Blog Yazarken Odaklanmanızı Sağlayacak 15 Araç

Keyif alarak yazmadığınız bir yazı veya yaptığınız iş varsa mutlaka odaklanma sorunu yaşamışsınızdır. Özellikle makale yazarken bir anda kendinizi sosyal medyada bulabilir ya da Youtube’dan video izlerken bulabilirsiniz. Eğer bu durum sık sık yaşanıyorsa bir takım alışkanlıklarınızı değiştirmenizi öneririz. Ya da birazdan önereceğimiz sitelere göz atabilirsiniz.

Odak problemini ortadan kaldırmak için başlıca; düzenli egzersiz, planlı çalışma, sessiz bir ortam, düzenli yemek yemek ve omega 3 içeren besinler tüketmek, bulmaca çözmek, kahve içmek, gibi uzun uzadıya bir liste hazırlanabilir.

Yazı yazarken odağı arttırmak için müzik dinlemek yaygın bir yöntemdir. Özellikle şehrin gürültüsünün ortasındaysanız kulaklığı çıkarmak istemeyeceksiniz. Fakat sürekli müzik dinlemek de bir süre sonra sıkılmanızı sağlayacak ve yazı yazarken tüm motivasyonu kaybetmenize sebep olacaktır.

İşte bugün hem gürültüden uzaklaşmanızı sağlayacak hemde motivasyonunuzu arttırmanıza yardım edecek çeşitli siteleri derlemek istedik.

1- Soundrown

Soundrown kuş, yağmur, fırtına, dalga gibi motive edici ve rahatlatıcı seslerin yer aldığı, sesleri istediğiniz kadar ayarlayabileceğiniz bir sitedir. Çalışırken dış dünya ile bağınızı koparmak istiyorsanız Soundrown size yardımcı olacaktır.

2-Rainymood

Bazen hiç bir ses yağmur sesi kadar motive edici ve rahatlatıcı olamaz. Rainymood adından da anlaşılacağı gibi yağmur modu sitesidir ve bu alanda en çok tercih edilen sitelerin başında gelir. Rainymood’un Google Play ve AppStore’dan uygulamasını indirip fırtınan şiddetini, dalgaların sesini ayarlayabilirsiniz.

3- Noisli

Eğer trende seyahat ederken yazı yazmayı seviyorsanız Noisli tam size göre. Basit arayüzü ve az tekrar eden kayıtlarıyla yazı yazarken motivasyonunu arttırmanızı sağlayacak ortamlardan birini yaratabilirsiniz.

4- Augustambience

Ağustos ayının o sıcak sesini doğadan dinleyip motive olmak istiyorsanız Augustambience sitesi tam size göre. Sitede sadece tek ses kaydının mevcut olması ise eksi yanlarından biri.

5- Ambientmixer

Yağmurlu bir Japon bahçesinde, güneyde bir sahilde ya da Britanya’nın uzun çayırlarında yazı yazmak ister misiniz? Ambientmixer dünyanın neresinde olmak isterseniz sizi oraya götürür. Aynı zamanda ortamda istemediğiniz sesleri de kısabilirsiniz.

6- Asoftmurmur

Basit arayüzü ve uzun ses kayıtlarıyla yaratmak istediğiniz ortama birebir ulaşabilirsiniz. Dinlediğiniz müziğin altına hafif yağmur katın ve ve gözlerinizi kapatın. Artık yazmaya hazırsınız. Asoftmurmur planlı çalışanlar için de zamanlamaya sahip bir uygulamadır.

7- Donothingfor2minutes

Çalışırken odaklanma problemlerinin başında sağlıklı mola verememek gelir. Eğer verdiğiniz molalarda kafanızı toparlayamazsanız işe yeniden başladığınızda motivasyon eksikliği devam edecektir. Donothingfor2minutes adından da anlaşılacağı gibi iki dakikalık bir mola ile kafanızı toparlamanızı sağlayacak bir sitedir.

8- Brian.Fm

Siz hangi moda girmek istediğinizi seçin gerisini Brian.fm halleder. En iyi odaklanma listelerinin sunulduğu bu site sunduğu uygulama ile isterseniz mobilde bile dinleme imkanı sunulmaktadır.

9- Soundcloud

Soundcloud yaygın kullanılan bir müzik dinleme sitesidir. Bu listeye almamızdaki sebep gerçekten çok başarılı odaklanmayı arttırıcı playlistlerin bulunmasıdır. Özellikle bu liste çalışırken odaklanmanızı sağlayacak şarkılarla dolu. Aynı türdeki listeleri Spotify’da da bulabilirsiniz.

10- Listen Wikipedia

Listen Wikipedia, Wikipedia konuları arasında değişiklikler yapıldığında bir notadan ses çıkartır. Oldukça farklı bir fikir fakat odaklanmak için gayet elverişli bir yöntem olan sitede aynı zamanda seçtiğiniz dillerdeki değişikliklere göre de müzik dinleyebilirsiniz.

11- Jazz and Rain

Jazz müzik ve yağmurun birleşimiyle eşsiz bir deneyime hazır olun. Jazz müziğin farklı kategorilerini de seçmenize olanak sağlayan Jazz and Rain aynı zamanda yağmurun şiddetini ayarlayabilirsiniz.

12- SoundScaper

Kendi müziğinizi yapmak ister misiniz? Sizin için en uygun olan tonları ayarlayabileceğiniz Soundscaper tekrara düşen bir yapıya sahip olsa da oldukça dikkat çekici bir arayüze sahip.

13- NowrelaxMe

Oldukça rahatlatıcı doğa sesinin yer aldığı site dışarıdaki gürültüden kurtulmanızı sağlayabilir. Dinlemeyi sevdiğiniz şarkıların arka planı olarak kullanabilirsiniz.

14- Focus@Will

Size en uygun odaklanma listesinin ne olduğunu bilmiyorsanız Focus@will‘deki testi yaparak öğrenebilirsiniz. Odaklanma adına ne arasanız bulabileceğiniz sitede 2 haftalık ücretsiz deneme sürümünü kullanmanıza izin veriyor.

15- Youtubemultiplier

Çeşitli Youtube videolarını sizin için bir araya getiren site yağmur şömine ve jazz üçlüsü ile odak probleminizi ortadan kaldırabilir.

Sonuç Olarak;

Tüm bu sitelere girmeye ne gerek var Youtube’dan istediğim motivasyon müziğini açıp çalışabilirim diyor olabilirsiniz. Fakat Youtube gerek tasarımı gerek dikkat çeken içerikleri ile odak problemlerine yok açabilir. Çalışırken yapılan en büyük hatalardan biri sürekli telefona gelen bildirimlere bakıp sosyal medya ile zaman geçirmektir. 3 dakikalığına Facebook’a bakacakken birde bakmışsınız zaman su gibi akıp gitmiş. Sosyal medyayı kafa dağıtmak için kullanmak daha fazla motivasyon kaybına yol açar.


Comments

  1. vip minibüs kiralama : Ocak 24, 2018 at 11:03 pm

    Çok güzel paylaşım ellerine sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir