siteler

Paravan link ağı oluşturmak bir kaç sene öncesine kadar ciddi etkiler yapmaktaydı. Yurtdışında milyon dolarlık sektör olan paravan link ağları  aynı şekilde ülkemizde de yaygındı. Ancak Panda ve Penguen güncellemeleri sonrasında paravan link ağlarına büyük darbeler indirilmiştir. Paravan link ağı oluşturmayı planlıyorsanız her şeyin detayını fazlasıyla düşünmelisiniz ve tecrübeli olmalısınız!

Arama Sonuçlarında Yükselmek İçin Çözüm

Seotech olarak önerimiz; arama motorlarını es geçerek sitenize gelen ziyaretçiler için memnun edici ne gerekiyorsa onları yapmalısınız. Tekrardan belirtmek gerekirse sitenizdeki ziyaretçilerin sitenizde uzun zaman geçirerek tekrar sitenizi ziyaret etmelerini sağlayın.

 

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir