Google Harita Kaydı Nasıl Yapılır?

İşletmenizin görünür olmasını sağlamak için ilk atmanız gereken adımlardan biri Google Harita kaydı gerçekleştirmektir. Haritalarda yer almak o bölgedeki müşterilerin size ulaşmasını sağladığı gibi arama motorlarında da sitenizin yerel sonuçlarda çıkmasına yardımcı olur. Google harita kaydı işletmenize ulaşmak isteyen müşterilerin sizi rahatlıkla bulmasını da sağlar. Yerel SEO sayfasından detaylı bilgi alabilirsiniz.

İşletmenizin haritalarda görünür olmasını sağlamak için atmanız gereken adımlara birlikte göz atalım.

Google My Business Kaydı Gerçekleştirmek

Haritalara kayıt işlemi My Business sayfasından gerçekleşmektedir. Google My Business’da işletmenize ait bilgileri girerek bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Buradan işletmenizin adını yazarak kayıt oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Google My Business kaydı gerçekleştirirken size, işletmenizin adresi, çalışma saatleri, telefon fax numarası, posta kodu gibi temel bilgiler sorulmaktadır. Önemli olan bu temel bilgilerin doğru olarak yazıldığından emin olmaktır.

Google My Business İşletme Onayı

İşletmenizi onaylatabilmenin 4 farklı yolu vardır.

1- Posta Kodu İle Onay

Yeni bir işletme açtıysanız ve önceden My Business kaydınız bulunmuyorsa Google öncelikle posta kodu ile onay işlemleri gerçekleştirir. Bu yüzden posta kodunu ve ve adresi doğru bir şekilde girmeniz son derece önemlidir.

My business sayfasından işletmenizi seçip şimdi doğrula seçeneğine tıkladıktan sonra gelen ekranda posta kodu gönder seçeneğine tıklamanız durumunda doğrulama işlemleri başlatılmış olur. Artık adresinize gelecek olan postayı bekleyebilirsiniz.

Google tarafından postanın gönderilmesi ortalama iki hafta kadar sürer. Elinize geçecek olan postada onay kodu bulunmaktadır. Bu onay kodunu buradaki adresi girdiğiniz taktirde artık haritalar kaydını gerçekleştirmiş olursunuz.

2- Telefon İle Doğrulama

Google bazı işletmelerin telefon ile doğrulama yapmasına olanak verir. My business sayfasında şimdi doğrula seçeneğini seçtiğinizde eğer telefonla doğrula seçeneğini seçerseniz telefonla doğrulama işlemlerini başlatabilirsiniz.

Gelen çağrıyı cevaplayarak ardından gelen doğrulama kodu içerek mesajı girmeniz gerekir.

Mobilde ise beni şimdi ara seçeneğine tıklayarak doğrulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

3- E-Posta İle Doğrulama

Doğrulama kodunu e-posta ile almak istiyorsanız My business sayfasında doğrulama işlemleri gerçekleştirirken e-posta doğrulamasını seçmeniz gerekir. Fakat mobilde olduğu gibi bu seçenek de her işletme için geçerli değildir.

E-posta ile doğrulama seçeneğinde e-postanıza gelen doğrulama kodunu My business ekranında girmeniz gerekmektedir.

4- Search Console İle Doğrulama Yapmak

Eğer daha önceden bir Search Console hesabı aldıysanız ve işletmenizi burada doğrulattıysanız posta mail ya da telefonla doğrulama işlemlerine gerek kalmayabilir. My Business’a Search Console’adn dorğulama yaptığınız hesapla giriş sağlarsanız anında doğrulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Neden İşletmemi Google İşletmem Sayfasına Kayıt Ettirmeliyim?

Google işletme kaydı sayesinde haritalar üzerinden görünür olursunuz. Size ulaşmak isteyen müşteriler harita bilgilerinizi görebilir. Bunu yanı sıra işletmenizin adı aratıldığında ekranın sağ köşesinde işlemeniz ile ilgili temel bilgiler yer alır.

İşletme temel bilgileri size ulaşmak isteyen müşterilerin kısa sürede firma hakkında bilgi almasını sağlar. İşletmenizin türüne göre bu tarz bilgiler satışı arttırabilmek için hayati önem taşır.

Yerel bir işletmeniz varsa örneğin bir fotoğraf stüdyosuna sahipseniz, bulunduğunuz bölgedeki insanların işletmenizden haberinin olması gerekir. Haritalara kayıt yaptırdığınızda size yakın bölgelerdeki potansiyel müşterilerin işletmenizi bulma olasılığı %45 oranında artacaktır.

Yerel Sonuçlarda Yükselmek İçin En Etkili 8 Yerel SEO Tekniği yazısından yerel seo hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Google Yorumları Neden Önemli?

İşletme bilgileri sayfasındaki Google yorumlarının olumlu olması önemli bir referanstır. Çoğu potansiyel müşteri Google yorumlarındaki olumlu olumsuz yorumları okur. Aynı zamanda burada bulunan derecelendirme de müşterilerinizin gözüne çarpan ilk unsurlardandır. Değerlendirmelerde elde edilen yüksek dereceli yıldızlar işletmenin güvenilirliği açısından önemlidir.

Fakat bu noktada unutmamanız gereken bir durum var. İşletme sayfasında yapılan yorumları kaldırmak pek mümkün değil. Bu yüzden müşteriler ve çalışanlar ile ilgili yaklaşımlarınızda kusursuz olmalı kötü yorumlar ve düşük puanlar vermemelerini sağlamalısınız.

Birçok üst düzey firmanın Google yorumlarında kötü yorumlar ve düşük puanlara sahip olduğunu fark etmişsinizdir. Bunun sebebi müşterilerin genellikle memnun olmadıkları durumlarda yorum yazmaya meyilli olmalarıdır. Bu yüzden hizmetlerinizden memnun olan müşterilere size olumlu puan vermeleri için onları teşvik etmeniz gerekebilir.

Sonuç Olarak;

Haritalar kaydı Google My Business sayfasından yapılmaktadır. İşletme bilgilerinizin eksiksiz ve doğru olduğundan eminseniz en geç 3 hafta içinde işletmenizi doğrulatıp harita kaydını gerçekleştirebilirsiniz. Google gibi Yandex’inde haritasına kayıt yaptırarak potansiyel müşterilere ulaşma ihtimalini arttırabilirsiniz. Yandex Haritalar kaydı ve diğer işlemler için bize ulaşabilir yorum olarak fikirlerinizi aktarabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir