Haber Sitenizin Hitlerini Katlayacak 20 SEO Tekniği

Haber sitelerinin yönetimi ve başarıya ulaşılması ciddi uğraşlar gerektirmektedir. Haber sitelerinde başarı sağlanması için sosyal medya, sem, seo kısacası dijital pazarlamanın neredeyse bütün kanallarında profesyonel çalışmalar yürütülmelidir.  Kalıcı ve etkili hit almayı hedefliyorsanız arama motoru optimizasyonuna ağırlık vermelisiniz.  SEO konusunda yeni iseniz yeni başlayanlar için seo makalesine bakabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu Haber Siteleri için Neden Önemlidir?

Doğal arama motoru optimizasyonu tekniklerini kullanarak arama motorlarından organik trafik elde edebilirsiniz. Seotech.com.tr olarak sizler için gerekli seo tekniklerini maddeler halinde derledik:

1- Bir Kaç Ayda Haber Kelimesinde İlk Sayfada Olma Tekniği

“Haber” ve “haberler” gibi kelimelerde yoğun rekabet bulunmaktadır. Yeni açılan haber siteniz için birkaç ay sonrasında bu kelimelerde ilk sayfada yer almak “hayal” olarak duracaktır. Haber kelimesine yönelik çalışmalarınızı bu çerçevede düşünerek adımlar atmanız faydalı olacaktır.

Unutmayın, SEO firmaları ve uzmanlarının size yönelik vaatleri gerçekçi olmalıdır. Eğer birkaç ay içerisinde haber kelimesinde ilk sayfaya gelinebilseydi kendileri kendi kurdukları site ile yüksek gelirli bu sektörün ekmeğini yiyebilirlerdi.

2- Yüksek Ziyaretçiler için Mutlaka Sunucu Satın Alın

Hızlı Sunucu

Hızlı Sunucu

Haber sitelerinin ziyaretçi sayıları yüksektir. Yıllık 50 ile 100 TL’ye aldığınız hostingler yüksek ziyaretçileri kaldıramayacağı için kapanmalar meydana gelebilmektedir. Bu siteler özellikle de “son dakika” haberlerindeki anlık yüklenmelerden dolayı sıkça erişim problemleri yaşamaktadır. Orta düzey siteniz için vps ve cdn desteği yüksek ziyaretçili siteleriniz için de kaliteli bir sunucuyla birlikte cdn servisi kullanmanızı tavsiye ederiz.

3- Ajanslardan Gelen Haberlerle Ziyaretçi Çekme Tekniği

Ajans Haberleri

Ajans Haberleri

Bütün haber kaynakları ajanslardan gelmektedir.  Ajanslardan gelen haberler otomatik yazılımlar aracılığıyla direkt yayınlanır ya da havuza düşerek birkaç başlık değişimi sonrasında ziyaretçiye sunulur. Aynı işlemi yapan binlerce haber sitesinin olduğunu düşünürsek özgünlük konusu önem kazanmaktadır. İnsanların “ulusal” ve “güvenilir” diye tabir edilen siteler yerine sizin sitenizi tercih etmesi ancak metinlerinizi daha ilgi çekici ve özgün hale getirerekmümkün olabilir.

4- İçerik Yönetim Sisteminin Sınırlarından Kurtulun

cms

cms

İçerik yönetim sisteminizi seçerken ileriye dönük düşünmeniz gerekmektedir. Yazılım altyapısının geliştirilmeye müsait olması gerekmelidir. İleride tasarım ya da ufak tefek değişimler için büyük bütçeler ödemek zorunda kalabilirsiniz. İçerik yönetim sistemi olarak WordPress kullanabilirsiniz. Yüksek hitleri rahatlıkla kaldırabiliyor ve her türlü SEO güncellemelerini ücretsiz edinebiliyorsunuz. Ayrıca binlerce haber teması seçeneği mevcuttur. Türkiye’de ulusal haber sitelerinin bir kısımı WordPress ile geliştirilmiştir.

5- Kategori ve Etiket Hiyerarşisini Yönetin

taksonomi

Haber sitenizdeki kategorileri mantıklı düzende kurarsanız size uzun vadede hit geri dönüşleri olacaktır. Etiket yönetimini mantıklı yapmazsanız spam uyarısı alabilirve şişen index sayınızla uğraşmak durumunda kalabilirsiniz. Kategorileri ve etiket kullanımına özen göstermelisiniz. Özellikle kategorinize her biri farklı bir sitenizin anasayfasıymış gibi özen göstermelisiniz.

6- Mobil Kullanım Masaüstünü Geçeli Çok Vakit Oldu

responsive-tasarim

Mobil internet kullanımı masaüstünü geçmiştir. Ziyaretçiler haber sitelerine büyük oranda mobilden gelebilmektedir. Bu yüzden haber sitelerinizin mobil uyumluluğu konusunda emin olmalısınız. Mobil uyumluluk testi adresinden haber sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.  Ayrıca haber siteniz için mobil uygulama yazdırabilirsiniz.

7- İçerik Sadece Kendi Cümlelerinizi Yazmak Değildir!

Orjinal İçerik Yazmak

Orjinal İçerik Yazmak

Haber sitelerinde özgün içerik oluşturma düşüncesinden yola çıkarak okunabilirliği düşük yazılar yayınlanmaktadır. İçerik oluşturmak sadece kendi cümlelerinizi yazmak değil, bunu ilgi çekici hale getirerek görsel olarak sunmaktır. Okunmayan, cümle düşüklükleri olan ve kalite yönünden zayıf içerikleri ziyaretçiler okumayacağı için sitede kalma süresinin düşmesi, hemen çıkış oranlarının yükselmesi gibi olumsuz etkileri olacaktır.

8- Webmaster Tools Olmadan Olmaz!

Webmaster Tools

Webmaster Tools

Haber sitenizi ilk açtığınız andan itibaren Google Webmaster Tools’a ekleyerek, güncelleştirmeleri izlemelisiniz. Webmaster Tools ile sitenizi kolaylıkla indeksletebilir, sitenize verilen backlinkleri görebilir aynı zamanda da Google’ın siteniz önerileri alabilirsiniz.

9- Sosyal Medya ile Ziyaretçilerinize Katkıda Bulunun

Sosyal medya ziyarretçi

Sosyal medya ziyarretçi

Sosyal medyadan haber sitelerinize yüksek oranda ziyaretçiler çekebilirsiniz. Hatta arama motorlarından sayı olarak fazlaca ziyaretçi alabilmeniz mümkündür. Anlık yüksek ziyaretçiler için iyi optimize edilmiş sunucuya ihtiyacınız olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır.

10- Schema.org ve Veri İşaretleme Kullanımını Atlamayın

schema.org

schema.org

Schema.org ve veri işaretleme araçlarını kullanarak kodlarınızı ve içeriklerinizi arama motorları için daha anlamlı hale getirebilirsiniz. Siteniz hakkında daha fazla detaylı bilgiyi arama motorlarına sunmanız kolaylaşır. İlerleyen dönemlerde schema.org’a verilen değeri artacağını göreceğiz.

11- Odak Noktanız Anahtar Kelimeler Olmasın

Anahtar Kelime

Anahtar Kelime

Odak noktanızın anasayfanız için tek bir anahtar kelime olması uzun vadede size sınırlı ziyaretçi getirecektir. Özellikle de site dışı SEO’da yoğun şekilde anahtar kelimeye yönelik yapılan çalışamalar olumsuz etkiler gösterebilmektedir. Odak noktanız size uzun süreli ve sürekli olarak ziyaretçi getirecek alt sayfalar olmalıdır.

12- Hayatı Spamsız Yaşayın!

Spam yapmamaya çalışın.

Spam yapmamaya çalışın.

Haber sitenizde spam yaparak özellikle de Google News sonrasında yoğun spam faaliyetleri yaparak ömrünüzü kısaltabilirsiniz. Yeni açtığınız ve günlük 5-10 bin ziyatretçisi olan sitenizi ulusal haber siteleriyle kıyaslamayınız. Kısa süre içerisinde haber sitenizin arama sonuçlarından silindiğini görebilirsiniz.

13- Ziyaretçilerinizin Bilgilerinizi Toparlayın

Sitenize gelen ziyaretçilerin bilgilerini SEO çalışmalarında kullanmak için toplayınız. Bunu yaparken kullanıcıları kesinlikle rahatsız etmeyin. E-mailleri toparlayarak düzenli bülten gönderimleri yapabilirsiniz. Telefon numaralarına çok acil haberleri sms gönderebilirsiniz.

14- Reklam Türlerinize Dikkat Edin

Haber sitenize eklediğiniz reklamlar SEO çalışmalarınızı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Örneğin yoğun tanıtım yazısı alım faaliyetleriniz Google gözünde manipülasyona işaret sebebiyeti verebilmektedir. Tanıtım yazılarını haber sitenize almanızı tavsiye etmeyiz. Ayrıca hacklenme ihtimallerine karşı olarak sitenizden link çıkışlarınızı düzenli kontrol etmelisiniz. İllegal sitelerin linkleri ile yasal sorunlar yaşayabilmeniz uzak bir ihtimal olmayabilir.

15- Yerel Aramalara Dikkat Edin

Yerel SEO

Yerel SEO

Ulusal haber siteleri yerel aramaları göz önüne alarak kategori, içerik ve etiket yapılarını kurmaktadırlar. Yerel aramalara mutlaka dikkat ederek site yapınızı özellikle de içeriklerini yerel arama odaklı arşiv sunacak şekilde oluşturmalısınız.

16- Google News Kaydını Es Geçmeyin!

Google News kaydı haber siteleri için doğru kullanıldığı takdirde çok iyi geri dönüşler sunmaktadır. Geçmişte Google News ile yapılan spam çalışmaları dolayısıyla adını spamlarla andığımız Google news es geçilmeyecek alandır. Sitenizi Google News kriterlerine göre oluşturarak vakti geldiğince kesinlikle başvuru yaparak sitenizi kaydettirin. Doğru stratejiler kullanarak anlık yüksek oranda hitleri Google News aracılığıyla çekebilirsiniz.

17- Alternatif Ziyaretçileri Kaynakları: Diğer Arama Motorları

Diğer Arama Motorları

Diğer Arama Motorları

Sadece Google ve sosyal medya değil Yahoo, Yandex ve Bing gibi arama motorlarını da kullanarak sitenize ziyaretçiler çekebilirsiniz. Google Webmaster Tools’a ek olarak diğer arama motorlarının Webmaster araçlarına sitenizi ekleyerek güncellemelerini takip etmelisiniz.

18- Haber Sitenizde Abartı Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Abartı Yapmayın.

Abartı Yapmayın.

Ziyaretçi sayınız yükseldiği andan itibaren düşük kaliteli içerikler yayınlayarak hit çekme yollarına gitmeyiniz. Uzun vadeli ve kalıcı stratejiler geliştirmelisiniz. Kaliteli ve özgün oluşturduğunuz içerikler bütün sitenize referans olarak arama sonuçlarında hızlıca yükselmenizi sağlayacaktır.

19- Sitenize Gelen Bağlantıları Kontrol Altında Tutun!

Haber sitenize gönderilen bağlantıları kontrol altında tutmalısınız. Spamdenilen linkler yüzünden arama motorlarından cezalar alabilirsiniz. Backlink sorgulama araçları ile düzenli kontroller gerçekleştirmelisiniz. Değeri düşük linkler için Google link reddetme aracını kullanmalısınız.

20- Site içi Optimizasyona Gereken Önemi Verin

Google’ın web siteleri için belirlediği kalite yönergelerini mutlaka uygulamalısınız. Sitenizdeki sayfa sayısının fazla olmasından dolayı site içi analiz araçları kullanarak geliştirmeler gerçekleştirmelisiniz.

Haber Siteniz İçin Sonuç Olarak;

Sonuç olarak ziyaretçiye her zaman gördükleri haberleri farklı renklerde sunmak yerine orjinal içerikler üreterek onların gönlünü kazanmalısınız. Basit ama etkili gözüken SEO tekniklerini uygulayarak kurumsal haber sitelerini kalıcı olarak geride bırakabilirsiniz.

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir