Kullanmanız Gereken 38 Site içi SEO Aracı

siteArama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilmek için site içeriğinde içerik, kodlama ve kullanıcı deneyimini arttırmaya yönelik çalışmaların tümüne “site içi optimizasyon” ya da ingilizce olarak “on page seo” denilmektedir. Site içi optimizasyon yaparken  html ve css bilmenizin size oldukça yararı olacaktır.

Neden Site içi SEO Aracı Kullanmalısınız?

Sitenize gelen ziyaretçilere iyi bir deneyim sunarak arama motorlarında daha hızlı yükselebilirsiniz. İyi bir deneyim ise ancak site içi seo aracı ile sağlanabilmektedir.

Aşağıdaki liste sayesinde site içi optimizasyon eksikliklerinizi görerek gerekli olan önlemleri alabilirsiniz.

1- Deepcrawl

Deep Crawl

Deep Crawl

Deepcrawl internet üzerinden çalışan bir uygulamadır. Bu uygulama sitenize botlar göndererek derinlemesine tarama yapmaktadır. 404 hataları, html problemleri, kırık linkler, kopya içerikler gibi sorunların tespitini yapmaktadır. Bu nedenle yüksek sayfa sayısı olan SEO projelerinizde deepcrawl kullanmak işinize çok yarayacaktır! Seotech.com.tr olarak sizlere tavsiye etmekteyiz.

2- OnPage

On Page Analiz

On Page Analiz

Onpage.org deepcrawl benzeri araçtır fakat daha hızlı sonuç verebilmektedir. Tarama hızı yüksek olan onpage belirli bir sayıya kadar ücretsiz analiz sunuyor. Snippet önizlemesi, javascript,css sorunları, resim hataları,  sitemap analizleri gibi gelişmiş özellikleri bulunuyor. Masaüstü programlarıyla uğraşmadan web üzerinden seo projelerinizde size onpage aracı büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

3- Site-Analyzer

Site analyzer deepcrawl ve onpage sitesi gibi web tabanlı tarama yaparak site içerisinde hataları detaylı olarak raporlamaktadır. İlk 3 analiz ücretsiz olarak yapılabilmektedir. Ek bir özellik olarak bütün site yerine sadece tek bir sayfayı da taratabilirsiniz. 1000 sayfa taramaya kadar ücretsiz hizmet alınabilmektedir.

4- Moz

mozcom

mozcom

Moz, on page ve off page seo için kendi içerisinde profesyonel SEO çözümleri sunmaktadır. Anahtar kelime konum takibi, yerel seo, site içi seo eksikliklerinizin en ince ayrıntısına  kadar analizler çıkarmaktadır. Ayrıca dünyaca ünlü moz blogu ile SEO bilgilerinizi arttırabilirsiniz. Tek bir yerde bütün araçlarınızın olmasını istiyorsanız moz sizin için ideal bir site olacaktır. Chrome ve Firefox için araçları bulunmaktadır.

5-  Screaming Frog SEO Spider

Screaming Frog Seo

Screaming Frog Seo

Screaming frog seo spider masaüstü programıdır. Screaming frog seo spider sitenizin sayfalarını tarayarak detaylı bilgiler sunmaktadır. 301 yönlendirmeleri, kırık linkler,  meta bilgileri, başlık ve css gibi dosyalar hakkında bilgileri göstermektedir. Rutin kontroller için kullanabileceğiniz 500 sayfaya kadar ücretsiz tarama yapabilen bu program oldukça işe yarayan bir site içi SEO aracıdır.

6- Google Webmaster Tools

Google webmaster tools site içi seo sorunlarınızı düzeltmede büyük faydalar sağlamaktadır. Site, anahtar kelime yoğunluğu, içerik önerileri, site haritaları ekleme, html geliştirmeleri, tarama istatistik ve hataları gibi oldukça dikkat edilmesi gereken bilgiler sunmaktadır. Arama sonuçlarında yükselmeyi planlıyorsanız webmaster tools’u düzenli olarak kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz!

7- Bing Webmaster Tools

Bing’den sitenize önemli ölçüde trafik gelmese de ücretsiz olduğu için bing webmaster tools’u kullanmanızda fayda olacaktır. Bing webmaster tools ile site içi seo konusundaki eksikliklerinizi keşfedebilirsiniz.

8- Yandex Webmaster Tools ve Metrica

Yandex webmaster tools, Yandex’in webmasterlar için çıkardığı araçtır. Yandex webmaster tools ile web siteniz için optimizasyon önerlerini görebilirsiniz. Yandex’ten trafik almayı istiyorsanız buradaki kriterleri yerine getirmenizde fayda olacaktır. Yandex’in webmasterlar için sunduğu diğer araç ise metrica’dır. Metrica ile sitenizi ziyaret edenlere ait çok detaylı raporlara ulaşabilmektesiniz. Özellikle de metricanın kullanıcıların sitenizde yaptığı hareketleri kaydetmesi ziyaretçileriniz hakkında müthiş bilgiler sunacaktır.

9- Lipperhey

lipperhey

lipperhey

Web siteniz hakkında genel SEO eksikliklerini görmeyi istiyorsanız lipperhey aracını kullanabilirsiniz. Domain, tasarım, site hızı, meta açıklama ve başlıklar hakkında eksikliklerinizi tek bir yerden hızlıca görebilirsiniz. Tamamen ücretsiz ve hızlı olan lipperhey aracılığı ile SEO skorunuzu hızlıca öğreneceksiniz.

10- Raven SEO Aracı

Raven

Raven

Raven seo tools 30 günlük ücretsiz denemesi olan ve içerisinde gelişmiş araçları olan bir SEO aracıdır. Sitenizin hitini ve güncel durumunu SEO önerileri ile görebilirsiniz. Araştırma bölümünden anahtar kelime ve sitelere ait detaylı raporlar elde edebilirsiniz.

11- WooRank

Woorank

Woorank

Alanında ünlü olan Woorank, siteniz hakkında hızlıca SEO skoru veren sistemlerden biridir. Oldukça hoş ve kullanıcı dostu bir tasarıma sahip olan Woorank, aynı zamanda Chrome eklentisine sahiptir. Site içi araçlara ek olarak backlink bilgilerinizi de sizlere göstermektedir. Woorank on page ücretli versiyonunda daha detaylı bilgiler sunarken her girdiğiniz site için hızlıca Woorank SEO skorlarını öğrenebilirsiniz.

12- Google Page Speed

Google Page Speed

Google Page Speed

Google Page Speed site hızınızı geliştirmek ve site hızına ait verilerinizi gösteren gelişmiş bir Google aracıdır. Google Page Speed web ve mobil için ayrı ayrı site hızlarını göstermektedir. Kodlama aşamasında sürekli olarak kullanmak isteyebileceğiniz araçların başında gelmektedir.

 13- Micro Veri Oluşturma Aracı

Arama motorlarına kendiniz ve siteniz hakkında daha fazla bilgi vermek için mikro formatları kullanabilirsiniz. Kodlarla uğraşmadan mikro veriler elde etmeyi isterseniz http://microdatagenerator.org/ aracı çok iyi bir hizmet sunmaktadır. Telefon numarası, adres, açılış kapanış saatleri, firma adınız gibi bir çok bilgiyi botlara detaylıca söyleyebilirsiniz.

14- Copy Scape

Copy Scape sitenizdeki içeriklerin ne kadar özgün olduğunu kontrol etmektedir. Copy Scape ile kopyalanma riski olan içeriklerini ara sıra kontrol etmek isteyebilirsiniz.

15- Siteliner

Siteliner

Siteliner

Siteliner Copy Scape’den daha gelişmiş içerik ve site içi analiz aracıdır. Daha çok içerik üzerinde yoğunlaşan Siteliner sitenizi tarayarak hangi sayfalarınızın kopya içeriğe sahip olduğunu ve kırık linklerinizi tespit ederek raporlar sunmaktadır. Siteliner kesinlikle denemeniz gereken yararlı bir araçtır.

16- Gtmetrix

Gtmetrix

Gtmetrix

Gtmetrix site hızını gösteren detaylı bir araçtır. Gtmetrix ile sitenizin dosyalarının yüklenme sürelerini görebilir, verilen öneriler doğrultusunda site hızınızı arttırarak arama motorlarının gözünde daha iyi bir konum elde edebilirsiniz.

17- Open SEO Stats

Open Seo Stats

Open Seo Stats

Chrome eklentisi olan SEO Stats; Alexa Rank, site hızı, Whois bilgileri, indexlenen sayfa sayısı,  sunucu bilgileri ve backlink  gibi bir siteye ait kontrol etmek isteyebileceğiniz bütün bilgileri tek bir panelden sunmaktadır. SEO çalışmalarını merak ettiğinizi internet siteleri hakkında Open Seo Stats ile hızlıca bilgi alabilirsiniz. Backlinkleri sorgulamak için backlink sorgulama araçlarına gözatabilirsiniz.

18- Varvy

Varvy

Varvy

Varvy site içi SEO analiz aracıdır. Hızlıca eksikliklerinizi görebilirsiniz. Varvy analiz servisine ek olarak bir de eksikliklerinizi nasıl girebileceğiniz hakkında detaylı blog yazıları bulunmaktadır.

19- Local SEO Checklist

Yerel aramalar gün geçtikçe hayatımızda daha etkin hale geliyor. Yerel aramalarda işletmenizi üst sıraya taşıyarak potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler bulunmaktadır. Bunlar localseochecklist.org adresinde detaylarıyla listelenmiştir. Yerel seo yapmayı düşünüyorsanız mutlaka buradaki checklisti gözden geçiriniz.

20- Plugin SEO

Pluginseo

Pluginseo

Plugin SEO içerisinde farklı arama motoru analiz araçlarını barındırarak detaylı analizler yapmaktadır. Tamamen ücretsiz olan bu araç işinize yarayabilir. Pluginseo.com adresinden ulaşabilirsiniz.

21- Xenu

Xenu

Xenu

Popüler SEO araçlarından olan Xenu sitenizdeki kırık linkleri tespit etmenize yaramaktadır. Ücretsiz olan bu araç ile açılmayan görsellerinizi, kırık linklerinizi ve sitenizden dışarıya giden linkleri tespit edebilirsiniz. Xenu kırık linklere ek olarak sayfaların başlık ve meta açıklamaları gibi bilgilerini de göstermektedir. http://home.snafu.de/tilman/xenulink.html adresinden programa erişebilirsiniz.

22- Pingdom Tools

Pingdom Tools

Pingdom Tools

Pindom Tools sitenizin yüklenme hızına ait detaylı grafikler sunmaktadır. Ücretli ve ücretsiz servisi bulunan pindom’un en göze çarpan özelliklerinden bir tanesi ise sitenizin online kalma süresini incelemesi ve olası kapanmalarda size haber vermesidir. Yüksek ziyaretçili sitelerde bu özelliğin kullanılması tavsiye edilir.

23- Website Grader

Website Grader

Website Grader

website.grader.com adresinden ulaşabileceğiniz bu araç ile üst düzey görsellikle SEO puanlarını görebilirsiniz. Mobil, performans, SEO ve güvenlik sekmelerinde siteniz hakkında detaylı bilgiler sunuluyor.

24- Google Mobil Uyumluluk Testi

Google Mobil Uyumluluk

Google Mobil Uyumluluk

Google’ın mobil uyumluluk ile çıkardığı güncellemelerin ardından gün geçtikçe mobile olan önem artmaktadır. Son istatistiklere göre mobilden olan erişim masaüstünü geride bırakmıştır. Web sitelerinizin mobil uyumlu olup olmadığı kontrol etmek istiyorsanız https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/ adresinden sitenizi test edebilirsiniz.

25- Map Broker – XML Site Haritası Kontrolü

Xml site haritanızı kontrol etmek için map broker xml aracını kullanabilirsiniz. Özellikle de özel cms sistemlerinde bu tarz araçlar zamandan ciddi tasarruf ettirmektedir. Site haritanızdaki olmayan ya da kırık linklerin analizini sunmaktadır. http://ipullrank.com/tools/map-broker/ adresinden araca erişebilirsiniz.

26- Seo Site Checkup

Seositecheckup.com mobil ön izleme, server güvenliği, site hızı ve genel SEO gibi konularda detaylı analizlerinin yer aldığı bunun yanında düzeltmeleri nasıl yapacağınız konusunda bilgiler sunmaktadır. Site geneli ücretsiz olmasına karşın Advanced SEO bölümü ücretlidir.

27- Dare Boost

Darebost

Darebost

https://www.dareboost.com/en/home adresinden erişebileceğiniz dare boost site hızı konusunda detaylı analizler sunmaktadır. Dare boost adresinde test yaptıktan sonra önerileri dikkate alarak site hızınızı geliştirebilirsiniz. Diğer site hızı gösteren servislere ek olarak görselleştirmeleri ile ilgi çekmektedir. Sitenizin yüklenmesini anlık olarak video şeklinde de görüntüleyebileceğiniz sitenin ücretli hizmetleri de bulunmaktadır.

28- Site Condor

Site Condor

Site Condor

Site Condor gelişmiş bir SEO aracıdır. Site Conder ile sitelerinize ve rakiplerinize ait SEO analizleri bulabilirsiniz. Schema.org ve mikroformat hataları, caninocal, meta robotlar gibi konularda detaylı analizler sunmaktadır. Site yapınızı görselleştirerek bir bütün olarak sitenizi görmenizi sağlamaktadır.  Buna ek olarak Site Condor WordPress eklentisi de bulunmaktadır.

29- Seo Browser

Seo browser aracı sitenizin arama botları tarafından nasıl göründüğü göstermektedir. Yıllık üye olmanızı isteyen bu araç ile botlar tarafında sitenizin nasıl göründüğü hakkında fikir edinebilirsiniz. Seo-browser.com adresinden araca erişebilirsiniz. Günümüzde arama botlarının çok gelişmiş yapıya sahip olduğunu vurgulamakta fayda görmekteyim.

30- SEOptimer

Seoptimer daha çok Chrome aracıyla bilinmektedir. Seooptimer ile hızlıca seo analizi yapabiliyorsunuz. Site sizlere kısa önerilerde bulunmaktadır. Ayrıca araç uzun süredir güncellenmiyor olsa da kullanılabilmektedir. Chrome eklentisi aracılığıyla hızlı analizler yapabilirsiniz.

31- Check My Links

Check my links bir Google Chrome eklentisidir. Bu eklenti sayesinde girdiğiniz web sitelerindeki kırık linkleri kolaylıkla tespit edebilirsiniz. Böylelikle arama motorlarının gözünde kötü bir imaj bırakmamış olursunuz. Geniş kapsamlı taramalar ile vakit kaybetmek yerine Check My Links ile kırılan linkler için etkin sonuçlar alabilirsiniz.

32- Bright Local

Yerel aramalar gün geçtikçe daha etkin hale gelmektedir. Yerel aramalarda ön planda yer almak için Bright Local kapsamlı araçlar sunmaktadır. Amerika, İngiltere ve Avusturalya için yerel SEO çalışmaları yapıyorsanız brighlocal.com ihtiyaçlarınıza İYİ BİR çözüm olacaktır.

WordPress Eklentileri

İçerik yönetim sistemi olarak en çok wordpress kullanılmaktadır. WordPress sitenizin site içi SEO ayarlarını geliştirmek için aşağıdaki eklentileri kullanabilirsiniz. CPU kasmayan ve gerekli ya da özel durumlarda eklenebilecek eklentiler listeye dahil edilmememiştir. WordPress SEO için gerekli eklentiler daha sonra detaylarıyla yazılacaktır.

33- Yoast SEO

Wordpress Yoast Seo

WordPress Yoast Seo

En çok bilinen WordPress eklentilerinin başında gelmektedir. Yoast SEO ile hızlıca SEO ayarlarınızı yapabilir, her sayfaya özel meta açıklama ve başlık girebilirsiniz. Buna ek olarak xml site haritası oluşturabilir. Yoast SEO eklentisinin gelişmiş özellikleri ile beraber ücretli versiyonları da bulunmaktadır.

34- All In One SEO

All İn One Seo Pack

All İn One Seo Pack

All In One SEO Pack WordPress sitenizdeki arama motoru optimizasyonu ayarlarını yapan eklentidir. Ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki versiyonu bulunmaktadır. Ücretsiz versiyonu milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Al in SEO ile istenmeyen sayfalarınıza noindex atabilir, meta ve title düzenlenmeleri yapabilir, xml sitemap oluşturabilir ve open graph etiketlerini ekleyebilirsiniz.

35- W3 Cache

W3 Cache WordPress için gerekli eklentilerden biridir. W3 Cache ile sitenizin önbellekten çalışmasını sağlayarak daha hızlı yüklenme süresi elde edebilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz iki adet versiyonu bulunmaktadır.

36- Total Cache

Total Cache, W3 Cache ile aynı işi yapmaktadır. Total Cache’de ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki versiyon bulunmaktadır. Total Cache ile etkin sonuçlar alabilirsiniz.

37- LinkPatrol

linkpatrol

linkpatrol

Linkpatrol işe yarar WordPress eklentilerinden biridir. Linkpatrol ile sitenizdeki dışarıya verilen linklerin tamamını görebilirsiniz. Eklentinin en güzel yanı ise istemediğiniz linkleri çok kısa sürede nofollow yapabiliyor ya da kaldırabiliyorsunuz. Unutmayın, sitenizin hacklenerek link alınmasına karşı düzenli kontrol etmeniz gereken durumlardan biri de dışarıya verdiğiniz linklerdir.

38- XML Sitemap

XML sitemap eklentisi siteniz için xml haritaları oluşturmanıza yaramaktadır. Arama motorlarının webmaster tools araçlarından site haritanızı ekleyebilirsiniz.

Sonuç Olarak

Site içi seo araçlarının temelde yaptığı işlemler aynıdır. Sitenizin yapısı üzerinden size yapılması gerekenleri belirtir. Ciddi projeleriniz bulunuyorsa ilk maddelerde bulunan güçlü araçları kullanmanızı tavsiye ederiz. 4-5 sayfayı kurumsal siteleriniz için site içi SEO araçlarına yüksek miktarlarda ödeme yapılmasına gerek bulunmaktadır. Unutmayın, site içi SEO araçları yükselmenizi sağlamaz; sadece arama sonuçlarında yükselmenizi gerektirecek önerilerde bulunur. Arama sonuçlarında kalıcı yer edinmek istiyorsanız site içi optimizasyonu üst düzeyde tutarak kullanıcıya iyi bir deneyim sunmanız gerekmektedir. Site içi optimizasyon araçlarını sık sık kullanarak gerekli ilgiyi gösterebilirsiniz.

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir