Blog Yönetimini Kolaylaştıracak 10 Araç

Blog yönetimi çoğu site yönetiminden oldukça zordur. Kadro genişledikçe tüm organizasyonu denetlemek kişiler arası iletişimi sağlamak gittikçe zorlaşır.

Makale kalitesinde düşüş yaşanmaması gereklidir. Sosyal medya performansının denetlenmesi gerekmektedir. Yorumlara hızlı yanıt verilmeli. Site içi link yapısını bozmadan çalışılmalı. Kötü backlinkler ile site çöpe çevrilmemelidir.

Kısacası blogunuz büyüdükçe denetlemeniz gereken birçok faktör ortaya çıkar. Bugün bahsedeceğimiz araçlar tam anlamıyla blogunuz üzerindeki hakimiyeti korumanız ve denetimi kolaylaştırmayı sağlayacak araçlardır. Blog yönetiminde oldukça işiniza yarayacak araçlara geçecek olursak;

1- Kparser İle Anahtar Kelime Analizi

Bir yazıyı yazmadan önce anahtar kelimenin en çok nasıl kullandığını araştırmak önemlidir. Yazının daha fazla sıralamada yer alması için hangi kelimelere önem vereceğinizi belirlemeniz gerekmektedir.

Kparser kullanımı oldukça basit bir programdır. Anahtar kelimeyi yazarsınız ve en çok nasıl kullanıldığını sonuç olarak size gösterir. Aynı zamanda ücretsiz olması kullanım için teşvik edici.

Yazarlara bu programı kullanmayı teşvik ettiğiniz taktirde daha kaliteli içerikler yazılmasını sağlayabilirsiniz.

2- Google Özel Arama Motoru Kullanabilirsiniz

Google özel arama motoru sitenize pratik bir şekilde eklenen google veri tabanlı arama motorudur. Hem site içi arama hemde site dışı arama yapılmasına izin verebilirsiniz.

Google özel arama motoru ziyaretçilerin ve sizin çok işinize yarayacak. Ziyaretçiler merak ettikleri konunun anahtar kelimesini yazıp sitenizdeki konulara ulaşabilir. Yüzlerce makale arasından aradıklarını bulmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Site yöneticileri içinse eski konuları birbirine bağlamak için oldukça yararlıdır. Aynı zamanda sitenizden çıkılan diğer linkler de aramalarda çıkacaktır. Bu sayede içerik denetimini sağlayabilirsiniz.

3- Hootsuite İle Sosyal Medya Paylaşımlarınızı Zamanlayabilirsiniz

Sosyal medya paylaşımları olmadan güncel kalmak artık oldukça zor. Ne tür bir site yönetiyorsanız yönetin sosyal medya paylaşımlarında ya da reklamlarına ihtiyacınız vardır. Sosyal medya ziyaretçi çekmek için oldukça kullanışlıdır. Önceden yazdığımız sosyal medyadan ziyaretçi çekmek yazısında konu hakkında detaylı bilgi sunduk göz atabilirsiniz.

Sosyal medya platformlarının kullanıcı sayısının artması buralarda var olmayı zorunlu kılıyor. Dolayısıyla sosyal medya için bir strateji geliştirip planlama yapılmalı. Çok fazla içeriğin paylaşıldığı blog siteniz için sosyal medya denetimini sağlamak Hootsuite programı ile mümkün olabilir.

Program içerikleri zamanlar ve istenilen sosyal medya hesaplarında yayınlanmasını sağlar. Aynı zamanda ne kadar etkin olduğunuzu takip eder. Tek bir merkezden tüm sosyal medya hesaplarının takibi onlarca hesap arasından zaman harcamamanızı sağlayacaktır. Hootsuite ücretleri biraz fazla olan bir araçtır. Fakat sosyal medya monitoring programları arasında en kullanışlı olan araçtır.

Sosyal medya takip araçlarının yer aldığı blog yazısına buradan göz atabilirsiniz.

4- Plagiarisma İle İçeriklerin Özgünlüğünü Denetleyin

Blogunuz için içerik editörleriyle tam zamanlı ya da freelance olarak çalışıyorsanız mutlaka bir içerik denetleme aracı kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü özgün olmayan içerikler SEO açısından son derece siteyi kötü etkilemektedir. İçeriğin özgünlüğü kontrol edebileceğiniz kullanışlı araçlardan biri Plagiarisma’dır.

Program plagiarisma.net  üzerinden içeriğinizi internette aratır ve özgünlük oranı verir. Windows programı olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Aynı zamanda komple word dosyası olarak yükleyip de tarama yaptırabilirsiniz.

Özgünlük açısından düşük yüzdeyi alan yazılar büyük ihtimalle çalıntı olacağından daha sitenize eklemeden yazıyı silebilirsiniz.

Aynı işlemi yazının bir bölümünü alıp Google’da arattığınızda da gerçekleştirebilirsiniz fakat bu araç yazını tümü üzerinden hareket ettiği için daha doğru sonuçlara verecektir.

Özgün bir yazıda kimi zaman alıntılar olabilir Google’da arattığınız parça sizi yanıltabilir ya da bu durumun tam tersi de yaşanabilir sonuçlarda çıkmaz özgün gözükür fakat tümüne bakıldığında yazı aslında çalıntıdır.

SEO uyumlu içerik hakkındaki püf noktalara buradan ulaşabilirsiniz.

5- Trello ile İş Planı Yapın

Trello bir iş planı uygulamasıdır. Kalabalık bir ekip yönetirken en çok yapılan ve yapılması gerekilen işlerin takibi gözden kaçabilmektedir. Trello’da ekibinize iş atayabilir, işleri zamanyalabilirsiniz. Kimlerin neler yatığını nelerin yapılacağını Trello’nun basit arayüzünden takip edebilirsiniz.

Program zamanlanmış işler yaklaşırken  ya da önemli değişiklikler yapıldığı zaman otomatik uyarı mailleri atmaktadır bu sayede güzel bir uyarıcıdır. İsterseniz uygulamasını da indirebilirsiniz. Tüm ekibi bir çatı altında toplamanın en basit çözümü olarak kullanmanızı tavsiye ederiz.

Güzel bir haber verelim Trello‘yu ücretsiz kullanabilirsiniz.

6- SerpStat İle SEO’yu Denetleyin

Serpstat komple bir SEO aracıdır. Anahtar kelime araştırması, backlink analizi, site otorite analizi gibi onlarca farklı özelliğe sahiptir. Sitenizin SEO açısından hangi aşamalarda olduğunu görebilirsiniz.

Backlink sorgulama araçları yazısından konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Serpstat sayesinde sosyal medya performansınıza da göz atabilirsiniz. Komple SEO denetimi sağlayan bu araç sayesinde tüm pazarlama ve SEO çalışmalarınıza tek bir arayüzden ulaşabilirsiniz.

7- Majestic Alert İle Merakınızı Giderin

Hangi makalenin etkili olduğunu anlık olarak öğrenmek iste misiniz? Majestic Alert programı tam olarak merakınızı gidermek üzerine kurulmuştur. Bağlantılarına en çok tıklanılan makaleleri size mail olarak bildiren uygulama sayesinde başarınızı gözlemleyebilirsiniz.

8- Buzzsumo Rakiplerin İçeriğini Analiz Etmede Oldukça Başarılıdır

Buzzsumo anahtar kelimelerdeki başarı oranlarını sizlere mail olarak iletir. Bu sayede anlık olarak blogunuzun yöneldiği anahtar kelimelerdeki güncel gelişmelerden haberiniz olur.

Aynı zamanda yazarlarınızın sosyal medya bağlantılarında ne kadar etkin olduklarını da gözlemleyebilirsiniz. Etkin yazarlara gelen mail ile tebrik mesajı atıp ekip için motivasyonu yükseltebilirsiniz.

9- SEO Tech Hava Durumu Aracı

Hava durum araçları günlük, haftalık, aylık, senelik periyotlar ile Google’daki genel dalgalanmayı gösterir. SEO Tech Hava Durum Aracı ise hem genel hemde anahtar kelime bazında dalgalanmaları gösterir. Böylelikle sektörünüzdeki dalgalanmanın boyutlarını öğrenebilirsiniz.

Sıralamadan düştüğünüzde ya da yer kazandığınızda bunun doğal mı yoksa bir dalgalanma neticesinde mi  geçekleştiğini bilmek istiyorsanız ve günlük raporlar ile mail almak istiyorsanız Seo Tech Hava Durumu‘nu kullanmanızı öneririz.

10- Whatagraph İle İstatistik Yorumlamak Artık Daha Kolay

Google Analytics kullanmak sizin için yorucu ve karmaşık geliyorsa o zaman mutlaka Whatagraph kullanmanızı öneriyoruz. Google Analytics hesabınız ile Whatagraph aracını eşleştirin ve her gün mailinize gelecek olan raporlardan son istatistikleri alın. Program daha basit grafikler sunduğundan karmaşık Analytics hesabınızda harcayacağınız zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

Sonuç Olarak;

Blog yönetimini sağlamak özellikle geniş bir kadroya sahipseniz oldukça zordur. Editörlerin performansını arttırmak, sosyal medyada etkinliği arttırmak diğer yandan tüm arama motoru optimizasyonunu sağlayabilmek zahmetli bir iştir.

Blog yönetimini sağlamak için yukarıda bahsettiğimiz araçlar sayesinde denetimi elinize alabilir ve çalışanları motive edebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir