En Kullanışlı 6 Anahtar Kelime Bulma ve Analiz Aracı

Arma motoru optimizasyonunda anahtar kelimeler trafik ve yatırım getirisi arttırmada son derece önemlidir. Bu yüzden anahtar kelimeleri seçerken birden fazla araç ile anahtar kelimelerin rekabeti, aranma hacmi, geri dönüşüm oranları gibi çeşitli verilere ulaşmanız gereklidir.

SEO ajansları hizmet verdiği firmalar için anahtar kelime analizleri yapmaktadır. Hangi kelimelerin getirisi en yüksek hangi kelimelerden gelen trafik alışveriş yapmaya daha yatkın gibi çeşitli raporlar sunar. Bu sayede en doğru kelimeler üzerine çalışmalar gerçekleşir.

Anahtar kelime bulma özellikle Adwords için gereklidir. Geniş anahtar kelime yelpazesi ile oluşturulan gruplar sayesinde Adwords’den az maliyetle üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Anahtar kelime bulmanıza ve bu anahtar kelimeleri analiz etmenize yarayacak en kullanışlı araçlara bakacak olursak;

1- Semrush

Semrush Google Adwords verilerinden domain istatistiklerine kadar rakipler hakkında bilmek istediğiniz ne varsa sunan bir araçtır. Aylık ortalama reklam harcamalarından en çok trafik alınan açılış sayfalarına anahtar kelimelere kadar bilmek istediğiniz ne varsa Semrush’ı kullanarak öğrenebilirsiniz.

Semrush yeni anahtar kelimeler bulmanızı da sağlar. Benzer anahtar kelimeleri ve uzun kuyruklu anahtar kelimeleri toparlayıp liste şeklinde Excel ya da pdf olarak indirebilirsiniz. Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Nedir? yazısından daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Semrush’ı farklı kılan bir diğer özellik ise Adwords tıklama başı maliyetlerini ortalama bir şekilde söylemesidir. Tabi kalite puanına göre bu rakamlar değişiklik gösterecektir fakat yine de ortalama bir rakam belirtiyor olması sayesinde elinizdeki veriler çeşitlenecektir.

Bu araç ücretli bir araç 4 farklı paket içerisinden sizin için en uygun olanı seçebilirsiniz. Paketlerin kendine aylık 99$’lık Pro paket, 399$’lık iş paketi, ya da daha fazla özellik kullanmak istiyorsanız özel fiyat da alabilirsiniz.

Anahtar kelimeleri her açıdan analiz etmek için Semrush oldukça ideal bir araçtır.

2- Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı

Adwords anahtar kelime planlayıcı yeni anahtar kelimeler bulma konusunda en başarılı programlardan biridir. Anahtar kelime bulmak için sitenizdeki kelimeler filtrelerini kullanabilir, istemediğiniz kelimeleri filtreleyerek sonuçlardan çıkarabilir, ilgili kelimeleri bulabilirsiniz.

Adwords anahtar kelime planlayıcı sonuçlarda rekabet hacimlerini, aylık ortama tıklanma sayılarını, kelime başı tıklama ücretlerini de gösterir.

Rakip sitelerin anahtar kelimelerine de bu araçtan ulaşabilirsiniz. Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı Nasıl Kullanılır? yazısından bu araç hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Anahtar kelime planlayıcıda eski anahtar kelime listelerini düzenleyebilirsiniz. Yeni listeler ile eski listeleri birleştirebilir gereksiz bulduğunuz kelimeleri listenizden çıkarabilirsiniz.

3- Keyword Tool

Keyword Tool ülkelere, dillere ve sosyal medya araçlarına göre anahtar kelime bulmanızı sağlayan bir anahtar kelime analiz aracıdır. Bu araç sayesinde rekabeti en yüksek ve en düşük anahtar kelimelere ulaşabilirsiniz.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulma konusunda gayet başarılı olan bu araç sonuçlarda aranma hacimlerinden, tıklama başı maliyetlere ve rekabet oranına ulşamnızı sağlar.

Aynı zamanda aramalara negative anahtar kelimeler ekleyerek sonuçlarda görmek istemediğiniz kelimelerin silinmesini sağlayabilirsiniz.

Keyword Tool Youtube, Bing, Amazon, Ebay, Appstore için de anahtar kelime analizleri yapmanıza olanak verir. Özellikle uygulama Appstore optimizasyonunda sıkça kullanılmaktadır.

4- WordStream

WordStream dijital pazarlama hizmetleri sunan bir firmadır. Sahip oldukları araçlar sayesinde dijital pazarlama hizmetleri sunuyorlar. Hem serp verileri hem de anahtar kelime analiz eden araçları sayesinde yeni anahtar kelimeler bulabilirsiniz.

WordStream ücretsiz anahtar kelime analiz aracına buradan ulaşabilirsiniz.

5- KWfinder

KWfidner yeni anahtar kelimeler bulma konusunda gayet başarılıdır. Bölgeye göre ve dillere göre yeni anahtar kelimeler bulabilirsiniz. Kelimenin trend durumu, tıklama başı ücretleri, aranma hacmi gibi bilgilere bu araç sayesinde ulaşabilirsiniz.

KWfinder backlink analizleri, SERP analizleri gibi analizler de sunmaktadır. Aylık ortalama 39$’lık bir ödeme planı ile önemli verilere sahip olabilirsiniz.

Aracın en önemli özelliklerinden biri anahtar kelimelerde harf farklılıklarını bile analiz ederek sonuçlar vermesidir. Aynı zamanda seçtiğiniz bölgelere göre yeni anahtar kelimeler elde edebilirsiniz. Kaliteli uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulmak için de bu aracı kullanabilirsiniz.

6- Moz

Anahtar kelime bulmak için Moz‘un ücretsiz aracını kullanabilirsiniz. Basit arayüzü sayesinde anahtar kelimelerin aranma hacimleri, tıklama başı maliyetleri rekabet oranları gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

Aramaları domain adına göre ya da sayfaya göre yapabilirsiniz. Bu şekilde yapılan aramalar sayesinde rakiplerin anahtar kelimelerini analiz edebilirsiniz.

Neden Anahtar Kelime Analiz Araçları Kullanmalısınız?

SEO çalışmalarında ve dijital pazarlama çalışmalarında doğru anahtar kelimeler sayesinde hedef kitleye ulaşabilirsiniz. Doğru anahtar kelimeleri bulabilmek hiç kolay değildir. Bu aşamada size yardımcı olacak araçlardan faydalanabilirsiniz.

Bazı sektörler ve anahtar kelimeler fazla rekabetlidir. Bulacağınız yeni anahtar kelimeler sayesinde rekabetten sıyrılabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz araçlar aynı zamanda Adwords tıklama başı maliyetlerini de aktarmaktadır. Adwords çalışmaları için anahtar kelime listelerini bu araçlar ile düzenleyebilirsiniz.

Anahtar kelime analiz alternatif uzun kuyruklu anahtar kelimeler de bulabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir