22 Dijital Pazarlama Tekniği İle Geniş Kitlelere Ulaşın

Dijital pazarlama küçük büyük tüm işletmeler için geniş kitlelere ulaşabilmenin en ideal yoludur. Bütçenize bağlı olarak reklam, PR, hesap yönetimi, arma motoru optimizasyonu çalışmalarıyla kurumsal web sitenize önemli oranda trafik çekebilir markanızın itibarını yükseltebilirsiniz.

Dijital pazarlama çalışmalarında hangi adımlar ile geniş kitlelere ulaşabileceğini 22 madde de aktardık.

1- Kullanıcıların E-postalarını Alın

Sitenize gelen kullanıcıların e-postalarını alıp e-posta listeleri oluşturabilirsiniz. Böylelikle tüm dijital pazarlama çalışmalarında adreslerini aldığınız kullanıcılara tekrar ulaşabilirsiniz.

Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların düzenli bülten alabilmeleri için mail adreslerini kaydetmelerini isteyin. Böylelikle haftalık blog yazılarını onlara ulaştırarak sitenize yeniden gelen kullanıcı sayısını arttırabilirsiniz.

2- E-Posta Pazarlamasına Yönelin

E-posta pazarlaması özellikle e-ticaret firmalarında geri dönüşü oldukça yüksek bir pazarlama methodudur. Gelen mailleri açan kullanıcılar siteye geldikleri taktirde daha fazla satın alma iç güdüsüyle hareket edecektir.

E-posta pazarlaması sayesinde geri dönüşümü arttırmak için E-Posta Pazarlamasında Geri Dönüş Oranını Arttıracak 7 Teknik yazısına göz atabilirsiniz.

3- Video Pazarlaması Yapın

Günümüzde hemen hemen her sosyal medya platformu video içeriklerin tüketilmesine olanak sağlar. Tanıtım videoları sayesinde başta Youtube olmak üzere, Instagram, Twitter, Facebook, LinkedIn gibi milyonlarca kullanıcının olduğu sosyal medya platformlarında etkileşim alabilirsiniz.

Video pazarlamasının en önemli özelliği kullanıcıların kendi hesaplarından paylaşmaya meyilli olmalarıdır. Videolar aynı zamanda yazıya oranla daha fazla dikkat çeker. Sosyal medya hesaplarından tanıtıcı videolar paylaşmak etkileşimi arttıracaktır.

4- Facebook’un Pazarlama İmkanlarından Yararlanın

Facebook en yaygın sosyal medya platformudur. İşletme sayfası kurarak yapılacak paylaşımlar ile Facebook kullanıcılarına ulaşabilirsiniz. Facebook aynı zamanda gelişmiş hedef kitle kriterlerine sahiptir. Böylelikle her zaman direkt olarak hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

Facebook İşletme Sayfası Satış Arttıran 12 Öneri yazısından Facebook yönetiminin nasıl yapılması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Sosyal medya reklamları sitenize önemli oranda ziyaretçi sağlar. Facebook reklam modellerine buradan ulaşabilirsiniz.

5- Twitter’da Yer Alın

Twitter her işletme için uygun olmayabilir fakat önemli oranda pazarlama gücüne sahiptir. Twitter’da sadece pazarlama için değil müşterileriniz ile iletişime geçmek için de kullanabilirsiniz.

Sık sık hashtaglerden yararlanarak Twitter’ın gücünü arkanıza alabilirsiniz. Kurumsal Twitter Hesaplarında Takipçi Kazandıran 14 Taktik yazısından takipçi arttırma taktiklerine göz atabilirsiniz.

6- Instagram Hesaplarından Ziyaretçi Alın

Görsel pazarlamadan faydalanabilecek görsel materyale sahipseniz hiç durmadan Instagram hesabınıza yoğunlaşabilirsiniz. Instagram görsel pazarlamanın son derece etkili kullanılabildiği bir platformdur.

Instagramda video, hikaye ya da fotoğraf paylaşarak oldukça geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Instagram Facebook ile birlikte çalışır. Facebook hesabı üzerinden Instagram reklamları vererek gelişmiş Facebook Anlytics kullanarak geri dönüşümleri takip edebilir reklamların performansını ölçebilirsiniz. Instagram Reklam Hizmetleri sayfasından reklam modelleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

7- LinkedIn’den Ağı Oluşturun

LinkedIn kurumsal firmalar için önemli bir ağdır. LinkedIn hesap yönetimi sayesinde sitenize gelen ziyaretçi sayısını arttırabilirsiniz. LinkedIn sektör ile ilgili gelişmeleri takip etmenizi de sağlar.

LinkedIn’de takipçiler arasında profesyoneller, işletme sahipleri, rakipler de yer almaktadır. Paylaşımları bu unsurları dikkate alarak yapmanız gerekmektedir. 6 LinkedIn Stratejisi İle Sitenize Trafik Çekin yazısından trafik çekebileceğiniz stratejileri ele aldık göz atabilirsiniz.

8- Sosyal Medyada Hediyeler Dağıtın

Sosyal medya stratejilerinde kullanıcıları harekete geçirebilmek son derece önemlidir. Gönderiler ne kadar çoğalırsa başka kullanıcıların gönderileri görme ihtimali ve markanın bilinirliği o derece artar. Kullanıcılar sonunda küçük hediyelerin olduğu gönderileri paylaşmayı tercih ederler.

Bazen bir çekiliş bazen, hediyeler bazen indirimler takipçilerin gönderileri paylaşmasını sağlayacaktır. Bu stratejiyi Twitter ve Instagram’da  rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

9- Influencer Marketing’e Yönelin

Influencer marketing reklam çalışmalarını hali hazırda bir kitleyi yakalamış takipçi sayısı yüksek kişiler tarafından yapılan pazarlama işlemidir. Özellikle Youtube kanallarında oldukça meşhurdur.

Influencer marketing en etkili dijital pazarlama tekniklerinden biridir. Çünkü bu reklamlar, hedeflediği kitlenin güvenini kazanmış kişiler tarafından yapılır. Dolayısıyla kullanıcıları ikna etmek çok daha kolaydır. Aynı zamanda geleneksel reklamlara göre daha ucuzdur. Bazen ürün demek için gönderilen hediyelerle bile influencer pazarlama yapılabilir.

5 Soruda Tüm Detaylarıyla Influencer Marketing Nedir? yazısından konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

10- Search Console Aracını Etkin Kullanın

Kurumsal siteler müşterilerin en kolay ulaştıkları dijital ortamlardır. Sitenizin trafiğine, hangi kelimelerden sitenize ulaşıldığına, aramalardaki kelimelere search consoledan ulaşabilirsiniz. Bu tür verilere sahip olmak pazarlama çalışmalarındaki beklentilerinizi netleştirir.

Search console, site haritaları, site hızı, dizin verileri gibi teknik SEO için önemli verilere ulaşabildiğiniz bir platformdur. Hataları tespit ederek kurumsal web sitenizin teknik açıdan kusursuz olmasınız sağlayabilirsiniz.

11- Google My Business Page Kurulumu Gerçekleştirin

Google my business sayfası, firma adı aratıldığında sağ tarafta firmanız ile ilgili bilgilerin gözükmesini sağlar. Aynı zamanda işletme adresinin haritalarda gözükmesine de olanak sağlar.

Google my business, en çok yerel SEO için gereklidir. Google Haritalar Kaydı Nasıl Yapılır? yazısından kayıt işlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

12- Kullanıcılardan Uygulama ya da Hizmet İçin Yorum İsteyin

Yorumlar her platformda değerlidir. İster sosyal medya gönderilerinde, ister blog yazılarında, ister Google değerlendirmelerinde… Müşterileriniz işletme hakkında olumlu yorumlar marka bilinirliğini arttırdığı gibi güveni de sağlayacaktır.

Özellikle Google yorumları sitenize ulaşmak isteyen kullanıcıların ilk baktıkları kısım olduğu için daha fazla öneme sahiptir. Olumsuz Google Yorumları Nasıl Silinir? yazısında göz atmanızda fayda var.

13- Google Anlytics’i Sitenize Bağlayın

Analytics olmadan dijital pazarlama ve SEO olmaz. Analtics sitenizde merak ettiğiniz tüm verilere ulaşmanızı sağlayan Google platformudur. Bu platformdan ziyaretçi sayılarını anlık takip edebilir, hemen çıkma oranlarına göz atabilir, trafik hakkında demografi bilgilerine sahip olabilirsiniz.

Google analytics kullanmayı bilmiyorsanız Google Analytics Nedir? Nasıl Kullanılır? yazısına bakabilirsiniz.

14- Adwords Kullanmaktan Çekinmeyin

Google reklamları işletmeler için her zaman önemli bir pazarlama alanı olmuştur. Özellikle Adwords reklamları sitenizin daha fazla ön planda olmasını sağlar ve önemli oranda satış arttırır.

Adwords reklamlarında seçilen anahtar kelimeler ve açılış sayfaları reklam planınızın ücretlendirilmesine ve başarısına etki etmektedir. Adwords Reklam Maliyetlerini 11 Adımda En Aza İndirme yazısından Adwords hakkında kullanışlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

15-  Konferanslara Katılın

Sektör ile alakalı konferanslara katılmak dijital pazarlamaya nasıl katkı sağlayabilir? diye düşünebilirsiniz. Dijital pazarlamada ve diğer tüm pazarlama faliyetlerinde network ağı oluşturmak son derece önemlidir.

Katılacağınız konferanslarda yeni insanlar ile tanışarak markanızı tanıtabilirsiniz.

16- Sitenizde Blog Kurun

İster kurumsal ister e-ticaret sitesine sahip olun blog oluşturmak arama motorları açısından her zaman önemlidir. Blog yazıları sitenize daha fazla ziyaretçinin gelmesini sağlarken Google tarafından da anahtar kelimelerde yükselmenizi sağlar.

17- Başka Bloglar İçin Konuk Yazar Olun

Başka sitelerde konuk yazar olmak etkili bir dijital pazarlama tekniğidir. Medium gibi sitelerde yazılacak blog yazılarından işletmenizin, web sitenizin tanıtımını yapabilir ve birçok insanı sitenize çekebilirsiniz.

18- Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Dijital pazarlamanın her alanında kullanılacak kelimeleri özenle belirlemeniz gerekiyor. Sosyal medyada hashtag kullanıldığında, site içerisindeki içerik pazarlamasında, sosyal medya reklamlarında, Adwords reklamlarında, Google sıralamalarında kısacası her alanda anahtar kelimeler kullanılıyor.

Bu yüzden anahtar kelimelerin analizini göz ardı etmemelisiniz. En Kullanışlı 6 Anahtar Kelime Bulma ve Analiz Aracı yazısından kullanabileceğiniz araçlara göz atabilirsiniz.

19- Tüm Pazarlama Stratejilerini Mobile Uygun Yapın

Mobil uyumluluk her alanda zorunlu bir hale geldi. Sitenize girecek olan potansiyel müşterilerin mobile uyumlu bir tasarım ile karşılamanız ve yeteri kadar hızlı sayfalara ulaşmalarını sağlamanız gerekiyor.

Mobil uyum sadece SEO çalışmaları için değil, müşterilerinizle iletişim aşamalarında, hizmet ve destek vermek aşamalarında da zorunludur. Günümüzde mobilden uzak işletmelerin tutunabilmesinin imkanı yoktur.

20- Site İçi SEO’yu Gözden Geçirin

Arama motoru optimizasyonu, gelişimi en zor fakat en kalıcı pazarlama faaliyetidir. Site içi SEO arama motoru optimizasyonunda belirleyici olarak rol oynar. Siteye yazı eklerken h1 etiketlerinden meta açıklamalarına resim alt açıklamalarına kadar SEO için önemli olan tüm çalışmaları yapmaktan kaçınmayın ve bunu bir alışkanlık haline getirin.

Site İçi SEO Nasıl Yapılır? yazısından site içi SEO kontrol listesini öğrenebilirsiniz.

21- İşletmenizi Dizin Sitelerine Ekleyin

Zomato, Foursquare, Mekanist.net, Yelp gibi sitelere işletmenizi eklediğinizde mekanın bulunabilmesini kolaylaştırırsınız. Dizin siteleri müşterilerin size ulaşmasını kolaylaştırırken olumlu yorumlar sayesinde markanın güvenilirliğini arttırır.

22- Remarketing Reklamlarına Yönelin

Yeniden pazarlama reklamları satış arttırmak ve marka konumlandırmak için kullanılır. Facebook ve Google reklamları için kullanabilirsiniz. Sitenize gelen ziyaretçileri yeniden hedefleyerek işletmenizin akılda kalmasını sağlayabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir