4 Alternatif SEO Tekniği İle Sıralamalarda Görünür Olun

Google algoritması sürekli değişim içindedir. Bu değişimin sebebi kullanıcılara tam olarak aradıkları içerikleri verebilmek ve daha az işlem ile bilgiye ulaşmalarını sağlamak içindir.

Rekabetçi anahtar kelimelerinde yer alan, yeni kurulan siteler organik trafik alma ve sıralamalara girme konusunda zorluk çekerler. Artık işler daha fazla içerik kalitesine odaklandığından içerik oluşturmanın meşakkatli yönlerinden kaçınmak isteyebilirler.

Bu yazıda genel SEO tekniklerinin yanı sıra farklı stratejiler ile Google’da daha fazla görünür olmayı aktaracağız. Google algoritmasının sunduğu yeni gelişmelerin eşiğinde sitenize ziyaretçi çekmenin ve markanızın bilinirliğini arttırmanın alternatif yollarını aktaracağız.

1- Sorulara Cevap Bulmayı Deneyin

Google kullanıcıların sordukları sorulara yanıt vermek için kurulmuştur. Son yıllarda bunun için öne çıkarılan snippetleri kullanmaya başladılar. Sorulan sorulara tam olarak cevap niteliğinde olan içerikleri en üst sıraya çıkartarak cevap arayan kullanıcılara çok hızlı bir şekilde sonuca ulaşmaları sağlanıyor.

Özellikle blog yazılarında bazı sorulara cevap olacak içerikler oluşturmak sitenizin Google’da daha fazla sıralama almasını sağlayabilir. Hatta ne çıkarılan snippetler sayesinde ilk sıraya oturabilirsiniz. Snippetler hakkında Google makalesinden gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Sorulara cevap olurken içeriklerde kullanıcıların arattıkları şekilde sorular sormaya özen gösterin. Çünkü Google bu noktada tam olarak soruyu esas alarak cevapları sıralıyor.

2- Videoları Kullanın

Google, kullanıcıların video içerikleri ne kadar sevdiklerinin farkında. Özellikle video anlatımları eşliğinde çözülebilecek problemler varsa mutlaka videoları ön plana çıkarıyor. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi.

Youtube videoları çekmek direk olarak sitenize ziyaretçi kazandırmasa da Youtube sayfanızın tanınmasını sağlar. Youtube sayfalarından gelen ziyaretçiler ön bilgiye sahip olduklarından içeriklere daha duyarlı bir şekilde yaklaşır. Aynı zamanda Youtube’dan gelen ziyaretçiler algoritma için de değerlidir.

Eğer uluslararası SEO’yu hedefliyorsanız videolara altyazılar eklemeyi unutmayın hatta Google’da çıkabilmek için Türkçe altyazı eklemeniz de gerekmektedir.

Youtube videolarının daha fazla izlenmesini sağlamak için yapmanız yapılması gerekenleri 12 Yöntemle Youtube Videolarının İzlenme Sayısını Arttırma yazısında aktarmıştık göz atabilirsiniz.

Video anlatımları aracılığıyla sitenize ziyaretçi çekmeyi deneyin. Diğer sosyal medya platformlarında çektiğiniz videoları paylaşarak ziyaretçiler ile interaktif bir iletişim modeli geliştirebilirsiniz.

3- Yerel Optimizasyonlar Yapın

Çok fazla rekabetin olduğu kelimelerde yerel SEO’da yararlanmak rekabetten sıyrılmanızı sağlar. Google, Yandex gibi harita kayıtları işletme kayıtları yaparak yerel SEO’ya katkıda bulunabilirsiniz.

Yerel aramalarda çıkabilmek için içeriklerin de optimize edilmesi gerekmektedir. Bölgeye yönelik sayfalar, blog yazıları oluşturmak sitenin daha fazla görünür olmasını sağlayacaktır.

Yerel SEO’nun bir diğer güzel yanı ise en yakındaki yerlerin listesini sorguda en üst sırada çıkarmasıdır. Yukarıdaki örnekte görüldüğü yakınımdaki fotoğrafçılar sıralamada olmamalarına rağmen konum olarak bana yakın oldukları için önerilen yerler kısmında karşıma çıkıyor.

Yerel SEO’ya Nereden Başlamalısınız? yazısından adım adım yerel SEO tekniklerini öğrenebilirsiniz.

4- Fotoğraflardan Yararlanın

Google kullanıcıların görsel arama yapabilmeleri ve ilgili görsellere ulaşmalarını sağlama açısından oldukça başarılıdır. Önerilen görseller bölümü sorguların en üstünde, en altında ya da ortasında bulunabiliyor. Bazen de yan bölümde ilgili resimler gözükebiliyor. Dolayısıyla kullanıcılar sürekli görsel sonuçlara maruz kalıyor.

Görsel optimizasyona önem vererek sitenizde yer alan görsellere daha fazla ulaşılmasını sağlayabilirsiniz. Yukarıda verdiğimiz örnekte bilgiler vikipediden alınmıştır fakat görseller farklı sitelerden elde edilmiştir.

Görsel optimizasyonda dikkat etmeniz gereken ilk şey görselde ne olduğunu ve anahtar kelimeyi görselin adı olarak belirlemektir. Ardından mutlaka görsel için başlık oluşturmalı gerekirse alt başlıklar ve açıklamalar ile görseli zenginleştirmelisiniz.

11 Adımda SEO İçin Görsel Optimizasyon Nasıl Yapılır? yazısından görselleri öne çıkarmak için gerekli yöntemleri öğrenebilirsiniz.

Sonuç Olarak

Alternatif yöntemler ile sıralama kazanmak istiyorsanız öncelikle yerel SEO’yu denemelisiniz. Soru cevap içeriklerinden faydalanarak da sitenizi öne çıkarılan snippetler kısmında yer almasını sağlayabilirsiniz. Video ve görsel optimizasyonlar sayesinde de sıralamada olmasanız bile sitenize trafik çekebilirsiniz. Videolar için Youtube’u kullanmak son derece önemlidir. Eğer videonuzun Google’da çıkmasını istiyorsanız video başlık, açıklama bölümlerinde anahtar kelimelerin yer almasına özen gösterin ve mutlaka Türkçe altyazı ekleyin. Görseller vasıtasıyla siteniz ilk sayfada gösterilebilir. Bu yüzden sitenize görsel yüklerken mutlaka SEO uyumlu bir şekilde görselleri ekleyin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir