En İyi 16 Ücretli ve Ücretsiz Backlink Sorgulama Aracı

Backlink diğer sitelerin sitenize vermiş olduğu bağlantılardır. Arama motorları bu bağlantıları size verilen artı puan olarak kabul etmektedirler. Ancak bağlantı verilen siteye göre puan eksi de artı da olabilmektedir.  Örneğin, kurumsal sitenize “yetişkin içeriğe sahip” sitelerden linkler gelmesi size eksi referans olacağı için bu, arama sonuçlarında sıralama kaybetmenize neden olacaktır.

Neden Backlink Sorgulama Araçlarına İhtiyacınız Var?

Backlink sorgulama araçları, arama sonuçlarında sıralamanızı olumsuz yönde etkileyebilecek linkleri tespit etmektedir. Dolayısıyla bu olumsuz linkleri tespit etmek ve bunlara karşı gerekli önlemleri alanız için sorgulama araçlarına kesinlikle ihtiyacınız olacaktır. Sitenize verilen alakasız backlinkler rakipleriniz tarafınca da yapılabilmektedir. Böylece alakasız kelimelerden linkler verilerek sıralama kaybetmeniz sağlanmaktadır. Bu gibi durumlarda linkleri tespit edilerek Google link reddetme aracını kullanmanız gerekmektedir.

Hangi Linkleri Reddetmelisiniz?

  • Anti-Seo ile sitenize gönderilen linkler
  • Webmaster forumlarından 10 tl’ye aldığınız backlink paketleri
  • Bütün backlink paketleri
  • Düşük kalitede gelen sitelerden gelen bağlantılar
Çok backlink almanın her zaman yararlı olduğu doğru değildir. Her zaman daha yararlı olacak olan nitelikli backlink alıyor olmanızdır.

Penguen Algoritması: Google penguen algoritması ile backlink ağlarından gelen hiç bir değeri olmayan linklerin geçerliliğini kaldırmıştır. Bu yüzden backlink ağlarından uzak durmalısınız.

Aşağıdaki listede ücretli ve bedava 16 tane backlink sorgulama araçları yer almaktadır. Ücretsizlerde ücretliler kadar doğru çalışmaktadır.

Ücretli Backlink Sorgulama Araçları

1- Ahrefs

Ahref Anailizi

 Ahref Anailizi

Ahrefs.com backlink sorgulama araçları arasında en iyiler arasında gelmektedir. Anchor oranlarını ve backlinkleri görselleştirerek kullanıcıya detaylı bilgiler sunmaktadır. Ahrefs sadece bir backlink aracı değildir. Son zamanlarda anahtar kelime pozisyon takibi, içerik keşfetme aracı ve siteler hakkında on page seo analizleri yapması rakiplerinin karşısında artı puanlar almasını sağlamaktadır. Site dışı seo projelerinizde güvenle ahrefs kullanabilirsiniz. Belirli sayıda ve limitli ücretsiz analiz imkanı sunmaktadır.

2- Majestic

Majestic Analiz

Majestic Analiz

İlk önceleri adı majesticseo olan site daha sonra adını majestic.com olarak değiştirmiştir. Majestic ile sitenizin ve rakiplerinizin backlinklerini tespit edebilirsiniz. Majestic ayrıca backlink tiplerini kategorize ederek sunabilmektedir. Trust flow puanı siteler hakkında önemli bir unsurdur.

Majestic aracına rakip olarak ahrefs gösterilmektedir fakat  güncellik bakımından ahref öndedir.

3- Link Research Tools

Sosyal medyada reklamlarını bir ara çokça gördüğümüz linkresearchtools.com bir çok link kaynağından bilgi toplayarak linkleriniz hakkında gelişmiş analizler sunmaktadır. İçerisinde zararlı linklerin tespitini yapıp derinlemesine link izleyen oldukça yararlı araçları barındırmaktadır. Fiyatı ise ahrefs ve majestic’e göre yüksektir.

4- Open Site Explorer

Open Site Explorer

Open Site Explorer

Bir kaç sene öncesine kadar popüler olan moz aracı open site explorer, moz.com/researchtools/ose günümüzde güncellik konusunda yetersiz kalmaktadır. Moz üyeliğiniz varsa kullanabileceğiniz ose domain authority ve spam score puanlarıyla linkler hakkında dikkate alınacak öngörüler sunmaktadır.

5- Buzzsumo

Buzzsumo

Buzzsumo

Sitelerin popüler içeriklerini sosyal medya detaylarıyla ve backlinkleriyle birlikte gösteren araçtır. Türkçe pek sağlıklı sonuçlar vermese de İngilizce dilinde oldukça iyidir. İçerik ve backlink konusunda fikir almak için vazgeçilmez bir araçtır. Buzzsum.com, İngilizce içerik odaklı çalışıyorsanız kesinlikle satın almak isteyebileceğiniz bir araçtır.

6- Cognitive Seo

cognitive seo

cognitive seo

Anahtar kelime izleme ve backlink analizleri yapan cognitiveseo.com seo projelerinde sıkça kullanılan araçtır. Fiyatları da uygundur. İçerisinde birçok backlink aracını barındırmaktadır. Linkleri görselleştirmesi ve diğer sitelere göre farklı yapıda grafikler kullanması ise oldukça ilgi çekicidir.

7 – Semrush

semrush

semrush

Semrush.com çok gelişmiş içerik, anahtar kelime ve backlink analizi sunan bir araçtır. Semrush ile rakiplerinizin ve kendi siteniz hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Belirli bir sayıya kadar sınırlı da olsa analizler sunmaktadır. Türkçe dahil bir çok dilde oldukça başarılı olan semrush dijital pazarlamacıların vazgeçilmez araçlarındandır.

8- Monitor Backlinks

monitor backlinks

monitor backlinks

Monitorbacklinks.com backlink ve anahtar kelime takibi konusunda çözümler üretmektedir. Domainler için önemli değer taşıyan Trust Flow ve Citation Flow puanlarını tek bir yerden gösterdiği gibi detaylı link analizleri de sunmaktadır. Ahrefs gibi reddettiğiniz link listesini yükleyebilmektedir.

Ücretli monitorbacklink benzeri bir çok araç bulunmaktadır. Ücretsiz liste aşağıdaki gibidir.

Bedava Backlink Sorgulama Araçları

9- Open Link Profiler

Open Link Profiler

Open Link Profiler

Backlink analizleri için para ödemeyi istemiyorsanız ve aynı zamanda da kaliteli araç arıyorsanız openlinkprofiler.org sizler için müthiş bir araçtır. Neredeyse ücretli backlink analiz araçları kadar kaliteli olan open link profiler’ı tavsiye ederiz.

10- Backlink Watch

backlinkwatch

backlinkwatch

Ücretsiz backlink sorgulama aracı denildiğinde akla gelen backlinkwatch.com ara sıra yavaş olsa da kaba bir şekilde backlink listesi sunmaktadır. Ancak güncellik konusunda geri plandadır; daha çok eski linkleri göstermektedir ve sitenin her yeri rahatsız edici reklamlarla doludur.

11- Backlink Test

Backlink Test

Backlink Test

Pek güncel olmasa da backlinktest.com, backlinklerinizi kontrol etmek isteyebileceğiniz araçlardan biridir. Site zaman zaman yavaş olabilmekle birlikte güncellik konusunda sınıfta kalıyor ve Türkçe içeriklerde beklenen sonuçları vermiyor.

12- Moon Search

Moon Search

Moon Search

Backlink ve genel seo analizleri sunan moonsearch.com bedava ve başarılı bir SEO aracıdır. Ek olarak “who is” bilgisi de sunmaktadır.

13 – Site Explorer

Site Explorer

Site Explorer

Ücretsiz ve çok başarılı araç olan siteexplorer.info backlinkler konusunda hızlı ve etkili sonuçlar sunuyor. Mutlaka test etmelisiniz.

14-  Rank Signals

Rank Signals

Rank Signals

Üyelik isteyen ranksignals.com backlink konusunda tatmin edici sonuçlar gösteriyor. Pagerank, backlink silinme, nofollow gibi konularda detay vermektedir.

16 – Small Seo Tools

Small Seo Tools

Small Seo Tools

Daha çok İngilizce sonuçlar gösteren smallseotools.com/backlink-checker backlink sorgulamalarınızda kullanmak isteyebileceğiniz bir araçtır.

Backlinklerde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sitenize uzun vadede ciddi zararlar verebileceğinden kesinlikle “link çöplüğü” diye tabir edilen sitelerden link almayınız. Backlink konusunda doğal yöntemleri tercih etmelisiniz. Seo sektörüne yeni adım atıyorsanız yeni başlayanlar için seo teknikleri yazısını okumanızı tavsiye ederiz.

Sonuç

Arama motoru optimizasyonuna yeni başlıyorsanız ücretsiz araçlardan yararlanabilirsiniz. Ücretsiz analiz araçlarının birkaç tanesini kullanarak daha etkin sonuçlar elde edebilirsiniz.

Share

Comments

  1. Harik bir anlatım olmuş elinize saglık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir