14 Maddede Haber Sitelerinde Twitter Hesap Yönetimi

Haber sitelerinde Twitter hesapları trafik çeken en önemli sosyal medya araçlarının başında gelir. Twitter’ın yapısı haber paylaşımı yapmaya oldukça müsaittir. Aynı zamanda Twitter kullanıcılarının büyük bir kısmı bu haber akışı için hesaplarını kontrol eder.

Haber sitesi için SEO çalışmalarının yanı sıra sosyal medya yönetiminin de kusursuz işleniyor olması gerekir. Haber Sitenizin Hitlarini Katlayacak 20 SEO Tekniği yazısından haber SEO hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Twitter hesap yönetimi ile haber sitenize hit almak istiyorsanız nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini madde madde açıkladık.

1- Sayfanın Onaylanmış Olması Gerekir

Onaylanmış sayfalar kullanıcılara güven verir aynı zamanda saygınlık göstergesidir. Haber sitenizin Twitter hesabını onaylatmak istiyorsanız ilgili habere buradan göz atabilirsiniz.

2- Haber Sitelerinin Twitter Hesaplarında Hız Son Derece Önemlidir

Hemen hemen tüm haber siteleri Twitter’ı aktif bir şekilde kullanır. Burada rekabet oldukça fazladır. Sizin siteniz gibi onlarca haber sitesini takip eden kullanıcılara çok hızlı olduğunuzu göstermeniz gerekir.

Twitter ülke ve dünya gündemimin yazılı versiyonudur. En güncel olaylar her zaman ilk Twitter’da paylaşılır. Bu yüzden en hızlı şekilde haber paylaşın.

3- Başlıkları Merak Uyandırıcı Yapın

Geleneksel gazetecilik ve internet gazeteciliği arasında saysız fark vardır. Bir gazetede merak uyandırıcı başlıklar atmanıza gerek yoktur. Habere dair bilgiyi çok uzun olmayacak şekilde başlık atmanız yeterlidir. Fakat internet gazeteciliğinde durum biraz daha farklılık. İnternet kullanıcılarının ilgisini çekebilcek merak uyandıracak şekilde başlıklar atmanız gerekir.

Twitter’da da aynı durum söz konusu. Haber paylaşımı yaparken bilgi bombardımanına maruz kalmış takipçilerin ilgisini çekmeniz gerekir. Böylelikle takipçileri bağlantıya tıklama konusunda ikna edebilirsiniz. Tabi bunu yaparken gülünç konuma düşürecek başlıklar atmayın.

4- Sürekli Aynı Haberleri Paylaşmaktan Kaçının

Twitter güncellik ister gün içerisinde sürekli aynı paylaşımları yapmak birkaç tane ziyaretçi kazandırsa da takipçi kaybetmenize sebep olabilir. Takipçi kazanmak zordur fakat kaybetmek çok kolaydır.

5- Twitter’dan Diğer Sosyal Medya Hesaplarını Paylaşın

Twitter’da hakkında kısmında internet sitenizin yanı sıra diğer sosyal medya hesaplarının da ekli olduğundan emin olun. Aynı şekilde diğer sosyal medya hesaplarının hakkında kısımlarında da Twitter hesabının olması gerekir. Sosyal medya hesap yönetiminde tüm hesapların birbirleri ile bağlantılı olması yeni takipçiler kazanmanızı sağlar.

6- Paylaşımlarda Merak Uyandırıcı Fotoğraflar Kullanın

Haber sitenize ziyaretçi çekmek için tweetlerde fotoğraf kullanın. Fotoğraflar güncel ve haberin içeriği ile ilgili olmalı. Hatta gifler ile paylaşımları süsleyerek siteye ziyaretçi çekebilirsiniz.

İçeriğinde uzun videoların olduğu haber paylaşımlarında videonun kısa bir gifini yaparak takipçilerin siteye gelmesini sağlayabilirsiniz. Giphy, Ezgif gibi araçları kullanarak videoları kısa sürede ilgi çekici giflere çevirebilirsiniz.

7- Haber Sitenizde Twitter Hesabını Ön Plana Çıkarın

Twitter’dan ziyaretçi çekmek için siteye gelen ziyaretçilerin Twitter’da paylaşım yapmalarını sağlamanız gerek. Bu yüzden haber sitesinde her sayfada sosyal paylaşım butonlarının bulunması gerekli.

Site içi SEO açısından da sosyal paylaşım butonları son derece önemlidir. Site İçi SEO Nasıl Yapılır? yazısından konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

8- Hesabın 7/24 Aktif Olması Gerekli

Her an önemli bir haber gelişebilir. Twitter’dan haber sitesine ziyaretçi çekmek için gecenin 4’ünde bile gelişen haberleri anlık olarak paylaşmanız gerekir. Gece atılan tweetler çok fazla trafik çekmese bile sitenizin süreli güncel olduğunu göstermeniz gerekir.

9- Paylaşımları Çeşitlendirin

Ajans haberciliğinin bir sonucu olarak günümüz gazeteciliği aynı haberler etrafından dönmektedir. Değişen tek şey haberin dilidir. Dolayısıyla İnternet gazeteciliğinde ve sosyal medyada paylaşılan haberler sürekli aynı haberdir.

Bu durumdan sıyrılmak için içerikleri çeşitlendirebilirsiniz. Örneğin gün sonunda bir bülten oluşturarak gün içinde nelerin yaşandığını takipçilerinize aktarabilirsiniz. Bilgi içeren sorular sorulan tweetler ile yorum ya da paylaşım alabilirsiniz. Farklı bilgiler ya da dünyanın çeşitli yerlerinden derlenen fotoğraflar ile sitenize ziyaretçi çekebilirsiniz.

İçerikleri çeşitlendirmek için deneyimli içerik editörlerine ihtiyacınız vardır. Sosyal medya yönetiminde uzmanlardan yardım yardım alabilirsiniz.

10- Yan Hesaplar Oluşturarak Hedef Kitleyi Daraltın

Haber siteniz için yan Twitter hesapları açmayı düşünebilirsiniz. Örneğin spor, magazin, bilim gibi başlıklarda yeni hesaplar açarak bu konularla daha ilgili olan kullanıcıların takip etmesini sağlayabilirsiniz.

Yan hesapları ana hesaplardan destekleyebilir ana hesapları da yan hesaplardan atılacak olan retweetler ile destekleyebilirsiniz. Fakat bu tarz işlemler için önemli oranda takipçiye ihtiyacınız vardır. Öncelikle ana hesabı güçlendirip ardından yan hesapları güçlendirmeniz gerekir.

Dijital pazarlamada ve SEO çalışmalarında hedef kitleye ulaşabilmek geri dönüşüm oranlarını ve trafiği arttıran en önemli etkenlerdendir. Sosyal medya çalışmalarında da hedef kitleyi daraltarak daha etkin sonuçlara ulaşabilirsiniz.

11-  Link Kısaltma Servislerini Kullanın

Twitter’da karakter sınırı 280’dir. Dolayısıyla link paylaştığınızda başlığı ekleyebilmek için çok az karakter hakkınız kalır. Zaten uzun url eklemek çirkin bir görüntü verir. Bu yüzden haber siteleri paylaşımlarda link kısaltma servislerini kullanır.

Link kısaltma servisi için goo.gl ya bitly kullanabilirsiniz.

12- Mobil Sayfaların Optimizayonu

Twitter kullanıcılarının %80,’den fazlası hesaplarını telefonlarından kontrol ediyor. Dolayısıyla buradan gelen trafiğin %80’den fazlası mobil kullanıcılar olacak. Eğer sitenin mobil optimizasyonu sağlanmamışsa gelen ziyaretçiler sitede kalmayacak ve bu durum hem traifk hem de SEO açısından olumsuz olarak sonuçlara yansıyacaktır.

Haber siteniz için mobil optimizasyonu oluşturmak istiyorsanız 9 Basit Adımda Mobil SEO’ya Geçiş yazısına göz atmanızda fayda var.

Twitter gibi sosyal medya platformlarından sitenize ziyaretçi çekerken site içinde de yapılandırmalar yapmanız gerektiğini unutmayın. SEO ajansları ile çalışarak sitenin eksikliklerinin giderilmesini sağlayabilirsiniz.

13- Hashtag Kullanın

Twitter demek hashtag demektir. TT olan konularda mutlaka hashtag kullanmanız gerekir. Hashtagler yeni takipçi kazanmanızı sağladığı gibi haberlerin retweet oranlarını da arttırır. Daha fazla etkileşim elde etmek için hashtaglerden yararlanmanız gerekir.

14- Araştırmacı Gazetecilik Yanınızı Ortaya Koyun

İçerikleri çeşitlendirmenin öneminden bahsetmiştik. Şimdi gazetecilik kabiliyetlerinizi ortaya koyarak özel haberler yapmanın tam zamanı. Özellikle gündemdeki konular hakkında yapılan araştırmalar sayesinde haber sitenize önemli oranda trafik çekebilirsiniz.

Google Trends en çok konuşulan konuları bulmanıza yardımcı olabilir. Farklı haberler sayesinde takipçi kazanabilir ve siteye trafik sağlayabilirsiniz.

Sonuç Olarak;

Twitter son yıllarda kocaman bir haber sitesi gibi kullanılmakta. Dolayısıyla haber sitelerinin buradaki faaliyetleri sitelerine trafik çekmelerini sağlıyor. İçeriklei çeşitlendirerek en tweetleri hızlı bir şekilde atarak siteyi mobile uyumlu yaparak Twitter sayesinde trafik arttırabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir